Володимир Зеленський дає підсумкову пресконференцію 19 грудня. На ній президент України підсумував результати українського контрнаступу в 2023 році та розповів про інші важливі для України події.
провів текстову трансляцію головних тез глави держави.
Головні здобутки України, на думку Володимира Зеленського
Президент розпочав пресконференцію з подяки українським воїнам. Також він наголосив:
«Відкриття перемовин щодо вступу України – це наша історична перемога».
Зеленський акцентував увагу на зменшенні потужності росії у Чорному морі – здобуток, який оцінили й наші партери. Більше того, він анонсував отримання ще кілька нових ППО типу Patriot та NASAMS після серій останніх переговорів. Ці пакети допомоги від країн-партнерів ще не оголошені.
Якою буде нова мобілізація в Україні
Генштаб ЗСУ запропонував президенту мобілізувати 440-450 тис. людей, аби забезпечити потреби армії для наступу та оборони, але Володимир Зеленський зараз лише розглядає цю можливість.
«Ви повинні надати відповіді мені та суспільству в цьому мобілізаційному плані. Я ще не побачив там плану демобілізації. Головне, щоб цей процес був – це справедливість для наших потужних воїнів», – підкреслив Зеленський.
До плану мобілізації підключили Міноборони та Мінцифри для диджиталізації деяких процесів.
Володимир Зеленський не підпише закон, який передбачатиме мобілізацію жінок, але може погодитись із мобілізацією чоловіків молодше 27 років.
Мобілізація стількох військовослужбовців, за словами Зеленського, буде коштувати 500 млрд грн.
Як нестача боєприпасів впливає на війну та що з допомогою для України від Заходу
«Я впевнений, що США не зрадять наших домовленостей. росія не досягла жодного результату на полі бою за цей рік. Про поразку немає чого говорити. Які там три дні – два роки».
Також Володимир Зеленський впевнений, що рішення щодо 50 млрд євро від ЄС буде прийнято, попри потенційне блокування цього рішення Угорщиною:
«Знайдуться інші інструменти, щоб Україна отримала 50 млрд».
Коли Володимира Зеленського запитали про вплив нестачі снарядів на війну, він насамперед наголосив на тому, що непідконтрольне небо позначилося на Південній операції.
Президент підкреслив, що Україна перебувала в набагато гірших обставинах, тому зараз він не думає про поразку. Він погоджується, що є «виклики» щодо поставок багатьох потрібних фронту систем озброєння та боєприпасів, але потрібно робити все, щоб «потім не було соромно».
«Допомога від США потрібна вже зараз, але, здається, вона буде скоро».
Чи є у президента план війни на багато років та що з корупцією
«Довгострокова допомога буде тим плачем на багато років. Я вважаю, що партнери нас не підведуть».
Зеленський зауважив, що ніхто не знає відповіді, чи це війна на багато років, бо «думки часто відрізняються від реальності».
«Війна залежить від багатьох рішень, ризиків, напрямків, але у більшості своїй від нас із вами. Якщо ми втратимо наш дух, звісно, можна жити зі скепсисом, але можна й країну (пауза) зі скепсисом»
Президент вважає, що всі державні діячі мають бути прикладом, але він може працювати тільки згідно з законодавством – це все, що він може зробити з депутатами. Інакше потрібно проводити вибори в країні під час війни, змінювати законодавство.
«За корупцію саджати, бити, робити щось, але не забувати тих, хто щось робить для України. СБУ, антикорупційні органи та інші обов'язково виконають свою справу».
Володимир Зеленський хоче зменшити уряд, аби більше грошей ішло на армію та можливу розширену мобілізацію.
Відносини Володимира Зеленського та Віктора Орбана
«У мене багато питань до нього, але ми сусіди. Ці два роки не дали нам відчути відповідь щодо російської окупації. Але нам потрібно організувати зустріч. В Аргентині я спитав у нього: чому ви не підтримуєте нас у ЄС, але він не зміг дати відповідь».
Так само, за словами президента, Орбан не зміг відповісти, чому вони не можуть зустрітись, аби дипломатично владнати свої відносини.
Як війна на Близькому Сході впливає на нашу війну
Події на Близькому Сході мають вплив на нашу війну, бо стається «розфокус» теми України в інформаційному просторі за кордоном.
За словами президента, росія досягла тут успіху на дипломатичному полі, тому що зараз держави думають, якій державі першій допомагати — Україні чи Ізраїлю.
«Я був готовий поїхати до Ізраїлю на самому початку. Мабуть, у них були інші пріоритети», – прокоментував Володимир Зеленський, чому ця поїздка не відбулася.
