Facebook Pixel

Щоб відповідав інтересам США: як республіканці збираються змінити USAID

Адміністрація Трампа розпустила Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке відповідало за невійськову міжнародну допомогу. Організація втратила свою незалежність і перейшла під контроль Держдепу. Цей крок призвів до закриття веб-сайту USAID і звільнення сотень співробітників.

У Трампа підкреслили, що існуюча система зовнішньої допомоги не відповідає інтересам США, а в деяких випадках суперечить американським цінностям. Тому в наступні три місяці USAID очікує переоцінка та переорієнтація .

Quote«Подивіться на все шахрайство, яке він (Ілон Маск) знайшов у цьому USAID. Це катастрофа. Радикальні ліві фанатики. У них є речі, в які ніхто б навіть не повірив», – сказав Дональд Трамп журналістам 5 лютого.

Тож The Page з’ясовує головні претензії Трампа до USAID, які викладені у звіті прореспубліканського аналітичного центру Heritage Foundation та інших джерелах.

Занадто прогресивна та неефективна зовнішня допомога

Quote«Позиція, яку зайняло USAID останніми роками: «Ні, ми незалежні від національних інтересів Америки. Ми фінансуємо програми незалежно від того, чи відповідають вони національним інтересам США». Це смішно. Це гроші платників податків. Кожен пенні, який ми витрачаємо, має бути направлений на просування національних інтересів США», – заявив 4 лютого держсекретар США Марко Рубіо, який тепер напряму опікується USAID.

Він підкреслив, що повної зупинки зовнішньої допомоги точно не буде, але контроль за використанням коштів має бути набагато жорсткішим.

Марко Рубіо під час свого виступу в посольстві США у Панамі 4 лютого 2025-го. Наразі він перебуває у турне країнами Латинської Америки. Фото: Marco Rubio

Марко Рубіо під час свого виступу в посольстві США у Панамі 4 лютого 2025-го. Наразі він перебуває у турне країнами Латинської Америки. Фото: Marco Rubio

Зокрема, викликає питання, що USAID із загального бюджету в $42,5 млрд у 2024 році витратив $1,75 млрд на програму «Демократія, права людини та врядування» – потенційно «грантожерські» проєкти із «занадто прогресивними» для республіканців цінностями. Але це лише 4% від загального бюджету агенції, тоді як сам Держдеп у 2024 році напряму витратив на таку ж програму $840 млн.

Проте під гостру критику республіканців підпадає низка суперечливих гуманітарних та освітніх програм. До прикладу:

  • мільярди доларів гуманітарної допомоги США надходять на підконтрольні повстанцям-хуситам території в Ємені. При цьому, у звіті USAID йдеться, що лише 26% опитаних підтвердили отримання допомоги. Через це припускається, що значна частина допомоги вилучається повстанцями. Схожа картина спостерігається в Секторі Газа, Афганістані та Сирії;
  • за останні два роки Держдеп витратив $77 млн на створення платформ DEI (різноманіття, справедливість та інклюзія) і поки що планує витратити на це ще $83 млн у 2025-му;
  • грант на $32 тис. для Комісії з освітніх обмінів між США та Перу «для покриття витрат на виробництво спеціалізованого коміксу з ЛГБТК+ героєм для вирішення соціальних проблем та проблем психічного здоровʼя»;
  • схвалення виділення $25 тис. на оперу в Колумбії з метою збільшення «трансгендерного представництва» в мистецтві;
  • виділення $1,5 млн про-ЛГБТК-групі в Сербії під назвою Grupa Izadji (Група камінг-ауту) на «просування рівності та інклюзії на робочих місцях і в бізнес-спільнотах Сербії…», щоб покращити «потенціал працевлаштування для ЛГБТКІ+ людей».
QuoteСхожих прикладів в інформаційний простір за останній тиждень потрапляє десятки, якщо не сотні, попри те, що деякі з них виявилися фейками, які репостив Ілон Маск. Попри те, що суми цих проєктів порівняно невеликі із масштабами реальної допомоги, яку надавав USAID, саме ці прецеденти викликали обурення багатьох американців. Тобто адміністрація Трампа немов потрапила в оголений нерв із меседжем: «ваші гроші використовували на різну *****».

