Facebook Pixel

Тут немає хороших рішень: Ігор Семиволос про майбутнє Сектору Газа, ХАМАС та Ізраїль

Яке майбутнє чекає на Сектор Гази?

Яке майбутнє чекає на Сектор Гази?

Новий виток більше ніж 100-річного палестино-ізраїльського конфлікту розпочався 7 жовтня 2023 року.

Араби упродовж війн із Ізраїлем не раз обіцяли вчинити другий Голокост або скинути всіх євреїв у море. Ізраїль же відповідав все більшою і більшою окупацією Палестини. Чи можливо тут знайти винного і праведника? Навряд чи.

Але що буде з Сектором Газа, ким є ХАМАС, якщо не релігійними фанатиками, і чи буде нова арабо-Ііраїльська війна – аби знайти відповіді, The Page поговорив із Ігорем Семиволосом, директором Центру близькосхідних досліджень.

Що чекає на Сектор Газа в найближчому майбутньому

P: Ізраїль відбив усі власні території і знову замкнув терористів у Секторі Газа. Але як тепер діятиме Ізраїль: обмежиться лише знищенням ХАМАСу чи це буде, скажімо, нова окупація Сектору, як це було до 2005 року?

Ігор Семиволос: Ізраїльське керівництво робить заяви про те, що вони повністю зачистять Газу. Це, принаймні, офіційні заяви. Можливо, що може бути знайдене якесь компромісне рішення у вигляді вивезення всіх або більшості терористів Сектору. Але це малоймовірно. Ми не можемо повторити ситуацію Бейруту, з ООП (Організація визволення Палестини), яких вивезли пароплавом до Тунісу.

Якщо ізраїльтяни зайдуть у Сектор Газа, зачистять його, а в минулі рази частина підрозділів доходила до центру Гази, це добре, але проблема в тому, що вони будуть з цією територією робити? Наново окупувати?

Тоді виходить, що вони опиняються у повністю зруйнованому місті, із абсолютно ворожим населенням. І, відповідно, у них немає шансів створити в самій Газі ні поселення, ні якоїсь військової бази. У них є шанс тільки знову оточити Газу колючим дротом. Тому тут немає хороших рішень.

Що буде далі в Ізраїлі: дивіться повну версію інтерв'ю з Ігорем Семиволосом

Палестинці покидають власні домівки в Секторі Гази. Фото: Getty Images

Палестинці покидають власні домівки в Секторі Гази. Фото: Getty Images

США підтримуватимуть Ізраїль, але до певної межі

Наскільки таку руйнівну операцію можуть підтримати США, які традиційно стоять на стороні Ізраїлю?

Ентоні Блінкен, який приїхав до Ізраїлю, буде зустрічатися не лише з керівництвом Ізраїлю, а й з керівництвом Палестинської автономії. Очевидно, що він хоче для себе з'ясувати ситуацію, як можуть розгортатися події і як реагуватимуть на них США.

Звісно, ми бачимо підтримку Ізраїлю з боку США і готовність надати їм зброю, пересування американського авіаносця до берегів Ізраїлю, попередження, які звучать в бік Сирії та Ірану про невтручання в цю війну.

Тобто Сполучені Штати роблять конкретні воєнні кроки. Але з іншого боку, є гуманітарна катастрофа в самому Секторі, величезні втрати серед мирних мешканців.

А це не може не впливати на настрої в арабському світі і може серйозно позначитися на американських зусиллях на Близькому Сході. Ці зусилля, я нагадую, були спрямовані на формування Сталого Миру в регіоні через угоди Авраама (угода між Ізраїлем і ОАЕ щодо визнання Ізраїлю та нормалізації відносин, такі ж угоди були підписані з Єгиптом і Йорданією. – The Page), перлиною, очевидно, в цих угодах мала бути угода між Ізраїлем і Саудівською Аравією.

«Ми насправді не знаємо, як відреагує арабський світ»

А якщо Ізраїль наполягатиме на проведені такої операції, то це буде дуже виснажлива і кривава для обох сторін війна. Важливо, що ми не знаємо, як насправді відреагує арабський світ, чи буде зростати тиск з боку арабських країн. Тому що вони також, попри авторитарні режими, не можуть ігнорувати картинку, яка буде надходити з Сектору.

