Терористична організація ХАМАС захопила зброєю владу в Газі ще в 2007 році. Ізраїль кілька разів проводив точкові операції проти ХАМАС, але жодного разу не намагався його знищити, як зараз.
Ігор Семиволос, східнознавець і директор Центру Близькосхідних Досліджень, в інтерв’ю розповідає, чому чинній владі міг бути вигідний ХАМАС у Газі та звідки в нього підтримка.
Чому ХАМАС міг бути вигідним для політику Ізраїлю
«Haaretz (видання опозиційне до чинної влади) багато писав особливо на початку конфлікту про стратегію Нетаньягу з ХАМАС Видання цитувало представників його партії, які згадували, як Нетаньягу якраз розповідав, що ХАМАС важливий, що не можна дати шансів їм об'єднатися ФАТХ (палестинська партія, яка є демократично обраною на Західному березі). А переговори були час від часу за посередництва Катару та Єгипту. ФАТХ і ХАМАС намагалися повернутися до єдиного національного уряду Палестинської автономії», – каже пан Ігор в інтерв’ю .
На думку експерта, владі Нетаньягу було вкрай вигідно мати одразу двох представників палестинців, адже саме цей уряд не захотів продовжувати Угоди в Осло, які створили Палестинську автономію.
Тому Нетаньягу розглядає Палестину як ворога, а світовій спільноті буде важко змусити його сісти за стіл переговорів із терористами або представниками палестинців, адже наразі їх двоє – ХАМАС у Газі та ФАТХ на Західному березі, тобто одного суб'єкта Палестини, з яким можна вести перемовини, просто немає.
«Нетаньягу потрібна довга війна, тому що вона дає йому можливість триматися при владі, і вже ніхто не пам'ятає, що це був провал його політики взагалі за останні роки і зокрема цього конкретного уряду», – каже східнознавець.
Про те, чи реально знищити ХАМАС у цих умовах, які плани у ізраїльтян на Газу та яка подія може задовольнити Ізраїль для закінчення операції, читайте тут.
Чи знали Нетаньягу і Моссад про плани ХАМАС на 7 жовтня – питання суперечливе (відео)
Чому ХАМАС має підтримку в Газі
Головна перевага ХАМАС у тому, що він використовує гасла опору ізраїльській окупації, це знаходить серйозну підтримку в серцях палестинців.
Тому що розчарування палестинського суспільства за всі ці роки, які минули після підписання угод в Осло, ті надії, які були тоді, що ось незабаром конфлікт закінчиться, будуть створені дві держави, були нівельовані. Через це стається можлива радикалізація населення.
«Для більшості палестинців, як це не сумно, але дії ХАМАС виглядають доволі легітимними. Тобто опір виглядає легітимним. І це ускладнює взагалі вирішення питання ХАМАС. Тому що, скажімо, ФАТХ і ХАМАС – це дві політичні сили в Палестині, які протистоять одна одній, по-різному бачать майбутнє Палестини. Але зараз, коли палестинське суспільство зранку до вечора отримує картинку про руйнування в Газі, то ясна річ, що їх симпатія на боці хамасівців, які ведуть війну проти Ізраїлю», – підсумовує Ігор Семиволос.