Державний оператор тилу (ДОТ) при Міноборони закупив майже 1 млн комплектів військової літньої форми протягом 2024 року. Так на презентації результатів першого року роботи ДОТ Арсен Жумаділов, гендиректор ДОТ, відповів на запитання, чи поновило агентство держзакупівель при Міноборони України закупки військової форми.
Всього за рік роботи ДОТ уклав майже 400 контрактів на постачання одягу з 81 постачальником на загальну суму в 22,5 млрд грн. Тому формально не можна казати, що закупівлі форми взагалі не проводилися два останні роки, додав Жумаділов.
«Наступного року чогось грандіозного не планується, закуповуємо форму в плановому режимі», – зауважив він.
І пояснив, що хоча нормативний строк носки комплекту форми становить два роки, військові в тилових частинах можуть носити форму набагато довше стандартних термінів. І навпаки, військові в зоні бойових дій форму «відпрацьовують» набагато швидше.
Скільки ДОТ зекономив бюджету за рік роботи
На презентації результатів роботи з’явився і міністр оборони Рустем Умєров – на шість хвилин, щоб розповісти, що ДОТ встиг законтрактувати тилових закупівель на 75 млрд грн і зекономити 17 млрд грн бюджетних коштів – що «свідчить про ефективність, прозорість команди» ДОТ.
Як пізніше пояснив Арсен Жумаділов, економію перенаправили на закриття додаткових потреб. Зокрема, на речовому напрямку економія склала майже 4 млрд грн, уточнив гендиректор ДОТ: при укладанні контрактів навесні 2024-го агенція «віджала» ціни у українських виробників.
«Як виявилося, навіть якщо ціни знижуються, поставляти форму все одно рентабельно для наших виробників», – підкреслює Жумаділов.
За рік ДОТ закупив:
- 212,3 млн л води – «вистачить наповнити Салгір»;
- 162,6 тис. бронежилетів – «повністю забезпечити армії Угорщини, Нідерландів, Болгарії, Бельгії, Швеції разом узятих;
- 11 тис. вагонів дизпалива – залізнична колона цистерн з пальним від Києва до Житомира.
Від яєць по 17 грн до халяльних сухпайків
Окрема гордість ДОТ – це перехід з бляшанок на реторт-пакети. Крім того, ДОТ вже протестував інклюзивні сухі пайки -- халяльні, кошерні і веганські. В 2025 році Жумаділов сподівається почати широкі поставки таких сухпаїв до ЗСУ.
За його словами, цього року ДОТ вже провів ринкові консультації з виробниками, чи зможуть вони виконувати вимоги до халяльної, кошерної і веганської продукції. Великі експортери вже мають відповідні позначки на своїй «цивільній» продукції, що йде на експорт, тому проблем з інтеграцією в «військові» напрями не буде.
Що відомо про корупційні скандали навколо закупівель військової форми в Міноборони
Нагадаємо, попередні великі закупівлі військової форми Міноборони анонсувало у 2022-2023 роках. Після цих закупівель спалахнув корупційний скандал, який, власне, підштовхнув створення агенції держзакупівель ДОТ.
У вересні 2022-го тодішня заступниця міністра оборони Ганна Маляр анонсувала імпорт «великих партій зимової форми». Наступного року спалахнув скандал: журналісти з’ясували, що цю зимову форму в Туреччині закупила «турецька» компанія Vector Avia – але в Україну доїхали літні військові куртки за ціною зимових, втричі дорожче.
Турецькі куртки, на додачу до яєць по 17 грн, стали ще одним важелем, що призвів до відставки міністра оборони Олексія Резнікова разом з його заступником В’ячеславом Шаповаловим і керівником департаменту закупівель Міноборони Богданом Хмельницьким.