На початку листопада в Україні стартувала програма пільгових кредитів для оборонної промисловості. Тепер компанії, які працюють у сфері оборонно-промислового комплексу (ОПК), можуть отримати кредити за ставкою лише 5% річних. Це допоможе їм розвивати виробництво або покривати нагальні фінансові потреби.
Про недостатнє фінансування ОПК часто говорив колишній міністр стратегпрому Олександр Камишін. 38% опитаних приватних компаній ОПК України сказали «Технологічним силам України» (ТСУ), що їхні потужності працюють тільки наполовину. Катерина Михалко з ТСУ підкреслювала в інтерв’ю , що нестача фінансування – головна проблема українського приватного ОПК.
SPEKA дослідила, як працює нова кредитна ініціатива і що про неї думають представники приватних компаній у секторі оборони.
Як працює програма пільгових кредитів для ОПК
Під час війни виробники зброї та іншої оборонної продукції зіткнулися з багатьма труднощами, але головні з них:
- обстріли та постійні ризики;
- обмежений урядом експорт зброї;
- відмова банків видавати кредити ОПК через високі ризики.
Через це багато компаній стикнулися з браком обігових коштів і проблемами у фінансуванні нових розробок.
Мінстратегпром компенсує частину відсоткової ставки для визначених підприємств ОПК. Основні умови:
- критичність підприємства. Компанія має бути внесена до списку важливих для економіки у сфері ОПК;
- ставка кредиту – 5% річних;
- сума кредиту до 100 млн грн – на обіговий капітал, до 500 млн грн – на інвестиційні проєкти;
- термін компенсації: до 3 років для обігових коштів і до 5 років для інвестицій.
Скільки грошей виділять на кредити для ОПК
Програму затвердили 5 листопада. У 2024 році держава виділить 263,4 млн грн на компенсацію кредитних ставок. У 2025 році ця сума зросте до 500 млн грн.
Кошти можна витратити на розробку, виготовлення, ремонт або модернізацію зброї, військової техніки, боєприпасів тощо.
Важливо: банки, що видають пільгові кредити, мають дотримуватись режиму секретності при роботі з документами, які містять державну таємницю. Наразі такими є Ощадбанк, Укрексімбанк, а також ПУМБ (в процесі підготовки).
Що виробники ОПК думають про нові пільгові кредити
Іван Куанов, засновник стартапу Buntar (БПЛА):
«Це шикарна історія. Кредитування пільгових виробників ОПК дуже важливе, оскільки компоненти для виробництва дорогі, їдуть довго, і потрібно мати час на їх постачання. Часто маємо ситуацію, коли нам кажуть «дайте нам 12 БПЛА за місяць, а краще за тиждень». Але ми не можемо цього зробити, тому що складники постачаються 4 місяці лише від виробника. До того ж у багатьох держконтрактах передоплата менша, ніж собівартість виробу, тому доводиться шукати додаткові гроші, щоб зарезервувати ці компоненти. Ми точно братимемо участь у програмі, щойно її фіналізують».
Андрій Знайченко, CEO Kvertus (засоби РЕБ)
«Пільгове кредитування під 5% звучить дуже привабливо, особливо якщо врахувати доступні суми. Це реальний шанс для оборонно-промислового комплексу прискорити своє виробництво та вийти на новий рівень».
Він зазначає, що три роки для оборотного капіталу – це хороший термін, але важливо, щоб процедура отримання коштів не перетворилася на складний бюрократичний процес.
«Між замовленням із фронту та відвантаженням іноді минає менше тижня, тому кожен день має значення. Утім, програма виглядає як великий крок уперед для мілтеку, і це не можна не підтримати».
Роман Княженко, CEO Skyeton (БПЛА)
«Це 100% дуже гарна новина. По-перше, кредити, які можуть бути використані як обігові кошти, – це точно допомагає як маленьким, так і великим компаніям. Це періодично потрібно, адже кошти, що компанії отримують за державними контрактами, часто перебувають на казначейських рахунках, вони є цільовими, поки не виконаємо замовлення. За контрактом це може бути й цілий рік, а ці гроші можуть витрачатися виключно на продукцію, що буде відвантажуватися».
Також Княженко підкреслює, що можливість інвестицій в R&D – це неочікуваний і вкрай потрібний для розвитку інструмент.
Анатолій Храпчинський, заступник директора Piranha Tech (РЕБ)
«Розробка нових рішень потребує величезних інвестицій, які не завжди повертаються. Добре, що держава створила таку програму, але є й інші проблеми:
- закон про державно-приватне партнерство не працює;
- немає прогнозованості у державних закупівлях;
- не вирішені питання з технічними завданнями для інновацій.
Головне, що потрібно для стабільності ринку, — це стратегія, подібна до тієї, яку реалізує американська DARPA (Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів США, підпорядковане Міноборони). Без цього ОПК не розвине повний потенціал».
Програма пільгових кредитів має всі шанси стати значним стимулом для розвитку оборонної промисловості України. Проте важливо, щоб її реалізація була прозорою, швидкою та враховувала реальні потреби виробників.
Нагадаємо, раніше про проблеми приватного ОПК розповіла Катерина Михалко з ТСУ.