Володимир Зеленський вважає, що міністр оборони Рустем Умєров може «робити все, щоб не було ніякого гальмування у постачанні». Так він прокоментував конфлікт між Міністерством оборони та підпорядкованою йому структурою – Агенцією оборонних закупівель (АОЗ), яка забезпечує армію зброєю.
В розпал конфлікту в єдиний держреєстр юросіб щонайменше шість разів вносили зміни щодо керівника АОЗ. Проте наразі конфліктна ситуація фактично вичерпана. Колишня голова АОЗ Марина Безрукова звільнена, внутрішнє розслідування щодо неї триває, голова Державного оператору тилу (ДОТ) Арсен Жумаділов, наближений до Рустема Умєрова, почав тимчасово виконувати обов’язки ще й очільника АОЗ.
аналізує, як і чому Жумаділов опинився на двох стільцях і чого чекати далі.
Конфлікт АОЗ із Міноборони – розвиток подій
«У нас є міністр оборони, який чітко розуміє, що, не дай Боже, будуть якісь паузи десь хоч від когось в підтримці нашої армії: від дронів до ППО, будуть не тільки втрати у військових, будуть втрати цивільного населення, будуть страждати діти, буде більше ударів, буде більш сильна росія», – сказав Володимир Зеленський 2 лютого в інтерв’ю AP і цим немов поставив крапку у всіх суперечках.
Таким чином президент фактично дав дозвіл на незаконне звільнення Марини Безрукової, як коментували деякі експерти, «заради ефективності». Проте пресслужба АОЗ уточнює, що ексочільниця Агенції Марина Безрукова подала до суду позов через своє звільнення та відсторонення. У заяві вона зазначила, що відповідні накази порушили її трудові права, та назвала такі дії «рейдерським захопленням підприємства». Втім, Солом’янський та Оболонский районні суди м. Києва відмовили їй у задоволенні заяв щодо забезпечення позовів, оскільки не встановили підстав для їхнього задоволення.
Міністр оборони Умєров виправдовує свої дії тим, що наглядова рада при Міноборони стала нелегітимною, бо в ній залишилось двоє членів із п’яти. Проте сам міністр вивів двох із п’яти членів наглядової ради при АОЗ – Тараса Чмута та Юрія Джигира (квота Міноборони), а потім виявилось, що один із незалежних членів Патрік Аурой 20 січня 2025-го повідомив про вихід зі складу ради.

Міністр оборони Рустем Умєров на фото в центрі
Громадська антикорупційна рада при Міноборони (ГАР МО) 3 лютого підкреслила, що європейські партнери «хочуть бачити намагання України вирішити кризу в Агенції оборонних закупівель винятково у законний спосіб». Такого висновку вони дійшли після спілкування з депутатами Європарламенту та представниками НАТО в Брюсселі.
Яка ситуація склалася в результаті скандалу навколо АОЗ:
- відсутня наглядова рада АОЗ, яка має призначати та звільняти керівника Агенції і брати активну участь у перевірках контрактів, затверджуючи їх;
- АОЗ підпадає під пряме управління Міноборони на час відсутності наглядової ради;
- керуватиме одночасно двома агенціями закупівель при Міноборони (ДОТ і АОЗ) Арсен Жумаділов, який відповідно до багатьох розслідувань, є наближеним до Рустема Умєрова.
Як працюватиме АОЗ після конфлікту з Міноборони
Віктор Прудковських, член ГАР МО, підкреслює, що тепер Міноборони буде шукати нового очільника для АОЗ, як і метод його призначення, бо за статутом Агенції призначення директора належить до «виключної компетенції наглядової ради». Чи може за її відсутності призначити директора МОУ – суперечне питання.
Варто підкреслити, що в теорії Міноборони може нескінченно ігнорувати обрання нової наглядової ради при АОЗ, тому що встановленого терміну в її статуті немає. Проте як діятиме міністерство, наразі невідомо. До цього Міноборони майже рік тягнуло підписання контрактів із представниками поточної ради.
«Для мене ця історія ще не закінчена. Як мінімум тому, що тепер ми маємо січневу «яму» з контрактами, яку треба розгрібати. Міноборони і АОЗ, наскільки мені відомо, працюють над конструкцією у нинішній час: приведення статутів у відповідність до закону, призначення відсутніх членів у наглядову раду», – каже Юрій Гудименко, голова Антикорупційної ради при Міноборони.
