Міністерство фінансів США обмежило інвестиції у Китай, які стосуються штучного інтелекту (ШІ), комп’ютерних чипів та квантових обчислень, що може допомогти китайській армії отримати перевагу в передових технологіях. Про це пише Associated Press.
Як США обмежує доступ армії Китаю до передових технологій
Мінфін США видав постанову щодо обмеження та моніторингу американських інвестицій у Китай, які стосуються штучного інтелекту (ШІ), комп’ютерних чипів та квантових обчислень, оскільки Штати прагнуть не дати китайській армії отримати перевагу в передових технологіях. Нові правила набудуть чинності 2 січня 2025 року.
Остаточна постанова ґрунтується на указі президента Джо Байдена, виданого у серпні 2023-го. Указ мав на меті обмежити доступ «країн, що викликають занепокоєння» для Штатів, таких як Китай, разом з Гонконгом і Макао, до американських інвестицій у технологій, які можуть бути використані, наприклад, для зламу кодів або розробки винищувачів нового покоління.
За словами Пола Розена, помічника міністра фінансів США з інвестиційної безпеки, такі інвестиції можуть принести «нематеріальні переваги» Китаю, включаючи допомогу в управлінні фінансами, а також допомогу в пошуку найкращих спеціалістів на ринку.
Блокування високотехнологічних амбіцій Китаю є одним із небагатьох питань, щодо якого між собою не сперечаються Республіканська та Демократична партія. Обидві сторони підтримують таке рішення.
Окрім блокування інвестицій, постанова вимагає від американців і компаній у США повідомляти американський уряд про транзакції, пов’язані з «технологіями та продуктами, які можуть створити загрозу національній безпеці Сполучених Штатів».
Порушників правил можуть оштрафувати на суму до $368,1 тис. або змусять сплатити подвійну вартість забороненої транзакції. Це залежати від того, яка сума більша. Міністерство фінансів США створює Управління глобальних транзакцій для контролю за новим правилом.
У травні 2024 року президент США Джо Байден ввів жорсткі мита на електромобілі з Китаю. Також він запровадив експортний контроль, щоб не дати китайцям придбати передові американські комп’ютерні чипи та обладнання для їхнього виробництва.
Колишній президент Дональд Трамп, який знову балотується на посаду, пообіцяв різко підвищити податки на весь імпорт з Китаю у разі його перемоги.
Як Китай реагує на обмеження США на доступ до передових технологій
Представник МЗС Китаю Лінь Цзянь заявив, що китайський уряд подав протест через останні дії США
«Пекін рішуче оскаржує і рішуче виступає проти введення США обмежень на інвестиції в Китай», – сказав Цзянь.
Лідер округу Гонконг Джон Лі заявив, що цей крок США підриває нормальні інвестиції та торгівлю, а також завдасть шкоди глобальній логістиці. Він зазначив, що за останні 10 років США отримали позитивне сальдо торгівлі з Гонконгом у 472 млрд.
«Реалізуючи свою політичну програму, американські політики завдають шкоди не тільки іншим, але й інтересам своєї країни, свого народу та свого бізнесу. Їм доведеться зіткнутися з наслідками своїх дій», – сказав Джон Лі.
Нагадаємо, Міністерство торгівлі США може заборонити програмне та апаратне забезпечення Китаю для авто, підключених до інтернету. Штати побоюються, що китайські компанії можуть збирати дані про водіїв та інфраструктуру США, а також можуть відключати машини від програмного забезпечення.