Facebook Pixel

Вісім найбільших війн світу у 2023 році: хто за що воює і хто кого підтримує

Найбільші війни світу в 2023 році

Найбільші війни світу в 2023 році

У 2023 році світ налічував близько 40 збройних конфліктів різної інтенсивності: це війни між державами, громадянські війни, боротьба з ісламськими терористичними організаціями чи навіть нарковійни у Латинській Америці.

The Page в огляді розказує про вісім найбільших війн у світі, кожна з яких забрала тисячі життів, на чиїй стороні в кожному конфлікті головні світові сили та де у 2024 році можуть спалахнути нові війни.

російсько-українська війна

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у листопаді повідомив, що російські окупанти від початку повномасштабного вторгнення втратили щонайменше 150 тис. вбитими. 2023 року загинули близько 4 тис. цивільних українців. Достовірних даних щодо втрат серед українських військових немає.

Попри нинішні дебати Палати представників США щодо допомоги Україні, ідея захисту нашої країни консолідувала увесь демократичний світ: від США та ЄС до Японії та нині Аргентини.

росію ж підтримує антизахідна коаліція на чолі з Китаєм, який став одним із головних отримувачів вигоди від ізоляції рф. Також останній активно допомагає Іран.

Війна ХАМАС проти Ізраїлю

Сучасну гуманітарну катастрофу в Газі як спровокував, так і розпочав ХАМАС своїм звірячим нападом на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Терористи жорстоко вбили близько 1200 ізраїльських цивільних.

Згодом прийшла відповідь Ізраїлю – постійна облога Гази і бойові дії на її території. В них гинуть не лише бойовики, а й цивільні: ООН зупинила свій підрахунок на 13 тис. убитих через брак доступу до місця подій. Ізраїлю вже вдалося знищити понад 5 тис. бойовиків ХАМАС.

Армія оборони Ізраїлю в центральній частині Гази 30 грудня 2023-го. Фото: ЦАХАЛ

Армія оборони Ізраїлю в центральній частині Гази 30 грудня 2023-го. Фото: ЦАХАЛ

Ситуація в Ізраїлі не настільки очевидна, як в Україні. Більшість країн ЄС, попри свою підтримку євреїв, постійно закликають їх до припинення війни. Єдиний безумовний союзник Ізраїлю – США.

На боці Палестини, а деколи й ХАМАС, дипломатично виступають арабські держави, особливо Іран. Разом із ними стоять росія та Китай, як «борці із західним імперіалізмом».

Громадянська війна в М’янмі

У 2023 році громадянська війна в М’янмі забрала близько 15 тис. життів з обох сторін конфлікту. Цивільних постраждало найбільше. 2022 року війна спричинила 20 тис. смертей.

У лютому 2021 року військові М'янми захопили владу, скинувши демократичний уряд. Переворот спричинив продемократичний рух по всій М'янмі, тоді сформувалася друга партія – Уряд національної єдності, який і веде війну проти військової хунти.

Крім того, М'янма страждає від тривалих конфліктів між військовими і різними етнічними збройними групами в різних регіонах країни, тому у громадянській війні беруть участь ще з десяток локальних збройних формувань.

Головними союзниками військової хунти, що поставляють їй зброю, є росія та Китай. З початку війни США активно підтримували Уряд національної єдності, але зараз вони намагаються балансувати свою політику між двох сторін, бо якщо переможе хунта – це буде ще одна проросійсько-прокитайська країна. ЄС також підтримує продемократичний рух і багато гуманітарних ініціатив у країні.

Громадянська війна в Судані

За даними ООН, війна в Судані відібрала близько 9 тис. життів, але вони не кажуть, чи входять в підрахунок комбатанти. Інші відкриті джерела кажуть про майже 13 тис. померлих.

Після перевороту 2021 року Суданом керувала рада генералів на чолі з двома військовими, які перебувають у центрі нової війни. Це генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан, глава збройних сил і фактичний президент країни, та його заступник і лідер Сил швидкого реагування (СШР) генерал Хемеді.

ПВК «Вагнера» стала однією з найвпливовіших сил у Африці. Вона активно допомагає зазвичай диктатором, від яких відвертається демократичний Захід

ПВК «Вагнера» стала однією з найвпливовіших сил у Африці. Вона активно допомагає зазвичай диктатором, від яких відвертається демократичний Захід

Вони розійшлися в думках щодо напрямку, в якому рухатиметься країна, та кому має належати влада. Також у «розбірки» швидко включилися ще дві повстанські армії, які воюють за інше бачення майбутнього Судану.

Quoteросійське ПВК «Вагнер» постачає суданським СШР ракети. Жоден інший великий гравець свого фаворита тут не обрав, можливо, через сумнівну репутацію всіх.

Ісламське повстання в Магрибі

Від Сенегалу до Еритреї тягнеться зона Сахель – регіон, що проходить через весь континент і є своєрідним переходом між Сахарою та південними родючішими землями.

У Сахелі проживають переважно туареги. Протягом останніх 60 років туареги повставали проти країн свого проживання принаймні п’ять разів із вимогами ширшої автономії або незалежної федерації саме в цій зоні.

QuoteНині у всій зоні також триває війна держав проти Ісламського повстанського руху в Магрибі. Втрати серед цивільних і військових за різними оцінками сягають 10-20 тис.

