У своїх мемуарах Барак Обама, наголошуючи на важливості вибору членів адміністрації, згадував: «Якщо проблема потрапляє до мого столу, це означає, що її не змогли вирішити на інших рівнях уряду». Головними для України людьми, які вирішуватимуть питання національної безпеки США, в адміністрації Дональда Трампа мають стати:
- голова Держдепу Марко Рубіо;
- міністр оборони Піт Гегсет;
- радник із національної безпеки Майк Волтц;
- спеціальний представник з питань України та росії Кіт Келлог.
ознайомився з минулим важливих представників адміністрації Трампа і розповідає про їхню позицію щодо російсько-української війни та інших світових проблем.
Марко Рубіо — «яструб» і головний противник Китаю
Американського сенатора від штату Флорида Сенат вже затвердив на посаді голови Держдепу, він очолюватиме дипломатію США.

Рубіо займає доволі прагматичні позиції. Він вважає, що і росія, і Україна повинні піти на поступки, щоб припинити війну, при цьому головним суперником США держсекретар називає КНР.
«Ця війна має закінчитись. У цьому конфлікті росія ніяк не зможе захопити всю Україну. Українці дуже сміливі, воюють міцно, а країна занадто велика. Але також нереалістично вірити, що Україна зможе вигнати їх до кордонів, що були до початку вторгнення», — сказав Рубіо під час слухань у Сенаті 16 січня.

Марко Рубіо під час свого виступу в Сенаті 16 січня
Він виступає за жорсткий економічний і технологічний контроль, обмеження китайського впливу на критичні галузі американської економіки та підтримку союзників у Тихоокеанському регіоні для стримування Китаю. «Китай прагне підірвати міжнародний порядок і замінити його на систему, яка сприяє авторитаризму», — заявив Рубіо.
Він давно попереджає, що Китай, Іран, Північна Корея і росія все частіше об'єднуються проти США.
«Вони всі мають одну мету, а саме: послабити Америку, послабити наші альянси, послабити нашу позицію, наші можливості і нашу волю», — каже Рубіо.
Піт Гегсет — ветеран і сумнівний шоумен
Гегсет, ветеран бойових дій в Афганістані і колишній ведучий новин на Fox News, каже, що він буде «агентом змін» і «воїном», оскільки республіканці вимагають нового і сильного керівництва в Пентагоні.
Демократи критикують його за відсутність досвіду управління, минулі образливі коментарі про жінок-військовослужбовиць, а також згадують про алкоголізм і потенційні сексуальні злочини в минулому. Проте республіканська більшість у Сенаті має проштовхнути Піта Гегсета на посаду.

На слуханнях Гегсет був разом із адвокатом і це більше нагадувало захист в залі суду, ніж розмову з сенаторами, коли діло доходило до запитань від демократів
Потенційний голова Міноборони США підкреслює, що змінився, більше не зловживає алкоголем і є зразковим християнином. Також тепер він підтримує участь жінок на бойових ролях за умови, що вони відповідають стандартам, за якими оцінюють і чоловіків. Цієї політики армія США дотримуються вже майже десять років.
Щодо питань війни Гегсет повністю поділяє позицію Дональда Трампа і каже, що до закінчення війни має привести політичне рішення на рівні президента. «Він дуже чітко дав зрозуміти, що хоче покласти край цьому конфлікту. Ми б хотіли, щоб це було максимально вигідно для українців. Але цій війні потрібно покласти край», — заявив потенційний міністр оборони.
Майкл Волтц — «яструб» і колишній зелений берет
Кандидатуру радника президента США з питань національної безпеки не потрібно затверджувати в Конгресі, тому Майкл Волтц вже на посаді. Обраний до Палати представників у 2018 році, Волтц став першим зеленим беретом у парламенті. За 26 років на військовій службі він воював в Іраці та Афганістані, брав участь у різних операціях в Африці.
Волтц входив до складу комітетів з питань розвідки, збройних сил і закордонних справ. Разом з 13 іншими республіканцями входить до складу робочої групи Палати з питань Китаю.
Як і Марко Рубіо, в Конгресі США він займає максимально агресивні позиції стосовно Китаю. Активно критикував зовнішньополітичний курс Байдена під час президентської кампанії Трампа.

Ілон Маск і Майкл Волтц на інавгурації Дональда Трампа 20 січня
У минулому Волтц підтримував допомогу Україні, але вимагав «виконання певних умов», включаючи збільшення витрат з боку європейських союзників, додатковий нагляд за коштами та поєднання допомоги із заходами з безпеки кордонів. Також він неодноразово підкреслював потребу надати Україні більше зброї, аби швидше закінчити війну, й одним із перших наполягав на дозволі бити ракетами ATACMS по території росії.
Проте Волтц вже кілька разів підкреслив, що для встановлення миру потрібне налагодження діалогу з росією та певні поступки з обох сторін.
Кіт Келлог — не боїться погроз росіян
Американські оглядачі підкреслюють, що Кіт Келлог є вкрай досвідченим військовим і фахівцем у нацбезпеці. Він воював у В’єтнамі й не тільки, наприкінці кар’єри у війську отримав звання генерал-лейтенанта.
Келлог заявляв, що росія зараз перебуває у відчаї, оскільки військові і дипломатичні позиції путіна по всьому світу швидко погіршуються і валяться. Також він підкреслює, що не боїться російського ядерного арсеналу.