І до всього іншого, ми не знаємо, що станеться в п'ятницю (інтерв’ю записувалось у четвер 12 жовтня. – The Page). У п'ятницю буде колективний намаз, цілком можливо, що він призведе до якихось серйозних заворушень на Західному березі Йордану, в Єрусалимі.

P: Тобто ймовірність залучення у війну інших арабських країн є?

І.С.: Так, це проблема для Ізраїлю, тому що вони не готові до такого розвитку подій. І що ще важливіше, це можливий північний фронт з «Хезболлою», з експедиційним корпусом Аль-Кудс (стражі Ісламської революції) також.

І ще не забувайте одну річ: Ізраїль не може вести довгі війни. Він мобілізує велику кількість чоловіків і їхня економіка не витримує довгі війни. Тому вони будуть змушені якимось чином ухвалювати відносно мирне рішення.

Руйнування Гази – головного міста в секторі, 13 жовтня 2023 року. Фото: Getty Images

Руйнування Гази – головного міста в секторі, 13 жовтня 2023 року. Фото: Getty Images

Хто такий ХАМАС та чи є він легітимним у Секторі Газа

P: Наскільки ХАМАС як організація є легітимним у Секторі? Бо вони ж фактично захопили владу у 2007 році збройним шляхом.

І.С.: В умовах розчарування, провалу близькосхідного мирного процесу, в умовах, коли відсутні харизматичні лідери, ситуація перемоги ХАМАСу на виборах 2006 року була цілком прогнозована.

Але і там був важливий розрахунок, що хамасівці, відповідно, коли входять в політичний процес і хочуть отримати легітимну владу, мають визнати право Ізраїлю на існування. Переговори почалися, навіть були якісь там зрушення, але ізраїльтяни доволі швидко їх всіх арештували. Міністрів, депутатів і тому подібне.

Тоді виникає напруження між ФАТХом (інша палестинська партія за незалежність Палестини) і ХАМАСом, тому що ХАМАС звинувачує ФАТХ у співпраці з ізраїльтянами. Напруження, врешті-решт, призвело до сутички, тобто короткої громадянської війни.

Вона відбулася як в Газі, так і на Західному березі. І на Західному березі верх взяв ФАТХ, а в Газі, де позиції ХАМАСу були справді набагато сильнішими, владу взяли хамасівці.

«Ними рухає ненависть»

Чи має ХАМАС щось спільне з ісламом, його традиціями?

Цими людьми рухає ненависть. Те, що вони чинили, вони чинили як люди, які ненавидять. ХАМАС, як організація, це відгалуження братів мусульман. Це не найрадикальніші ісламські групи.

ХАМАС – маріонетка Ірану?

Це не до кінця правильне твердження, тому що чому з цим можна і погодитись, і не погодитись. Справа в тім, що ХАМС шукає ресурсів. І він знаходить ці ресурси, наприклад, Катар надавав постійно підтримку. Але і зближення з Іраном було.

Очевидно, що частина бойовиків ХАМАСу проходила навчання, наприклад, в таборах, які фінансувалися Іраном, отримувала від них зброю.

Але говорити, що вони проксі, не можна. Вони у більшості випадків діють самостійно. Частина з підрозділів ХАМАСу більш прихильна і готова співпрацювати з Іраном. Частина з них насторожено ставиться до панарабізму. Тобто тут більш ситуативна співпраця.

«Хезболла» – класичний приклад проксі-сили Ірану.

Чи є праві та винуваті у більш ніж 100-літньому конфлікті між Палестиною та Ізраїлем

Якщо ні, то як взагалі врегулювати цей конфлікт?

Перший конфлікт зафіксований, якщо я не помиляюсь, 1907 року. Це перший збройний конфлікт. Шукати першопричину таких конфліктів справді важкою.