Наразі сам Арсен Жумаділов артикулює, що він в АОЗ, поки «Міністерство буде ухвалювати якісь рішення». За його словами, йому важко далося це рішення, але він вирішив «підхопити роботу».
Хто такий Арсен Жумаділов і чи є він ставлеником Умєрова

Голова ДОТ і тимчасово виконуючий обов'язки голови АОЗ Арсен Жумаділов
Наприкінці 2024-го в ЗМІ вийшло кілька публікацій, де йшлося про «міністерство хаосу», «саботажу» та «турецький двір» всередині Міноборони. Зокрема, викликали питання радники Рустема Умєрова – Снавер Сейтхалілєв і Ленур Мамбетов, які є давніми бізнес-партнерами міністра, які мали російське громадянство і від імені Міноборони брали участь у численних офіційних візитах до Туреччини.
За даними редакції «Наші гроші», Сейтхалілєв, Умєров і Жумаділов із давніх часів разом ведуть бізнес. Вони всі були пов’язані з ТОВ КМБА, яка, можливо, мала зв’язки з російськими компаніями, що належали Сейтхалілєву.
Також редакція «Наші гроші» звинувачує ДОТ у зв’язках зі старими корупційними елітами. До прикладу, найбільші контракти на забезпечення харчування ЗСУ на 4,3 млрд грн отримав «Буський Консервний Завод». Його власник Олександр Лапшин є кредитором Ігоря Гринкевича, якого суд тримає під вартою за підозрою у крадіжці майже мільярда гривень на закупівлях одягу та білизни для ЗСУ.
За словами видання «Наші гроші», у 2024 році «білі» компанії так і не прийшли на підряди ДОТ, попри те, що це декларувалось як головна мета агенції.
Водночас Арсен Жумаділов відзвітував, що минулого року ДОТ зекономив 17 млрд грн на закупівлях. Здешевлення контрактів і економію підкреслюють і журналісти разом із експертами, проте претензія «Наших грошей» полягає в тому, що це могло коштувати ще набагато дешевше.
Що далі буде з АОЗ
«Умєров, наскільки я знаю, поточними питаннями АОЗ не займається. В роботі ДОТ до і після створення наглядової ради я його участі не бачив. А участь Міноборони була як керівної, але зовнішньої організації. Будемо дивитися, чи Арсен Жумаділов зможе побудувати такі ж відносини із МО і далі із наглядовою радою», – каже Віктор Прудковських.
Співрозмовник наполягає, що попри поширену думку в суспільстві, Арсен Жумаділов не є «аватаром» Рустема Умєрова, новий керівник АОЗ «не буде виконувати все підряд».
Є й інший бік звинувачення від насамперед «Нашихі Грошей» та Центру протидії корупції, які бачать фінал цієї історії, як захоплення Агенції оборонних закупівель колом Рустема Умєрова.
За словами представників ГАР МО, про сценарій об'єднання АОЗ і ДОТ в одну агенцію, який раніше обігрувався в публічному просторі, але є порушенням стандартів НАТО, мова не йде.
Мабуть, першими маяками, які сигналізуватимуть про наміри Міноборони щодо АОЗ, буде швидке оновлення чи навпаки затягування з обранням наглядової ради.
Що має зробити Міноборони з АОЗ
Нагадаємо, представники колишнього складу наглядової ради АОЗ пропонували наступні кроки:
- продовжити контракт із Мариною Безруковою в якості керівника АОЗ із можливістю його розірвання за результатами аудиту;
- провести аудит діяльності Агенції, щоб з’ясувати реальний стан речей;
- привести статути державних підприємств, змінених Рустемом Умєровим у грудні 2024 року, у відповідність до українського законодавства.
На останніх двох пунктах і зараз наполягають у ГАР МО, як і на найшвидшому обранні нової наглядової ради, призначенні профільного заступника міністра із закупівель (попереднього – Дмитра Клименка звільнили під час скандалу) і проведенні внутрішнього розслідування. До цього, коли маховик скандалу тільки розкручувався, 24 січня 2025-го Рустем Умєров пообіцяв перезапустити наглядову раду.