Трамп і Келлог (справа) разом у 2017 році. Останній брав участь у багатьох рішеннях першої адміністрації Дональда Трампа
У період з 2017 по 2021 роки Келлог обіймав високі посади в адміністрації Дональда Трампа. Він був керівником апарату Ради національної безпеки та радником з питань національної безпеки віцепрезидента Майка Пенса.
Головним побоюванням республіканців «старої школи» щодо Трампа були його ізоляціоністські тенденції. Але в міжнародній команді 47-го президента немає жодного «голуба миру», але достатньо «яструбів».
Скот Бессент – більше санкцій і нафти
Номінований на посаду міністра фінансів Скотт Бессент під час слухань у Сенаті сказав: «Санкції були недостатньо повними. Попередня адміністрація була стурбована підвищенням цін на енергоносії під час виборів».
Бессент — відомий американський інвестор та засновник Key Square Group, одного з найбільших хедж-фондів в історії. Раніше протягом багатьох років обіймав посаду головного інвестиційного директора в Soros Fund Management, де досяг значних результатів. Відомий своїм досвідом у сфері глобального макроінвестування.

Скот Бессент вів себе вкрай впевнено в Сенаті та постійно посміхався. Його кандидатура має бути легко затверджена
Ключовий радник Трампа з питань економічної політики Бессент назвав його «дуже витонченим в економічній політиці» порівняно з «економічно неграмотною» Гарріс. Він виступав на захист тарифів, назвавши їх «інструментом переговорів з нашими торговими партнерами», відкинувши «абсурдну» критику тарифів, які економісти вважають інфляційними.
Бессент підкреслив, що адміністрація Трампа реалізує його слоган «Drill, baby, drill» («бури, крихітко, бури» — у сенсі видобутку нафти). «Частина повномасштабної програми санкцій означала б, що нам потрібно більше виробництва енергії в США, щоб компенсувати втрати російської нафти», — сказав кандидат на пост міністра.
Ілон Маск і Департамент ефективності державного управління (DOGE)
До Ілона Маска в Україні та кількох інших країнах Європи останнім часом ставляться сумнівно. В США все інакше: багато республіканців дуже тепло зустріли його проєкт аудиту та скорочення витрат американського бюджету, особливо там, де вони непотрібні.
Наразі DOGE не є справжнім урядовим департаментом, який мав би бути створений за схвалення Конгресу. Трамп описав роль Маска і Вівека Рамасвамі, підприємця та колишнього кандидата в президенти, як надання «порад і вказівок з-поза меж уряду».
Насправді їм є над чим працювати, бо:
- Офіс із бюджету Конгресу звітував, що щонайменше 1264 федеральні програми та бюро мають прострочені дозволи, але вони все одно отримали $516 млрд фінансування у 2024-му;
- Рахункова палата США оцінює, що федеральний уряд щорічно витрачає даремно $247 млрд.
Ілон Маск публічно розповідає про невеличкий «департамент для революціонерів із високим IQ, які готові працювати 80+ годин на тиждень над негламурним скороченням витрат». Проте його інтереси простягаються набагато далі. Це демонструють спроби впливати на європейську політику та підтримка правих і ультраправих партій ЄС.
Маска навіть почали називати «тіньовим президентом». Безперечно, це перебільшення, бо багато людей в адміністрації Трампа не дуже задоволені зазіханнями на владу з боку найбагатшого бізнесмена планети.
Наостанок в апараті Трампа вже є свій лузер – Вівек Рамасвамі, який є відомим ізоляціоністом і мав очолити DOGE разом із Ілоном Маском. За інформацією CBS, люди, близькі до Маска, тижнями «вичавлювали» Рамасвамі, «розчаровані тим, що він не брав участі у важкій роботі». Тепер він хоче балотуватись на пост губернатора Огайо.
Єдиною людиною в команді Трампа, яка точно може нашкодити Україні, є потенційна голова Нацрозвідки США Тулсі Габбард. Вона дивиться пропагандистів Russia Today і розповсюджує їхні матеріали серед свого оточення, попри те, що власні радники казали їй, що це «ненадійне джерело». Також Габбард входить до сумнівної крішнаїтської секти, яка не має відношення до класичного індуїзму. Проте її затвердження в Сенаті — під великим питанням.