На моє розуміння, є Угоди в Осло. Це єдині юридичні документи, які сформували вихід із цього конфлікту. У результаті цих угод Організація Визволення Палестини визнавала Ізраїль і вже не хотіла скинути в море, а Ізраїль визнавав створення Палестинської автономії. На базі цього, в принципі, можна далі розпочинати якийсь миротворчий процес, постконфліктний.

На фото зліва направо: Іцхак Рабин (тодішній прем'єр Ізраїль), Білл Клінтон і Ясір Арафат (голова тодішньої Організації визволення Палестини), 13 вересня 1993. Вашингтон

На фото зліва направо: Іцхак Рабин (тодішній прем'єр Ізраїль), Білл Клінтон і Ясір Арафат (голова тодішньої Організації визволення Палестини), 13 вересня 1993. Вашингтон

Інше питання в тому, що Іцхак Рабін (тодішній прем’єр-міністр Ізраїлю), був вбитий єврейським поселенцем, праворадикалом. І ті політики, які прийшли після, який сюрприз, зробили все для того, щоб ця угода не спрацювала.

Більше того, американці не хочуть отримати стратегічну поразку на Близькому Сході, тому що всі їхні плани будувалися на тому, що поступово арабські країни визнають Ізраїль як державу, зможуть з нею співпрацювати, врешті-решт Саудівська Аравія визнає Ізраїль і паралельно з цим буде вирішено питання палестинської держави.

«Американці як вогню бояться війни з Іраном»

Я не бачу хорошого виходу із ситуації. Можливо, Ентоні Блінкен принесе чарівну паличку, але я не вірю. Це ситуація патова для всіх сторін.

За умови прямого втручання Ірану чи «Хезболли» або Лівану, чи будуть щось робити США у плані інтервенцій, чи це буде на рівні допомоги, як завжди?

Знаєте, проблема полягає в тому, що американці як вогню бояться війни з Іраном. Вони вийшли нещодавно з Іраку.

Війна в Ірані з добре підготовленими армією, спецслужбами – це не легка прогулянка. Навіть якщо там не буде наземної операції, а буде систематичне знищення інфраструктури Ірану. Тому що більшість інфраструктури заховано під землею.

росії це буде тільки на користь, і Китаю, тому що Америка, якщо вона втягнеться у війну з Іраном, зазнає ще більшої стратегічної поразки.

Чи буде воювати Іран на боці Палестини

Тоді наскільки взагалі раціональний агент Іран, чи може він піти на війну?

Не треба їх там робити фанатиками. Вони доволі раціональні. І от просто виходячи з цього раціонального, вони точно не хочуть воювати зараз. Якщо вони і почнуть воювати, то це будуть обставини уже такої непереборної сили. Тобто тоді, коли по їхній території буде нанесений удар. Я думаю, що іудеї також не будуть цього робити, враховуючи розуміння тієї обставини, що американці будуть категорично проти цього.

Війна Ізраїлю навряд чи вплине на підтримку України від США

Увага ЗМІ до Ізраїлю зрозуміла, але чи реально ця війна може мати вплив на підтримку України?

Так, це саме питання ЗМІ, а не підтримки від Держдепу, скажімо. Поки що від Держдепу ми чуємо іншу реакцію. Навпаки, є намагання поєднати ці два кейси як елементи однієї війни, щоб умовити, зокрема, республіканців, частина яких однозначно підтримує Ізраїль.

Подивимося, як Білий дім зможе цю ситуацію вирішити, але я вважаю, що це цікавий підхід.

Також припускаю, що нині в самому Ізраїлі стало менше тих, хто готовий довіряти Москві. Тому що я вже чую заяву одного колишнього посла, заяву іншого колишнього посла, які ще кілька років тому розповідали про те, що у нас там особливий інтерес, особливі відносини, а зараз вони щось вже не дуже вірять у ці особливі відносини.

Справа в тім, що це розглядати треба в контексті стратегічної гри, яку ведуть росія, Іран, Китай та інші проти Заходу з метою нанесення їм стратегічної поразки.

Детальніше, чому Ізраїль не зможе інтегрувати Газу та що робитимуть США на Близькому Сході, дивіться у відео

Подякувати 🎉