Як Моссад вбиває ворогів Ізраїлю за кордоном
Зранку 31 липня стало відомо, що у Тегерані вбили політичного лідера терористичного руху ХАМАС Ісмаїла Ганію, який фактично несе головну відповідальність за напад на Ізраїль, що відбувся 7 жовтня 2023-го.
В столицю Ірану Ганія приїздив на інавгурацію нового президента, і ця операція продемонструвала, що вороги Ізраїлю ніде не можуть бути у безпеці.
У квітні 2024 року ізраїльським авіаударом в Секторі Газа були вбиті троє синів лідера ХАМАС і четверо його онуків. Пізніше ізраїльські військові сказали, що ціллю їхньої атаки були саме сини Ганії. Їх назвали військовими оперативниками ХАМАС, які «здійснювали терористичну діяльність в центральній частині Сектору Газа».
Тоді Ганія заявив, що його родичі – мученики, але дав зрозуміти, що вбивствами не можна зупинити ісламських радикалів. «Ми любимо смерть так само, як наші вороги люблять життя», – стверджував він.
Лідер ХАМАСу Ісмаїл Ханія, який був убитий в Тегерані у власному ліжку вночі 31 липня, на фото
Ізраїль поки не визнав причетності до вбивства Ганії, але як Іран, так і ХАМАС звинувачують саме ізраїльтян. Аятола Ірану Аль Хаменеї вже заявив, що Ізраїль чекає «суворе покарання» за цю акцію, а в ООН Іран загрожує провести «жорстку спецоперацію» проти Ізраїлю. У державі оголошений триденний траур. Так само вбивство засудили росія, Туреччина та Катар.
The Page розповідає, як в Ірані та деяких інших країнах гинуть вороги ізраїльтян.
Іранські вчені-ядерники – головна ціль Моссаду
З 2010 по 2012 роки вбили п’ятьох іранських вчених-ядерників. Тоді Моссад намагався зупинити іранську ядерну програму. Вона мала на меті створити атомну бомбу для Тегерану, а лідери країни ніколи не приховували, що така зброя їм необхідна для удару по Ізраїлю. Попри старання іранців бомба досі не створена, хоча ходять чутки про те, що ядерний проєкт знаходиться на фінальній стадії.
Ізраїль ніколи не визнав власної причетності до цих вбивств, але як Іран, так і розвідка США говорили саме про операції Моссаду.
«Ми будемо діяти у будь-який спосіб і не бажаємо миритися з ядерним Іраном. Ми вважаємо за краще, щоб це було зроблено за допомогою санкцій, але, врешті-решт, Ізраїль повинен мати можливість захистити себе», – заявив у 2017 році ізраїльський міністр оборони Моше Яалон.
Фактично це доктрина дій армії Ізраїлю з часів Шестиденної війни.
Як гинули іранські вчені-ядерники
Масуд Алімохаммаді:
- Дата замаху – 12 січня 2010 року.
- Алімохаммаді, теоретик квантового поля і фізик елементарних частинок, убитий дистанційно керованою бомбою, прикріпленою до мотоцикла, припаркованого біля його автомобіля. Вибух стався, коли він виїжджав зі свого будинку в Тегерані.
Маджид Шахріарі:
- 29 листопада 2010 року.
- Шахріарі, інженер-ядерник і вчений, загинув в результаті вибуху бомби в Тегерані. Мотоцикліст прикріпив бомбу до його автомобіля, яка вибухнула, вбивши вченого і поранивши його дружину.
Ферейдун Аббасі:
- 29 листопада 2010 року.
- Ферейдун Аббасі, вчений-ядерник, пережив замах. Мотоцикліст прикріпив бомбу до його автомобіля, але Аббасі та його дружина встигли втекти до того, як вона здетонувала. Пізніше Аббасі очолив Організацію з атомної енергії Ірану.
Даріуш Резаїнеджад:
- 23 липня 2011 року.
- Резаїнеджад, інженер-електрик, який брав участь у ядерній програмі Ірану, був застрелений озброєними людьми на мотоциклах, коли він разом з дружиною виходив з дитячого садочка.
Мостафа Ахмаді Рошан:
- 11 січня 2012 року.
- Рошан, заступник директора з комерційних питань на заводі зі збагачення урану в Натанзі, був убитий, коли двоє мотоциклістів прикріпили магнітну бомбу до його автомобіля в Тегерані.
