Facebook Pixel

Перестати скиглити й робити більше: чим закінчилась Мюнхенська безпекова конференція для України

Підсумки Мюнхенської безпекової конференції для України

Підсумки Мюнхенської безпекової конференції для України

Мюнхенська безпекова конференція проходила з 16 по 18 лютого. Попри те, що українська сторона провела багато важливих двосторонніх зустрічей на полях конференції, жодної конкретики з питань НАТО, вступу до ЄС чи розблокування допомоги від США ми не отримали.

Зазвичай ця подія збирає багато важливих заяв. Минулого року у Мюнхені Україну порівняли з біблейським Давидом, який за свободу всього світу бореться проти Голіафа – росії.

Цього ж разу головними темами саміту були заморожена допомога Україні від США, загрози Дональда Трампа, війна Ізраїлю проти ХАМАС – загострення безпекової ситуації у світі. The Page розповідає про головні виступи Мюнхенської безпекової конференції.

Головне з виступу президента Володимира Зеленського в Мюнхені

Зеленський попередив союзників у суботу, що «штучний дефіцит» озброєнь для України ризикує дати росії простір для маневру, наголосивши на потребі в артилерії та далекобійних озброєннях після того, як його військовий начальник заявив, що виводить війська зі східного міста Авдіївка.

Головною тезою президента стала така: «Будь ласка, не запитуйте Україну, коли завершиться війна. Запитуйте себе: чому путін все ще у змозі її продовжувати».

Quote«Як довго світ дозволятиме росії бути такою? Це головне запитання сьогодні. Чим довше ця російська агресія буде тривати, тим більшими будуть зміни, які вона провокує. Можливо, люди повинні будуть жити у світі, де локальні війни не будуть залишатися локальними. Будь-який початок війни буде нести ризики перетворення на глобальну катастрофу», – заявив Зеленський.

«Голос Америки» підкреслив вкрай позитивну реакцію та враження від цієї промови західних лідерів і діячів.

Також на саміті Зеленський зустрівся з: президентами Чехії, Фінлядії, Азербайджану, Гватемали, прем’єрами Нідерландів, Данії, Бангладешу та віцепрезиденткою США.

Важливою стала зустріч президента із двопалатною делегацією Конгресу США, в якій був лідер демократичної меншості Палати представників Гакім Джеффріс, саме там наразі фактично заблокована допомога Україні.

Виступи представників США на Мюнхенській конференції

Камала Гарріс, віцепрезидентка США, назвала ізоляціонізм (політика закриття від світу та переходу до виключно справ власної держави. – The Page) вкрай небезпечним, натякаючи на поведінку трампістів у Палаті представників, і запевнила, що Штати прагнуть «глобальної участі».

Quote«Дозвольте мені бути відвертою: такий світогляд є небезпечним, дестабілізуючим і справді недалекоглядним. Такий погляд послабить Америку, підірве глобальну стабільність і зашкодить глобальному процвітанню», — сказала вона.

Також Гарріс підкреслила, що Україна може всіляко сподіватись на адміністрацію президента Байдена, але не на Конгрес, де поки точаться дебати щодо кордону.

Після зустрічі Володимира Зеленського та Камали Гарріс вони дали спільний брифінг, де Зеленський ще раз наголосив на важливості підтримки США, а Гарріс пообіцяла зробити все, що зможе адміністрація Байдена. Фото: ОП

Після зустрічі Володимира Зеленського та Камали Гарріс вони дали спільний брифінг, де Зеленський ще раз наголосив на важливості підтримки США, а Гарріс пообіцяла зробити все, що зможе адміністрація Байдена. Фото: ОП

Цікаво, що головний меседж віцепрезидентки був націлений не на зібрану в залі публіку, а на американців. Вона запитала, чи в інтересах США:

  • взаємодіяти зі світом або звернутися всередину себе;
  • захищати давні правила і норми процвітання чи дозволити їх розтоптати;
  • боротися за демократію чи змиритися з диктаторами:
  • працювати пліч-о-пліч з союзниками чи діяти поодинці?

