Президент США Дональд Трамп заявив 7 лютого, що цього тижня може зустрітися з Володимиром Зеленським. Це буде їхня перша зустріч після повернення Трампа до Білого дому.
Вже 8 лютого голова Білого дому сказав, що спілкувався телефоном з президентом росії путіним, намагаючись домовитися про завершення російсько-української війни. Також він доручив раднику з нацбезпеки Майклу Волтцу організувати зустрічі з урегулювання війни.
За менш ніж місяць на посаді Дональд Трамп прийняв вже кількох важливих світових лідерів у Вашингтоні, ще більшій кількості встиг полоскотати нерви. Але якщо в Європі досі побоюються несистемності президента США, два лідери з інших кінців світу вже змогли отримати прихильність Трампа. розповідає, як прем’єрам Ізраїлю та Японії це вдалося.
Ізраїль – унікальний союзник США
У перші дні свого президентства Дональд Трамп одразу розблокував поставки Ізраїлю 2 тис. важких бомб, які адміністрація Байдена зупинила через побоювання їхнього використання в Газі. Тим самим Трамп одразу показав свою прихильність до Ізраїлю.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу провів у Вашингтоні 6 днів – із 2 по 8 лютого. За цей час він встиг зустрітись зі всією верхівкою Республіканської партії, провести переговори з Дональдом Трампом і дружньо побалакати з Ілоном Маском.
Нетаньягу подарував президенту США золотий пейджер на згадку про операцію Ізраїлю з одночасного підриву тисяч терористів «Хезболли». Водночас Трамп націлився на «прекрасний клімат Середземного моря» і шокував світ заявою про можливе переселення палестинців із Сектору Газа чи то на час, чи то назавжди.

На фото золотий пейджер, подарований Дональду Трампу
Вже 9 лютого в Ізраїлі Нетаньягу зауважив, що план Трампа щодо Гази «революційний, креативний – і ми його обговорюємо», проте він не згадав про жодну з деталей. Заяви президента США одразу відкинули головні арабські країни: Єгипет, Йорданія, Катар і Саудівська Аравія. Тому він малоймовірний.
Як США підтримує Ізраїль
«Я не можу сказати, чи буде дотримуватися припинення вогню (Ізраїль. –
). Я думаю, ми виконали дуже майстерну роботу… але ми маємо справу з дуже складними людьми», – сказав Дональд Трамп під час спільної конференції з Нетаньягу 5 лютого. Багато оглядачів кажуть, що м’яч залишається у Ізраїлю, якщо він не захоче йти на повне примирення з ХАМАС. Трамп також пообіцяв зробити «все необхідне» в питанні Гази.
Проте головною інтригою для багатьох було, чи отримав Ізраїль дозвіл на удари по ядерній інфраструктурі Ірану, про які часто згадував Біньямін Нетаньягу.

Трамп планує «захопити» Сектор Гази і виселити палестинців. Як реагує світ? Ілюстрація — скрін з відео брифінгу Трампа і Нетаньягу 5 лютого
Підтримка США Ізраїлю є чимось набагато більшим за партнерство. Демократи бачать в Ізраїлі головного союзника на буремному Близькому Сході. Для республіканців-євангелістів важливі ще й релігійні переконання. Не можна забувати й про вплив величезного єврейського лобі, передових технологій і всеосяжної військової співпраці з США.
Тому якщо Ізраїлю буде потрібна допомога, за неї точно проголосують конгресмени, на відміну від важкої ситуації з підтримкою України, як це вже показав початок 2024-го.
Як прем’єру Японії вдалося налагодити контакт із Трампом
Нещодавно обраний прем'єр-міністр Японії Шігеру Ішіба, за даними японських ЗМІ, ретельно готувався до зустрічі з Дональдом Трампом. Неочікувано для багатьох цю зустріч назвали справжнім успіхом для японської делегації, хоча проблемних питань між двома країнами вистачало.
«Він буде чудовим прем'єр-міністром», – похвалив Трамп Ішібу під час спільної пресконференції. У відповідь Ішіба назвав Трампа щирою людиною з сильним почуттям місії.

Пане прем'єре, ви будете чудовим народним прем'єром. Найкращих побажань – додатково написав Дональд Трампа Ішібі, а друний виставив це разом зі спільним фото у соцмережі X
Попри те, що Ішіба раніше висловлював намір підняти питання верховенства права під час переговорів, цього разу японці підійшли до Білого дому з меркантильним девізом «я тобі, а ти мені» і вирішили сконцентруватися виключно на взаємовигоді.
Помітним було прагнення обох лідерів уникнути напруженості. Ішіба пообіцяв розширити імпорт зрідженого природного газу та збільшити інвестиції японських компаній у США до $1 трлн, зокрема в американську автомобільну промисловість. При цьому станом на кінець 2023-го Японія вже була найбільшим іноземним інвестором у США – на її долю припадає 15% сукупних прямих іноземних інвестицій на суму близько $780 млрд. Конкретних даних за 2024-й поки немає, але вважається, що інвестиції тільки зростали.
Японський прем'єр продемонстрував гнучкість у питанні поглинання U.S. Steel японцями з Nippon Steel, навколо якого йдуть переговори ще з минулої каденції Трампа. Японці запропонували формат інвестицій замість «придбання» U.S. Steel. Трамп погодився за умови, що японці не матимуть контрольного пакету акцій.

Ціни на сталь в США та країнах конкурентах. Президенти США продовжують субсидувати сталеву галузь США, де разом із добуванням заліза працює близько 140 тис. американців. Але втрачає весь ринок через вкрай застарілі технології компаній
У сфері безпеки Ішіба отримав від Трампа зобов’язання щодо «100% оборони» союзників, включно з Японією, зокрема, під парасолькою знаходяться острови Сенкаку, на які претендує Китай. Сторони погодилися, що Японія суттєво посилить свої оборонні можливості після 2027 року – збільшить оборонні витрати до 2% ВВП.
При цьому подивом для багатьох став факт того, що Трамп не підняв питання впровадження мит проти Японії, адже США має негативний торговельний баланс у $68 млрд за 2024 рік, який так не любить голова Білого дому. Сам Ішіба висловив оптимізм 9 лютого, вважаючи, що його країні вдасться уникнути підвищення тарифів США.
Україна вже розуміє логіку Трампа
Коли Володимир Зеленський публічно представляв «План перемоги» 16 жовтня 2024-го, багато коментаторів відверто сміялися з пропозицій щодо спільного захисту та інвестування у видобуток і використання рідкісноземельних та інших важливих ресурсів і ідеї заміщення американців українцями на військових базах у Європі.
Проте як виявилось потім, ці пункти чи то напряму, чи то опосередковано Офісу президента підказав республіканський сенатор Ліндсі Грем, наближений до Дональда Трампа.
Особливо новому президенту США сподобалась ідея отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу нашій державі.
Вже 9 лютого радник Трампа з нацбезпеки Майкл Волтц у коментарі NBC сказав, що Білий дім готує угоду з Україною щодо рідкісноземельних ресурсів, щоб «відшкодувати витрати на допомогу Києву». Так само він заявив, що це партнерство включатиме можливість «купівлі ресурсів США».
Тому єдиним реальним уроком для України є необхідність шукати якомога більше спільної вигоди у партнерстві зі Штатами, аби запропонувати їм якусь компенсацію за отриману допомогу.