Специфічнішим було вбивство у листопаді 2020 року Мохсена Фахрізаде. Цей чоловік фактично керував програмою створення ядерної зброї в Ірані.
Його убили під час ретельно спланованого нападу поблизу Тегерана. Для нападу використовувався дистанційно керований кулемет і вибухівка. За деякими даними, зброєю керували через супутник. Заступник головнокомандувача Корпусу вартових ісламської революції Ірану (КВІР) тоді заявив, що зброя була оснащена камерою і використовувала штучний інтелект з системою розпізнавання обличчя для ураження саме Фахрізаде.
Як Іран впливає на ситуацію на Близькому Сході (відео)
Вбивство голови КВІР Касема Сулеймані
Касем Сулеймані офіційно був командувачем сил «Кудс», підрозділу зовнішніх операцій КВІР, а фактично – правою рукою голови Ірану аятоли Аль Хаменеї. Сулеймані був ключовою фігурою у військовій стратегії та зовнішній політиці Ірану, особливо в Іраку, Сирії та Лівані. Він керував всіма проксі Ірану, на кшталт, «Хезболли», та допомагав розбудовувати проєкти типу ХАМАС.
Сулеймані прибув до Багдада 3 лютого 2020-го. За його пересуванням ретельно стежили американська розвідка та Моссад. Ця співпраця мала вирішальне значення для вибору часу і проведення операції.
Сулеймані зустрів заступник командувача Сил народної мобілізації Іраку, організації, яку фактично контролює Іран. Два авто виїхали з аеропорту і прямували до Багдада, коли їх атакували.
Відео знищення Сулеймані та його прибічників
Для удару США використали безпілотник MQ-9 Reaper. Дрон випустив кілька ракет AGM-114 Hellfire, точно націлившись на автомобілі.
Дозвіл на знищення ключової фігури КВІР надав особисто президент США Дональд Трамп, попри ризики, що це могло спричинити нову війну на Близькому Сході. Реакцією Ірану стали випущені ракети та дрони по військових базах США в регіоні, але серйозної ескалації конфлікту не сталося.
Як підірвали «батька іранської ракетної програми»
Генерал Хасан Тегерані Могаддам, старший командир КВІР, названий «батьком іранської ракетної програми», загинув у результаті вибуху 12 листопада 2011 року.
На військовій базі КВІР «Бід Канех» за 40 км від Тегерана пролунав потужний вибух, що спричинив значні руйнування. Ця база використовувалася для воєнних досліджень і розробки ракет.
Спочатку повідомлення іранської влади описували інцидент як нещасний випадок під час транспортування боєприпасів. Проте згодом почалися спекуляції про участь Моссаду в цих подіях. Також іранські посадовці на умовах анонімності все ж казали західним медіа, що вибух — справа рук Ізраїлю. Ізраїльтяни як завжди мовчали, ані спростовуючи, ані підтверджуючи власну причетність.
Внаслідок вибуху загинуло 17 членів КВІР, в тому числі генерал Хасан Тегерані Могаддам.
Як Моссад вбивав представників «Хезболли»
Також Моссад не раз діставав за кордоном вище командування «Хезболли» та інших організацій, спонсором яких є Іран. Наприклад, Імад Мугнія, високопоставлений командир «Хезболли», відповідальний за численні напади на ізраїльські та західні об'єкти, був убитий в результаті вибуху автомобіля в сирійському Дамаску у 2008 році. Мугнія був тісно пов'язаний з іранською розвідкою і збройними силами.
Буквально вчора, 30 липня 2024 року, Ізраїльська авіація завдала удару по високопоставленому командиру «Хезболли» в південному передмісті столиці Лівану Бейрута. Це стало відповіддю на суботній ракетний обстріл території країни, в результаті якого загинули 12 дітей і підлітків. За даними Times of Israel, ціллю удару був Фуад Шукр, який очолює проєкт високоточних ракет ліванських терористів і якого розшукують США за його участь у вибуху казарми морської піхоти у 1983 році.
Фуад Шукр на фото
Отже, загибель ворогів ізраїльтян вже давно нікого не дивує. Тому навряд чи вбивство голови ХАМАС Ісмаїла Ганії реально призведе до серйозних для Ізраїлю наслідків. На словах Іран часто обіцяє жорстоко покарати ізраїльтян за вбивства його друзів, але завжди добре думає перед тим, як діяти.