Статистика та прогнози поширення коронавірусу COVID-19 із кожним днем тільки погіршуються. Прем'єрміністр Денис Шмигаль повідомляв, що до кінця 2020 року в Україні можуть виявляти 20 тис. нових випадків щодоби, а міністр охорони здоров'я Максим Степанов говорив, що цієї зими українцям буде важко.
Звичайно, новина про те, що Pfizer уже почав поширювати вакцину в Європі та США, підбадьорила країни, але вакцину не зареєстрував офіційний регулятор, а тому все не стане відразу як було, а моментально добре не стане поготів. Не вселяють надію і чутки про можливий локдаун в Україні з 24 грудня 2020 року по 15 січня 2021-го.
розбиралося, що чекає на світову економіку взимку, і чи можна побачити «світло в кінці тунелю» коронавірусної кризи.
Сувора зима світової економіки
За прогнозами експертів Міжнародного валютного фонду (МВФ), коронавірусна криза може коштувати світу $28 трлн втраченого ВВП. За оцінками МВФ, держави «Великої двадцятки» витратили на підтримку населення, бізнесу й охорони здоров'я понад $11 трлн.
JPMorgan Chase й аналітики UBS Global Wealth Management прогнозують, що світовий ВВП повернеться до своїх докризових показників не раніше 2022 року.
За даними Reuters, понад 90% економістів заявили, що зростання кількості випадків коронавирусу є більшим ризиком для економіки США, ніж суперечки з приводу результатів президентських виборів. ВВП США збільшиться в річному численні на 3,7% у цьому кварталі, проти 4,0%, які прогнозували раніше.
«Ми побоюємося, що період із грудня по січень буде важким як із людським, так і з економічним рівнем з імовірним негативним результатом ВВП у першому кварталі», – повідомив головний міжнародний економіст ING Джеймс Найтлі.
В Європі більш похмурі прогнози. За даними експертів IHS Markit, економіки єврозони та Великобританії знизяться в четвертому кварталі 2020 року, і їхнє відновлення в першому кварталі 2021 року буде обмеженим. Як прогнозує Capital Economics, у цілому ВВП єврозони може знизитися на 3% в четвертому кварталі 2020 року, хоча темпи падіння економік різних країн будуть неоднаковими. Інвестбанк Goldman Sachs очікував зростання економіки 19 країн єврозони на 2,2%, але тепер прогнозує скорочення на 2,3%
«Різке збільшення кількості випадків захворювання та посилення обмежень у всій Європі може швидко збити з курсу крихке відновлення економіки – задовго до того, як вакцина набуде широкого поширення», – повідомила аналітик City Index Фіона Чінкотта.
Однак в Китаї все непогано – відновлення його економіки набирає обертів до кінця року, повідомляє Bloomberg. Це обумовлено внутрішнім попитом і збільшенням експорту напередодні різдвяних свят. Темпи зростання ВВП Китаю вже майже відновилися до докризового рівня.
Відновлення економіки Китаю триватиме. МВФ підвищив прогноз економічного зростання Китаю на 1,9% і збільшив прогноз економічного зростання Китаю на 2021 рік до 8,2%.
«Китай, ймовірно, буде єдиною великою економікою в світі, яка цьогоріч продемонструє позитивне зростання», – сказав Financial Times експерт по Китаю з Корнельського університету Есвар Прасад.
Спроби створити нові робочі місця VS нові посилення
Пандемія, що посилюється, можливо, вже сповільнила найм і почала скорочувати роздрібні витрати на порозі сезону святкових покупок, і аналітики JPMorgan заявили, що тепер економіка може знову скоротитися через поширення нових обмежень.
«Ми підозрюємо, що виробництво, будівництво та більша частина роздрібної торгівлі залишаться відкритими, але обмеження в інших секторах як і раніше будуть пов'язані з величезними економічними витратами, оскільки під загрозою будуть мільйони робочих місць», – сказав Джеймс Найтлі, головний міжнародний економіст ING.
За даними МВФ, 115 млн осіб ризикують впасти в злидні. Згідно з прогнозом Єврокомісії, рівень безробіття в ЄС зросте з 6,7% в 2019 році до 7,7% в 2020 році і 8,6% в 2021 році, а потім знизиться до 8,0% в 2022-му.
«Цей прогноз викликаний тим, що друга хвиля пандемії породжує ще більшу невизначеність і руйнує наші сподівання на швидке відновлення. До 2022 року обсяги виробництва в ЄС не повернуться до рівня, що передує пандемії», – повідомив віцеголова Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.
Найбільше постраждають галузі культури, розваг і туризму. Наприклад, за даними Британської асоціації пива та пабів і британського Інституту господарства та гостинності, понад 70% британських пабів і ресторанів можуть закритися у 2021 році. 72% бізнесу у секторі виявляться недієздатними.
Разом з цим, компанія Danone скоротить близько 2 тис. робочих місць, Walt Disney Co планує скоротити 32 тис. співробітників, IBM — близько 10 тис. співробітників у Європі. Все це великі корпорації роблять для того, щоб знизити свої витрати і не закритися повністю.
В Україні, хоч президент Володимир Зеленський і анонсував одноразову допомогу суб'єктам господарювання для збереження робочих місць, після введення карантину «вихідного дня» все одно досить сумно (хоч бізнес і шукає лазівки). Як повідомив представник Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні Дафіна Герчева в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна», понад 10% підприємств малого і середнього бізнесу вже на межі банкрутства. До кінця 2020 року понад 9 млн людей опиняться у фінансовій скруті.
«Рівень безробіття зростає. З травня понад 4 млн чоловік були зареєстровані як безробітні. Однак ми вважаємо, що насправді ця цифра вище, оскільки частка тіньової економіки в Україні є великою», – йдеться у повідомленні.
Тільки з жовтня 2020 року кількість вакансій в Україні впала на 13%. Найактивніше скорочуються вакансії офіціантів, кухарів, барист, продавців пива, складальників, експедиторів, прибиральників, комплектувальників і різноробів.
Коли чекати «світло в кінці тунелю»?
Не надто скоро.
Світова економіка переживає різкий спад із часів Великої депресії. Найбільшої шкоди відчують найбідніші країни, якщо не отримають допомогу.
А без ефективної вакцини діла не буде взагалі для всіх країн. І в оптимістичному випадку, економіка потроху почне відновлюватися не раніше кінця 2021 року, а відчути це люди зможуть тільки до 2022 року.
«Ми вважаємо, що 2021 рік буде роком відновлення. На тлі відновлення зростання, експансіоністської фіскальної та монетарної політики та нового політичного лідерства ми також можемо очікувати нових ринкових лідерів у 2021 році», – повідомив директор з інвестицій підрозділу управління добробутом UBS Марк Хефеле.