Цікаво, що за рахунок дипломатичних невдач Франції у своїх колишніх колоніях владу там забирає ПВК «Вагнер». Франція залишком своїх сил у регіоні намагається проводити операції проти ісламістів, але не вкрай успішно. Інші країни в конфлікті участі не беруть.

Нарковійна у Мексиці

Коли мексиканські військові втрутилися в постійний конфлікт між наркобаронами у 2006 році, вони намагалися ліквідувати картелі, але нічого не вийшло. Боротьбі активно сприяють США, куди і йде основний трафік зілля.

У 2023 році близько 7 тис. людей у Мексиці померли через нарковійну. Більшість із них цивільні та учасники банд.

Мексиканська поліція обшукує та затримує дрібних споживачів наркотиків у центрі міста в рамках щотижневої операції з боротьби з наркоторгівлею в Тіхуані, Мексика, 8 березня 2009 року. Фото: Getty Images

Мексиканська поліція обшукує та затримує дрібних споживачів наркотиків у центрі міста в рамках щотижневої операції з боротьби з наркоторгівлею в Тіхуані, Мексика, 8 березня 2009 року. Фото: Getty Images

Митно-прикордонна служба США каже, що близько 180 тис. мексиканських мігрантів перетнули кордон з США за 12 місяців, що в чотири рази більше, ніж у 2022 році.

За даними Reuters, саме насильство, а не економічні чинники, більше впливає на рішення людей покинути Мексику.

Схожа ситуація нині й в Колумбії, але там масштаб конфлікту менший через слабкість держави та більшу монопольність наркоіндустрії.

Громадянська війна в Сомалі

Громадянська війна в Сомалі розпочалася ще наприкінці 1980-х років. Її спричинив розпад центрального уряду, що призвело до кланового конфлікту, насильства та боротьби за владу між різними етнічними кланами та організаціями.

Нині у війні беруть участь одразу п’ять сторін: визнаний міжнародними інституціями Федеральний уряд Сомалі, самопроголошений Сомаліленд, схожа на ХАМАС ісламська група Аль-Шабааб, що створена Аль-Каїдою, та ще два клани.

У 2023 році в Сомалі померли близько 8 тис. людей, а загалом — до мільйона протягом 30 років.

США підтримують міжнародно визнаний уряд Сомалі боєприпасами та грошима, невеликі суми надає й ЄС. Свої проєкти у визнаному Сомалі реалізовує й Китай.

Сирія

Схожа на Сомалі ситуація і в Сирії, де з 2011 року так і немає надії на вирішення конфлікту через його фрагментованість.

У березні 2011 року народне невдоволення правлінням Башара Асада спричинило масштабні протести та продемократичні мітинги по всій країні. Почали формуватися різні озброєні повстанські групи, такі як Вільна сирійська армія – криза переросла у повномасштабну громадянську війну.

Наразі головними сторонами війни є сили диктатора Башара Асада, повстанці, Ісламська держава та Курдська автономія.

Хто за кого воює в сирійській війні (відео)

2023 року в Сирії загинули близько 6 тис. людей, загалом же — понад 500 тис.

На початку війни США допомагали продемократичним повстанцям, але згодом економічні санкції проти Сирії стали відгравати більшу роль. ЄС же обмежився тільки санкціями.

росія є головним союзником режиму Башара Асада в Сирії, а насамперед ПВК «Вагнер». Асад використовує хімічну зброю, репресує і катує своїх недругів, попри це з ним співпрацює і Китай. Туреччина та Саудівська Аравія своєю чергою всіляко підтримують ісламські угрупування в Сирії та знищують курдів-повстанців, які активні й в Туреччині.

Де у світі війна може початися завтра

Тайвань – острів площею майже з Одеську область, де може розпочатись наступна світова війна. У головах китайських комуністичних високопосадовців Тайвань є невід'ємною частиною КНР. В інтерв’ю The Page китаїстка Віта Голод зазначала, що острів є червоною лінією у відносинах між США та КНР.

Порівняння розміру Тайваню та Китаю на карті

Порівняння розміру Тайваню та Китаю на карті

Китай каже, що прагне мирного об'єднання, але на 20-му з'їзді КПК у жовтні 2022 року Сі Цзіньпін сказав: «Ми ніколи не обіцяли не застосовувати силу».

Світові ЗМІ не раз вказували на 2025 рік, як можливий час нападу на Тайвань. Чи будуть США захищати острів – дискусійне питання, тому що через їхнє втручання може початися війна між двома наддержавами, яка ризикує стати світовою.

Венесуела – Гаяна

Венесуела — країна, що вже довгий час живе в умовах санкцій, бідності та диктатури. Причиною тому є правління соціаліста Уго Чавеса та його наступника Ніколаса Мадуро.

Нещодавно Мадуро «виграв» нові президентські вибори та на референдумі визнав понад половину територій сусідньої Гаяни своїми. Армія Гаяни доволі скромна і має лише 3400 військовослужбовців. Каракас імовірно, має достатньо ресурсу, щоб взяти під контроль території, на які претендує.

Але сумнівно, що Вашингтон дозволить Венесуелі заволодіти «південноамериканським Кувейтом». Гаяна має величезні поклади нафти та зростаючу економіку. Армія США й зараз перебуваєна її території, що є одним з вагомих стримуючих факторів для Каракасу.

Подякувати 🎉