Facebook Pixel

Як пов'язані «Шовковий шлях XXI століття» та напад ХАМАСу на Ізраїль

Безпосередньо у нову війну на Близькому Сході зараз залучені Ізраїль та організація ХАМАС. Але непрямих учасників та інтересантів подій набагато більше. Серед них і Китай з його претензіями на глобальне лідерство, які зараз багато в чому матеріалізувалися у вигляді проєкту «Один пояс, один шлях». Якому, своєю чергою, могло загрожувати зближення Ізраїлю та Саудівської Аравії. А якщо додати, що у листопаді можливий візит Сі Цзіньпіня в США, те, що відбувається на Близькому Сході, може бути підвищенням ставок напередодні його зустрічі з Байденом. The Page намагалося розібратися у цих неочевидних економічних причинах здавалося б ідеологічної війни.

Як пов'язані війна в Ізраїлі та «Один пояс, один шлях»

Нагадаємо, що на початку вересня цього року президент США Джо Байден оголосив про плани будівництва залізничного та судноплавного коридору, що сполучає Індію з Близьким Сходом та Європою. До нього увійдуть Індія, Саудівська Аравія, ОАЕ, Йорданія, Ізраїль та Європейський Союз. Про плани створення такого коридору оголосили також прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та інші лідери.

Однією з ймовірних причин, що могла спонукати ХАМАС здійснити напад на Ізраїль, був зрив потенційної нормалізації відносин єврейської держави із Саудівською Аравією. Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. «Не дивно, що частиною мотивації міг бути зрив зусиль зі зближення Саудівської Аравії та Ізраїлю, а також інших країн, які можуть бути зацікавлені в нормалізації відносин з Ізраїлем», – сказав він.

Прем'єр-міністр Нетаньяху з президентом Китаю Сі Цзіньпіном під час візиту до Пекіна у 2013 році

Прем'єр-міністр Нетаньяху з президентом Китаю Сі Цзіньпіном під час візиту до Пекіна у 2013 році

Новий коридор багато в чому становитиме конкуренцію китайському проєкту «Один пояс, один шлях». До того ж у нього значно більше шансів на успішну реалізацію, оскільки він просувається одразу кількома потужними учасниками, а не лише країною-ініціатором. Ці обставини могли призвести до появи у когось бажання перешкодити новому проєкту за рахунок дестабілізації обстановки в Ізраїлі та зриву процесу налагодження відносин Ізраїлю та Саудівської Аравії (про ці відносини ми розповімо нижче).

Формально Ізраїль не є учасником ініціативи «Один пояс, один шлях». Але в ній бере активну участь Саудівська Аравія, яка у 2022 році отримала найбільше серед усіх в проєкті інвестицій від Китаю – 5,55 млрд доларів. Між країнами відбувалося поглиблення як політичних, так і економічних відносин, хоча ще недавно вони були майже нульовими. Учасником «Одного поясу» є й Іран.

Яке відношення все це має до нинішньої війни в Ізраїлі

Іран офіційно виступив на підтримку дій ХАМАСу. Щобільше, західні ЗМІ пишуть, що іранці брали активну участь у плануванні нападу, навчали бойовиків та постачали їм зброю.

Є побоювання, що війна перешкодить формальній нормалізації відносин між Ізраїлем та Саудівською Аравією, до якої сторони послідовно наближалися протягом останніх місяців. «ХАМАС боїться, що якщо Саудівська Аравія нормалізує відносини з Ізраїлем, інші арабські країни можуть наслідувати її приклад. А це призведе до руйнівних наслідків для Палестини», – йдеться у статті китайської газети Global Times. Йдеться про те, що палестинські араби протягом десятків років користуються фінансовою, військовою, політичною та моральною підтримкою арабських країн. Якщо її не буде, то відносини Ізраїлю з арабським населенням швидко нормалізуються.