Що Володимир Зеленський думає про Дональда Трампа
«Я думаю, що у Трампа буде зовсім інша політика. Але тим не менш, ми повинні знати, що лідер має вплив. Тому перші сигнали будуть дуже впливові. Якщо політика наступного президента США, ким би він не був, буде іншою, більш холоднішою до України, то ці сигнали вплинуть дуже сильно на хід війни в Україні».
Що думає президент України про Палестину
«Ми визнаємо політику двох держав. Ми визнаємо народ Ізраїлю та незалежний народ Палестини. Але ми не можемо прирівняти це до війни в Україні, бо наступ росії на Україну не розпочався з терористичного нападу громадян України на росію».
Як Україна може змінити відносини з Польщею
Президент наголосив, що Україна та українця максимально вдячні Польщі за допомогу та те, як там прийняли наших людей.
«Ми стояли за вас і вашу незалежність і стоїмо як можемо. Блокада наших кордонів – це не бізнес під час війни. Так а що у нас залишається, якщо у нас немає моря? У чому компроміс? Дайте вивезти. Добре, ми не будемо продавати у вас зерно, але дайте вивезти».
Володимир Зеленський дуже емоційно відповідав на запитання щодо блокування польського кордону, додавши, що він «не тряпка якась» і захищатиме інтереси українського народу.
«Я був впевнений, що це політика. Політика партій, які програли вибори. Завжди є закон. ЄС весь був проти цього блокування. Слава богу, з'явилась Румунія, яка допомогла нашим фермерам вижити, бо президент Йоханес сказав, що цінності насамперед, а далі ціни. Я буду вірити, що новий уряд розблокує цю блокаду, вона штучна».
Він наголосив, що не можна політизувати тему зерна. До того ж Польща через це тільки втратила. Президент вірить у Дональда Туска та його позицію щодо вирішення блокування кордону.
Коли будуть гарантії безпеки для України
Це розвивається набагато повільніше, ніж думав Зеленський, але «м'яч зараз на нашому боці».
«Нас зараз не запрошують в НАТО. Від жодного з партнерів ми не отримували таку пропозицію. Дуже складно уявити, як це може бути. Якщо людина з москви каже, що цілі «сво» не змінились. Якщо частина України буде в НАТО, то вже країни НАТО будуть думати, чи будуть вони воювати за якусь частину території України», – так Зеленський відкинув можливість вступу до НАТО лише частини України.
Якими мали б бути переговори в інтересах України
«Єдиний працюючий майданчик – Формула миру. Наступна зустріч буде у Швейцарії. Ми будемо працювати, щоб було 80 країн, а може й більше. Також Глобальний Південь. Після цієї зустрічі ми будемо працювати над зустріччю лідерів країн. Саме у Швейцарії буде домовленість між країнами щодо фундаментальних речей. Тоді ми зможемо такий документ передати представникам рф».
Якщо росія сприйматиме цей документ, то запитання щодо перемовин із рф буде актуальним. Нині жодної видимості бажання перемовин від росіян не видно.
Які стосунки між Залужним і Зеленським
Відносини між ними Зеленський охарактеризував, як робочі. Більше того, він не збирається звільняти головнокомандувача, чекає від нього стратегії та результатів на полі бою. Жодних особистих питань у президента до Залужного немає, тільки результат має значення.
Проблеми бізнесу та можливості вирішення
«Питання вирішиться, коли буде прийняти відповідний закон, який зробить так, що до бізнесу ніхто не зможе ходити. Я запропонував зробити один фіскальний орган, який виключно зможе спілкуватися з бізнесом».
У Зеленського немає повноважень заборонити податковій ходити до бізнесу. Президент готовий запровадити нові ініціативи, аби допомогти підприємцям.
Виробництво дронів та іншої власної зброї
Володимир Зеленський підкреслив, що йому дуже не подобається, коли у нас залишають радянські стандарти.
«Мільйон дронів у наступному році ми виробимо. Артилерія дуже дефіцитний продукт. Треба над цим працювати».
Коли літаки знову літатимуть до Борисполя
«Операція Бориспіль» – це така ж перемога, як у Чорному морі. Це перемога українського ППО. Ми ставимо таке завдання з колегами».
Ставлення Глобального Півдня до України
«Візит до Аргентини був важливий. Латинської Америки в Україні наразі замало, тому Південна Америка була ближча до росії. Прихід такої неординарної особистості, як Мілей, розвертає напрямок континенту. Україні буде цікава ця частину світу і з економічного боку. Отримали підтримку Парагваю, Еквадору та інших. На жаль, Орбан не з Латинської Америки»