Швейцарський банк Credit Suisse, що днями остаточно обвалився, багато років був одним із найпопулярніших з-поміж заможних росіян. Іноземні банки почали змінювати ставлення до громадян РФ після окупації Криму та запровадження антиросійських санкцій США та ЄС у 2014 році. Повномасштабна війна, що почалася 24 лютого минулого року, змусила банки різних країн кардинально переглянути політику щодо активів, пов'язаних із РФ. проаналізувало, де та як зараз зберігають свої гроші росіяни за межами Росії.
Як змінилися умови роботи для росіян з іноземними банками
За даними Центробанку РФ, на початок 2022 року росіяни зберігали в іноземних банках приблизно $30,6 млрд, і лише за дев'ять місяців року ця сума збільшилася на $37,5 млрд. Але це офіційні дані, реальні цифри набагато вищі.
Дослідження аналітичної компанії Frank RG 2018 року показало, що заможні росіяни зберігають в іноземних банках $315 млрд. Це 70% усіх їхніх активів. До «багатих росіян» дослідники відносили тих, хто має понад $1 млн у фінансових активах. За оцінкою аналітиків, таких було майже 30 тис. осіб.
Після початку війни в Україні ставлення до російських грошей у європейських юрисдикціях різко змінилося. Євросоюз заборонив приймати на депозити у європейських банках більш як 100 тис. євро. Саме так вчинила Швейцарія. У Великій Британії ліміти виявилися ще суворішими – 50 тис. фунтів. Паралельно іноземні банки почали відмовляти росіянам і в управлінні грошима. Обслуговування російських грошей у трастах і фондах також потрапило під заборону.
У результаті російським громадянам довелося шукати для своїх капіталів інші юрисдикції. Як альтернативу вони розглядають насамперед ОАЕ, Сінгапур, Гонконг, Катар і Бахрейн. Особливо потужною була міграція в ОАЕ. Аналітики припускають, що вимоги банків цієї країни посилюватимуться, оскільки масовий приплив коштів російських клієнтів збільшує увагу з боку США, що загрожує вторинними санкціями.
Не всі російські клієнти європейських банків поспішають переказати капітали. Деякі з них, щоб залишити гроші у Швейцарії та Євросоюзі, отримують там посвідку на проживання та використовують інші лазівки.
Що змінилося для росіян у швейцарських банках
Видання Financial Times у червні 2022 року проаналізувало, як банки Швейцарії працюють із росіянами, що потрапили під санкції. Фінустанови вирішили провести масштабну операцію, щоб мінімізувати ризики та згорнути, наскільки це можливо, стосунки з особами, які потрапили під санкції. Причиною цього стала підтримка нейтральною Швейцарією всіх фінансових обмежень, запроваджених ЄС щодо Росії.
Однак один зі старших менеджерів банку по роботі з клієнтами розповів журналістам, що під час введення санкцій домінувальним підходом було питання: «Як ми можемо зробити так, щоб навіть ця ситуація працювала на клієнта?» Питання, як виконати розпорядження уряду, ніхто навіть не ставив.
Проте найбільші банки країни заявили, що не розпочинатимуть у Росії нові операції чи проєкти. Утім, головна проблема не в майбутніх проєктах, а в наявних російських клієнтах. «У Швейцарії за плечима абсолютно жахлива історія, що стосується російських брудних грошей», — вважає Білл Браудер, давній критик Кремля й колишній російський інвестор.
Він дуже скептично оцінює заходи, які швейцарські банкіри вжили щодо дотримання санкцій. «Швейцарці хочуть робити те, що зазвичай називається ІБД: імітація бурхливої діяльності», — говорить він. Гельсінська комісія США, урядова агенція, яка стежить за дотриманням прав людини та режиму верховенства права у Європі, погоджується із цією оцінкою. У травні 2022 року вона назвала Швейцарію та її банки «провідними посібниками Володимира Путіна та його наближених».
Скільки російських грошей зберігається в банках Швейцарії
Питання, скільки російських грошей зараз є у Швейцарії, залишається відкритим. У березні 2022 року Швейцарська асоціація банкірів (SBVg) заявила, що на рахунках російських громадян зберігається від 150 до 200 млрд швейцарських франків (1 франк зараз коштує $1,08).
У квітні 2022 року Державний секретаріат з економічних питань Швейцарії оголосив, що заморозив російські активи на суму 9,7 млрд франків. Влада наполягала, що ця сума є цілком адекватною масштабам блокування російських активів в інших провідних фінансових центрах світу. Але в травні 3,4 млрд франків розморозили, оскільки для їхнього подальшого блокування «не було достатніх підстав».
Головний виконавчий директор банку Credit Suisse в березні 2022 року повідомив, що частка російських активів у портфелі його банку становить приблизно 4%, або 33 млрд франків.
UBS, найбільший у світі банк, що спеціалізується на управлінні приватними статками, заявив, що в нього на рахунках лежить $22 млрд активів «російських осіб, які не мають права на проживання у Європейській економічній зоні чи Швейцарії».
Банк Julius Baer повідомив, що вартість активів, які є в розпорядженні його московської філії, становить 400 млн швейцарських франків. Інформація від кількох десятків інших невеликих швейцарських приватних банків була ще мізернішою.
Які банки вважалися кращими для російських мільйонерів
Російський Forbes щороку складав рейтинг іноземних банків, які надають найкращі умови для заможних росіян. Останній такий рейтинг підбивав підсумки 2021 року. У ньому багаторічний лідер Credit Suisse опустився на третє місце, а UBS очолив рейтинг (2020 року він посідав друге місце).
Топ-6 іноземних банків, які пропонують найкращі умови для заможних росіян
1. UBS — найбільший швейцарський приватний банк, який зараз за допомогою держави купує Credit Suisse. За даними банку, з ринків, що розвиваються, його керуючі залучили в першому кварталі 2015 року $171 млрд, на Росію із цих грошей припадало $43 млрд.
2. Julius Baer (Цюрих, Швейцарія) – на початку 2020 року швейцарський регулятор Finma заборонив банку укладати великі угоди: санкції було введено через «значне відставання» в боротьбі з відмиванням грошей. У листопаді 2020 року Julius Baer підписав угоду з Мін'юстом США про припинення розслідування корупції у FIFA та виплату штрафів на $79,7 млн. У 2013 році банк створив спеціальну групу для роботи з російськими клієнтами.
3. Credit Suisse займається приватним банківським обслуговуванням понад 160 років. Поріг входу для клієнтів – 5 млн швейцарських франків. Ще 2016-го банк припинив обслуговування рахунків у Росії та перевів їх до Швейцарії.
4. JP Morgan Chase, американський інвестиційний банк. Попри присутність у Росії він не надає послуги фізичним особам. Сума активів під управлінням підрозділу Wealth Management на 30 червня 2021 року становила $673 млрд.
5. Pictet, швейцарський приватний банк. Він не має офісу в Росії, але приймає на обслуговування російських клієнтів. Поріг входу – 2 млн швейцарських франків.
6. Lombard Odier – швейцарська банківська група, утворена у 2002 році. Банк Darier, що увійшов до групи Hentsch & Cie, був заснований в 1796 році. У групи відкрито 30 офісів у всьому світі, є й представництво в Москві.