Чому для Китаю такий важливий «Один пояс, один шлях»

Минулого місяця Китай повідомив, що 90 країн підтвердили участь у третій конференції глобальної ініціативи «Один пояс, один шлях» (Belt and Road Initiative, BRI), яка планується на жовтень цього року.

За даними МЗС Китаю, документи про співпрацю в рамках ініціативи підписано зі 150 країнами та 30 міжнародними організаціями. Вже реалізовано 3000 проєктів, у рамках яких мобілізовано близько 1 трлн доларів інвестицій.

Країни, які підписали документи про співпрацю з ініціативи «Один пояс, один шлях»

Країни, які підписали документи про співпрацю з ініціативи «Один пояс, один шлях»

Ініціативу «Один пояс, один шлях» (зараз її часто називають просто «Пояс і шлях») було висунуто Цзіньпіном у 2013 році. Спочатку вона називалася «Організація міжнародного співробітництва Шовковий шлях», оскільки складалася з проєктів «Економічного поясу Шовкового шляху» та «Морського Шовкового шляху XXI століття».

Офіційно йдеться, що завдання ініціативи полягає у пошуку, формуванні та просуванні нової моделі міжнародного співробітництва та розвитку за допомогою зміцнення діючих регіональних механізмів та структур взаємодій за участю Китаю.

Суть же її полягає в тому, що влада КНР хоче за рахунок своїх інвестицій прив'язати до себе інші країни та покращити зовнішньоторговельну логістику для своїх товарів.

Влада Китаю планує закінчити проєкт до 2049 року, тобто до століття КНР. Обсяг можливих інвестицій – до $8 трлн.

Карта проєкту «Один пояс, один шлях»

Карта проєкту «Один пояс, один шлях»

Як Китай оцінює агресію ХАМАСу

Влада Китаю стримано відреагувала 8 жовтня на вторгнення до Ізраїлю, закликавши «сторони зберігати спокій, виявляти стриманість і негайно припинити бойові дії, щоб захистити цивільне населення та уникнути подальшого погіршення ситуації».

У МЗС Китаю вважають, що «фундаментальний вихід із конфлікту полягає в реалізації рішення про дві держави та створення незалежної держави Палестини».

«Коли людей вбивають, забивають на вулицях, не час закликати до створення двох держав», – відреагував представник посольства Ізраїлю у Пекіні. Він додав, що Єрусалим очікує побачити «сильніший засуд» ХАМАСу з боку Китаю, країни, яку він вважає своїм другом.

Розбіжності щодо оцінки ситуації не завадять зближенню Ізраїлю та Китаю, оскільки для цього є фундаментальні підстави.

Чому Ізраїль та Китай зацікавлені в економічній співпраці

Китай ретельно продумав стратегію зближення із близькосхідними гравцями. Ще у 2016 році на частку Китаю припадала третина інвестицій в ізраїльський сектор високих технологій. Тільки у 2016 році прямі вкладення становили 16 млрд доларів – в основному за рахунок придбання акцій ізраїльських компаній, які займаються високими технологіями.

Китай також активно підтримує туристичну індустрію Ізраїлю: 2017 року в цій державі побували понад 100 тисяч китайських туристів.

«Для Ізраїлю відносини з Китаєм ще й своєрідна компенсація за бойкот з боку деяких інших країн», – вважає Елліот Абрамс, співробітник аналітичного центру при Раді з міжнародних відносин у Вашингтоні.

Нинішній прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу неодноразово висловлював надію, що економічні зв'язки приведуть до більш лояльного ставлення з боку Китаю на політичній арені, проте досі в Раді Безпеки ООН Пекін голосував проти резолюцій на підтримку Ізраїлю.

***

Аналіз подій, що відбуваються нині в Ізраїлі та передували їм, дозволяє припустити, що мав місце вплив Китаю на Іран, який мав підштовхнути ХАМАС до ескалації конфлікту. Найближчі події підтвердять чи спростують цю версію.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