Єврокомісія надала Україні рекомендацію до початку переговорів щодо вступу в ЄС 8 листопада. Тепер українські високопосадовці планують наступні кроки України на шляху до вступу – безпосередні перемовини з ЄС та потрібні для них реформи.
Одну з ключових ролей тут займає Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Тож передає виступ Стефанішиної із незначними скроченнями на щорічній зустрічі ЄБА про плани України, нашу готовність і варіанти вирішення кризи на польському кордоні.
Хороший знак для переговорів щодо вступу в ЄС для України
Важлива річ, яку я хочу відзначити: Європейська комісія (ЄК) у своєму звіті рекомендувала переговори про членство України щодо вступу до ЄС без додаткових умов. Відкриття перемовин очікується 15 грудня, воно має бути підтримане країнами ЄС.
Ми вже зібрали зворотний зв’язок від держав-членів ЄС щодо цього звіту. Нам важливо, щоб члени ЄС не звинувачували ЄК в упередженості. Дійсно, за рівнем з іншими вісьмома країнами ми вириваємось уперед попри війну.
На сьогодні навіть прискіпливіші країни, як-от Данія, Нідерланди, Німеччина, визнали об’єктивною цю оцінку. Це дуже важливо, бо говорить про консенсус.
Країни Балкан, які вже десятиріччя ведуть переговори про вступ, а ЄС боїться надавати членам право вето – інтерв'ю з Костянтином Федоренком (відео)
В України є стратегія щодо Угорщини та Словаччини
Звичайно, є країни, які намагаються підвищити ставки щодо політичного голосування у грудні. Але у нас є стратегія для кожного із проблемних напрямів.
Ніяких яскравих обіцянок я давати не можу, бо кожна моя заява знаходить контрзаходи в Словаччині, Угорщині, Польщі – ми вже граємо в ці політичні ігри. Але точно у нас є стратегія і ми певні, що вона працює.
«Із грудня громадяни будуть знати наступні кроки»
Більше того, вже у березні 2023 року ви будете розуміти, яка переговорна рамка в України та ЄС. У кінці 2024-го ми можемо вийти на певні «червоні лінії».
Ми вже проаналізували перелік всіх наших майбутніх зобов’язань як члена і розуміємо обсяг рішень, які ми маємо впровадити до членства. 14 листопада вже було засідання першої групи переговорної з ЄС. У нас з’явилися два нових словосполучення:
- non-negotiable part (мають бути виконані безумовно. – );
- ми вам покажемо, як це зробити (зобов’язання з рекомендаціями. – ).
Чи буде ЄС фінансувати реформи в Україні
Фонд Ukraine Facility (програма на €50 млрд) насправді не покриває реформ, пов’язаних із приєднанням до ЄС. Тому для впровадження реформ будуть додаткові кошти та програми. Ясність буде на кожному етапі.
Ukraine Facility спрямований на підтримку макрофінансової ситуації та економічне зростання. Кошти, які спрямовані на допомогу для вступу в ЄС, — це єдиний бюджет розвитку, інша допомога – виживання України.
Як вирішити питання з блокуванням українського кордону польськими перевізниками
Людям перестає бути цікаво політично, коли є сильна об’єднаність бізнесів, тому такі зв’язки потрібно зміцнювати, вони мають бути взаємовигідними.
Ми маємо знайти своє місце на великому ринку Східної Європи, тому: розгортання підприємств, робочі місця, конкуренція, можливості для польського бізнесу в Україні. Це все дозволить мінімізувати політичні спекуляції у цьому випадку.
Напруження виникає не через те, що українці експортують через Польщу або українці живуть у Польщі, а тому, що українці змушені це робити через російську війну. Ми завжди нагадуємо про це партнерам у сусідніх та інших країнах. Напруження має підсилювати зусилля щодо завершення війни, нашої перемоги.
До речі, ми ухвалили рішення спільно з Єврокомісією, що будемо націлювати інвестиції на розвиток прикордонного та митного сполучення з Румунією, Дунайський канал. Це вже ухвалене рішення, воно не матиме ефекту прямо зараз, але залізниця через Румунія вже відкрита.