Facebook Pixel

Сі пообіцяв Байдену налагодити відносини з Трампом

Сі пообіцяв Байдену налагодити відносини з Трампом. Фото: Reuters

Сі пообіцяв Байдену налагодити відносини з Трампом. Фото: Reuters

Президенти Китаю Сі Цзіньпін і США Джо Байден близько двох годин спілкувалися в Перу, де проходить зустріч Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Сі ввечері суботи пообіцяв американському колезі співпрацювати з його наступником Дональдом Трампом, пише Reuters.

Це була перша особиста зустріч лідерів двох найбільших економік світу за останні сім місяців.

Quote«Мета Китаю щодо стабільних, здорових і стійких китайсько-американських відносин залишається незмінною [після обрання Трампа]. Китай готовий працювати з новою адміністрацією США для підтримки зв’язку, розширення співпраці та врегулювання розбіжностей», – підкреслив Сі.

Байден відповів, що підтримка переговорів між лідерами буде життєво важливою навіть після його відходу з посади, уточнив радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван.

Чим прихід Трампа загрожує відносинам США і Китаю

Reuters нагадує, що Трамп вже пообіцяв запровадити загальні 60% мита на імпорт китайських товарів до США в рамках пакету торгових заходів «Америка перш за все». Пекіну ця перспектива дуже не подобається. Ба більше, новообраний президент планує найняти на керівні посади кількох критиків Китаю, зокрема сенатора США Марко Рубіо як держсекретаря та конгресмена Майка Волца як радника з національної безпеки.

Байден мав на меті знизити напруженість у відносинах з Китаєм, проте на перемовинах в Перу було мало ознак прориву в основних питаннях.

Чого Байден очікує від Сі у війні рф проти України і підсилення Північної Кореї

Президенти США та Китаю також говорили про Північну Корею, союзника Китаю, чиє поглиблення зв’язків з росією та розгортання військ для підтримки війни рф викликали занепокоєння у Вашингтоні, Пекіні та європейських столицях.

Quote«Президент Байден зазначив, що публічно виголошена позиція (КНР) щодо війни в Україні полягає в тому, що не повинно бути ані ескалації, ані розширення конфлікту, а введення військ (КНДР) прямо протирічить цьому. Він також зазначив, що Китай має використовувати свій вплив і потенціал, щоб запобігти подальшій ескалації або подальшому розширенню конфлікту шляхом введення ще більшої кількості сил КНДР», – уточнив Салліван.

Що Байден сказав Сі про Тайвань

Байден і Сі також обговорили нещодавній злом телефонів представників уряду США та президентської кампанії, який пов’язують з Пекіном, а також посилення тиску Пекіна на Тайвань і підтримку Китаєм рф.

На темі Тайваню два світові лідери, схоже, різко посварилися. Байден закликав припинити «дестабілізуючу» військову діяльність Пекіна навколо острова, повідомили в Білому домі.

Сі відповів, що «сепаратистська діяльність» президента Тайваню Лай Чін Те несумісна з миром і стабільністю там, офіційно прокоментували в МЗС Китаю. Найближчими тижнями Лай планує полетіти до Гаваїв та, можливо, до Гуаму, а це безсумнівно, розлютить Пекін.

У відповідь Міністерство закордонних справ Тайваню подякувало Байдену за його позицію та заявило, що порушником спокою є Китай. Саме «постійні військові провокації Китаю навколо Тайваню є найбільшим джерелом шкоди регіональному миру та стабільності», підкреслили в МЗС Республіки Китай.

Що президенти США і Китаю говорили про економічну війну за високі технології

Економіка КНР зазнає сильного удару від кроків адміністрації Байдена у торгівлі. Нагадаємо, США обмежили інвестиції в китайський штучний інтелект, квантові обчислення та напівпровідники. США планують ввести обмеження на експорт високотехнологічних чипів. Байден назвав ці кроки необхідними з міркувань національної безпеки США і сказав, що вони не перешкоджають торгівлі у цілому.

На зустрічі в Перу, за даними китайських державних медіа, Сі заявив, що немає жодних доказів причетності Китаю до кібератак. Він також сказав Байдену, що Вашингтон не повинен втручатися в суперечку щодо островів Спратлі між Китаєм і союзником США Філіппінами.

Як перспективу відносин США і Китаю при Трампі оцінюють у світі

Quote«Китай точно не хоче, щоб відносини зі Сполученими Штатами опинились у хаосі до того, як Трамп офіційно вступить на посаду», – так Шен Дінлі, міжнародний аналітик з Шанхаю, прокоментував прагнення Китаю послабити напруженість під час перехідного періоду.

Лідери Тихоокеанського регіону, які зібралися на саміті АТЕС, також оцінюють потенційні наслідки повернення Трампа до влади 20 січня 2025 року.

З візиту на саміт АТЕС у Перу Сі Цзіньпін починає тижневий дипломатичний бліц у Латинській Америці. У порядку денному – оновлена угода про вільну торгівлю з Перу, урочисте відкриття там великого глибоководного порту Чанкай, а наступного тижня – візит до столиці Бразилії.

Також Сі оголосив плани прийняти саміт АТЕС у 2026 році.

Reuters зазначив, що Китай шукає в Латинській Америці не тільки металеві руди, соєві боби та інші мирні товари. В США стурбовані, що китайці налаштовані на зміцнення відносин у військовому секторі і розвідці під носом у Штатів.

Подякувати 🎉