Гарріс похвалила Європу за те, що та стоїть на боці України: «Ви чітко дали зрозуміти, що Європа буде з Україною. І я дам зрозуміти, що ми з президентом Джо Байденом будемо разом з Україною».

Дефіцит боєприпасів для ЗСУ та невпевненість США

Quote«Одна з домінуючих думок на Мюнхенській конференції — це те, що США — суперсила, яка може зробити все і одночасно. Але ми живемо у світі дефіциту у виготовленні озброєння. І це думка, від якої, сподіваюся, всі нарешті прокинуться», – сказав Джей Ді Венсу, сенатор США.

Він підкреслив, що на полях конференції багато представників вихвалялися тим, що їхній ВВП набагато більший, ніж росії, а їхні громадяни живуть набагато краще. Але сенатор нагадав, що війни не виграють «ВВП, долари, євро. Війни виграє зброя». Нині ж Захід виробляє недостатньо зброї, аби підтримувати Україну.

Цікаво, що депутат Ради Олексій Гончаренко, який був присутній на заході, поставив однакове запитання держсекретарю США Ентоні Блінкену та сенатору Джей Ді Венсу:

Quote«Проти нас воює ядерна держава, тому ми або стаємо членами НАТО, союзниками з ядерними державами, або ми повинні працювати над відновленням нашого ядерного потенціалу. Який варіант вам подобається більше?»

Ані Ентоні Блінкен, ані сенатор не змогли відкрито відповісти на запитання. Держсекретар лише підкреслив, що Америка та союзники всіма силами будуть піідтримувати Україну, аби вона «стала на ноги військово, економічно та демократично», але прямої відповіді фактично не дав.

Неприємним підсумком відповідей лідерів Заходу на українські питання може стати те, що вони досі чітко не знають, чи приймати Україну в НАТО, а якщо ні, то щщо робити з її безпекою. На фото держсекретар США Ентоні Блінкен

Неприємним підсумком відповідей лідерів Заходу на українські питання може стати те, що вони досі чітко не знають, чи приймати Україну в НАТО, а якщо ні, то щщо робити з її безпекою. На фото держсекретар США Ентоні Блінкен

Європа має перестати скиглити щодо Трапма

Прем'єр Нідерландів Марк Рютте заявив, що Європа повинна припинити скиглити про потенційне обрання Трампа і зосередитися на тому, що вона може зробити для України.

Прем’єр підкреслив, що Європа у будь-якому разі повинна витрачати більше на оборону і нарощувати виробництво боєприпасів, а не тільки тому, що Трамп може повернутися.

Підсумки Мюнхенської конференції для України

Влучно підсумувала саміт Ольга Стефанішина, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Вона зазначила, що українська делегація провела в рамках конференції багато двосторонніх зустрічей.

Quote«Ми маємо чітку ясність щодо подальших рішень з просування в напрямку переговорів про членство (України в ЄС. – The Page) на березень, синхронізували позиції з європейськими урядовцями, проговорили секторальні питання, пов’язані з торгівлею», – сказала Стефанішина «Укрінформу».

Три найголовніші меседжі саміту, на її думку, такії:

  • європейці нарешті зрозуміли потребу посилення своєї оборонної галузі;
  • лідери країн Європи все більше готові передавати Україні потрібну зброю;
  • підкреслене розуміння голосування за допомогу Україні в Конгресі США.

Але ці фрази далеко не нові: Європа говорить про потребу надання більшої кількості зброї Україні вже, як мінімум, рік, але передача, наприклад, ракет Taurus досі залишається заблокованою Німеччиною, а життєво важлива допомога від США вже чотири місяці не може пробитися крізь Палату представників, яка зараз знов затягує рішення і пішла на двотижневі канікули.

Втім, Старий світ все більше бере на себе лідерство в допомозі Україні на фоні суперечок у США.








Подякувати 🎉