При цьому залишається поза увагою, що, наприклад, Надзвичайний план Президента США з протидії СНІДу (входить до витрат USAID) врятував понад 25 млн життів, в той час коли Держдеп витратив $500 тис. на просування атеїзму в Непалі.

Така сама ситуація й навколо допомоги Україні. Уточнимо, що станом на кінець 2024 року загальний обсяг бюджетної підтримки, наданої Україні з 2022 року USAID, склав $39,8 млрд. З них $30 млрд припадає на пряму бюджетну підтримку, яка йшла на заробітну плату:

  • вчителям та іншим працівникам шкіл;
  • державним службовцям;
  • працівникам охорони здоров'я.

Проте всі говоритимуть саме про $340 млн, виділених на потенційне «грантожерство» – підтримку ток-шоу, проєктів на YouTube, деяких культурних заходів тощо.

USAID не змогла перемогти вплив Китаю у світі

Республіканці мають доволі жорстку, але цілком виправдану позицію: американська політика «м’якої сили» (а USAID є її головною складовою) провалила боротьбу з Китаєм, особливо у країнах Глобального Півдня.

Ситуація в зовнішній торгівлі, яку описує інфографіка, із 2018 року в Африці та країнах Південної Америки для США тільки погіршилась. Покращення сталося лише в Європі через посилення торгівельної війни з Китаєм.

Ситуація в зовнішній торгівлі, яку описує інфографіка, із 2018 року в Африці та країнах Південної Америки для США тільки погіршилась. Покращення сталося лише в Європі через посилення торгівельної війни з Китаєм.


Поки Сполучені Штати допомагали бідним і знедоленим, що, безперечно, є важливою місією, Китай інвестував у африканські порти та залізниці в рамках своєї програми «Один пояс – один шлях». У 2017 році Китай відкрив свою першу військову базу в Африці, в Джибуті. У 2024 році обговорювались плани Китаю створити військово-морську базу в Екваторіальній Гвінеї, що викликало занепокоєння США.

Загалом, у період 2000-2023 років КНР надала африканському континенту $182 млрд кредитів, насамперед на енергетику, транспортування та ЗМІ. США у 2024-му надали регіону понад $6,5 млрд гуманітарної допомоги, як і майже щороку. Але всі світові експерти наголошують, що Африка вже практично перебуває в руках Китаю, попри шалену кількість ресурсів і можливостей континенту в майбутньому.

Схожі, але менші проблеми США має й в країнах Латинської Америки. На цьому наголошує новий держсекретар Марко Рубіо, який наразі вирушив у турне по цьому регіону. Адже Китай інвестував $3,5 млрд у будівництво історичного «мегапорту» в Перу, який має потенціал трансформувати торгівлю в Латинській Америці, тоді як США адресували допомогу на вирішення проблем місцевої ЛГБТК+ спільноти.

Республіканці наполягають, що прийшов час викинути весь практичний непотріб і зосередитись на тому, що розвиває регіони та рятує життя. Тобто тільки найпотрібніші гуманітарні проєкти й більше сприяння економічному розвитку.

Позицію більшості республіканців можна підсумувати у трьох пунктах:

  • USAID не сприяє національним інтересам, а натомість просуває радикальний порядок денний за кордоном («прогресивна повістка» – The Page);
  • гуманітарна допомога має йти на найнеобхідніше і жорстко контролюватись, тобто не має фінансувати терористів, наприклад, у Афганістані, Газі, Сирії та Ємені, як це відбувалось протягом багатьох років;
  • перехід до сприяння торгівлі та інвестиціям, як шляху до миру і процвітання на Глобальному півдні.

Крім того, можна чітко побачити, що республіканці ображені на агенцію USAID через вибіркову підтримку демократів. Адже згідно з даними OpenSecrets, у 2024 році співробітники USAID пожертвували на політичні кампанії $406 790. З них понад $377 000, або 97%, дісталися демократам, тоді як республіканці отримали всього $12 704.

Відповідно до риторики в соцмережах, республіканців обурила така статистика. Адже виявилося, що «агенцію конролювали виключно демократи», незважаючи на те, що більшість у Конгресі, хоч і з невеликою перевагою, мають республіканці.

Отже, в наступні три місяці в роботі USAID можна очікувати щонайменше значні зміни.


Подякувати 🎉