Facebook Pixel

Що стоїть за новим опитуванням, де Залужний перемагає Зеленського на виборах

Центр «Соціальний моніторинг» провів опитування на замовлення American Political Services (AMP), яке вже вкотре поставило питання підтримки початку переговорів з росією та замороження війни. Проте є й нове: українців запитали, кого вони готові підтримати, якщо вибори президента України проведуть завтра.

До цього уже зондували суспільну думку відносно виборів. Опитування групи «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту показало, що 36% українців підтримують проведення виборів президента під час війни. Але в Україні діє закон «Про правовий режим воєнного стану», що чітко забороняє проведення виборів та референдумів під час війни, також це неможливо за Конституцією.

Цього разу проблема не лише в запитаннях, але й у замовнику, який займається політичними консультаціями та лобізмом. The Page розповідає, хто стоїть за цим опитуванням та чому в нього потрапили такі запитання.

Залужний переможе Зеленського – чому це деструктивна теза

Головними одкровеннями опитування Центру «Соціальний моніторинг» стала гіпотетична перемога Валерія Залужного на президентських виборах, якби ті відбулися завтра. Принаймні в першому турі колишній головком набрав би 42%, а чинний президент – 22%. Проте наскільки реальними та адекватними є такі заміри?

За кого б ви проголосували, якщо вибори  відбулися на наступному тижні. Результати опитування українців від Центру Соціальний моніторинг

За кого б ви проголосували, якщо вибори відбулися на наступному тижні. Результати опитування українців від Центру Соціальний моніторинг

Це дослідження також показує, що лише третина громадян (33%) підтримують проведення виборів під час війни. Тому до всіх перешкод для проведення виборів додається ще й чітке «ні» від українців. Але потенційна перемога Залужного вже завірусилась у мережі.

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії та науковий радник Фонду «Демократичні ініціативи», не ставить під сумнів результати дослідження. Проте він підкреслює, що раніше між соціологами існувала «мовчазна згода не проводити рейтинги, пов’язані з виборами».

Quote«Мені здається, що вкидати таку інформація зараз точно непродуктивно. Чим більше ми починаємо говорити про те, що Залужний перемагає Зеленського у разі проведення виборів, тим більше ми накручуємо конфлікт і роз’єднаність всередині суспільства», – наголошує Гарань.

Після звільнення Залужного політичні оглядачі стверджували, що головною мотивацією стали не результати на полі бою, а високі рейтинги колишнього Головкома серед українців і ставлення президента до цього.

Таке опитування має одразу кілька сумнівних факторів:

  • воно не веде до продуктивної дискусії, бо вибори наразі неможливі;
  • ніхто не знає, чи взагалі балотуватимуться Валерій Залужний, Кирило Буданов та інші названі особистості в президенти, коли з’явиться така можливість. Двоє згаданих ніколи не озвучували такого бажання;
  • невідомо, наскільки це опитування буде відповідати дійсності через місяць-два.

Ба більше, якщо про політичні переконання Володимира Зеленського загалу щось відомо, то потенційні ідеологічні, політичні та інші відповіді на нагальні проблеми того ж Залужного чи Буданова – це суцільна загадка.

Єдиний реальний висновок цієї частини опитування – президент і його партія «Слуга народу» втрачають підтримку та довіру. Але ця тенденція спостерігається ще з 2023-го. Попри це довіра до Володимира Зеленського все ще в рази більша, ніж до кожного з минулих президентів України на п’ятому році каденції, а у випадку Зеленського – шостому.

Нагадаємо, до повномасштабного вторгнення рф, довіра до президента України становила 37%. За опитуванням Центру «Соціальний моніторинг» натепер йому довіряють 44% респондентів.

Проблема опитувань про переговори та замороження війни залишається

Іншою тиражованою тезою стало питання замороження війни та початку переговорів з росією, але тут опитування нічого нового не продемонструвало. Більше того, можливо, зманіпулювало в запитанні.

Результати опитування Центру Соціальний моніторинг щодо бажання українців початку переговорів та замороження війни

Результати опитування Центру Соціальний моніторинг щодо бажання українців початку переговорів та замороження війни

Олексій Гарань зауважує, що питання про початок переговорів щодо замороження війни частково передбачає позитивну відповідь. Адже наприкінці запитання присутня фраза «наша країна вже зазнала великих втрат», що підштовхує людину до вирішення проблеми навряд чи хтось позитивно сприймає втрати. Як показало липневе опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), умови цих перемовин можуть серйозно змінювати ставлення громадськості до них.

Нагадаємо, 2 липня 2024 року КМІС опублікував результати дослідження, в якому українців запитували, чи готові вони на поступки заради миру. Більшість громадян – 55% – виступали проти жодних територіальних поступок. 32% – готові відмовитись від деяких територій.

Проте вже запропонований «пакет» домовленостей зі вступом України до НАТО та ЄС, але залишенням Донецької, Луганської областей і Криму під контролем рф, готові підтримати вже 57%, хоча більшість із них визнає, що це нелегкий вибір.

Quote«Це не перше опитування, яке показує, що понад половина українців готові до переговорів, але знову ж таки – на яких умовах? У таких темах від різної постановки питання будуть змінюватись результати», – каже Олексій Гарань.

Володимир Паніотто, соціолог і президент КМІС, підкреслював, що в українців немає чіткої формули можливого компромісу з рф, тому різні варіанти можуть бути вкрай по-різному підтримані.

Хто замовив опитування Центру «Соціальний моніторинг»

Quote«Очевидно, що такі закриті опитування робляться. Також популярність тих чи інших політиків можна визначити опосередковано. Проте замовник опитування – American Political Services – прямо зазначає, що вони є політичними консультантами, лобістами... Тобто вони просувають чиїсь інтереси», – наголошує Гарань.

Також він згадує й про Центр «Соціальний моніторинг», який під час Помаранчевої революції у першому турі виборів президента замінив власний екзит-пол, що демонстрував перемогу Ющенка на позитивні для Януковича результати.

Quote«Історія цієї структури не є безплямною. Згодом вона активно співпрацювала з ОПЗЖ. Хоча хочеться вірити, що зараз центр змінив свої підходи», – каже професор політології НАУКМА.

Хто такий Джейсон Смарт

Проте повернімося до American Political Services – замовника опитування. Одним із її очільників є людина з багатою біографією — Джейсон Джей Смарт. На власному сайті він пише, що займається:

  • роботою з політичними партіями або лідерами, які прагнуть прийти до влади або зберегти її;
  • покращенням публічного іміджу особи чи компанії;
  • розробкою стратегії захисту особи, політичної партії чи компанії, яка втягнута в скандал або зазнає постійних нападок у ЗМІ;
  • проведенням кількісних та якісних соціологічних досліджень для політики та бізнесу.

На сайті APS також чітко зазначено, що вони є політконсалтинговою компанією.

У своїх публічних дописах і матеріалах для Kyiv Post Смарт підтримує цілком проукраїнську позицію й за його словами намагається просувати підтримку України серед республіканців США. Чи консультує він наразі політиків в Україні – невідомо

У своїх публічних дописах і матеріалах для Kyiv Post Смарт підтримує цілком проукраїнську позицію й за його словами намагається просувати підтримку України серед республіканців США. Чи консультує він наразі політиків в Україні – невідомо

З 2009 року пан Смарт був директором Міжнародного республіканського інституту в Киргизстані (українська філія цієї установи нещодавно вирішила спитати українців про відношення до «Всеукраїнського референдуму про завершення війни»), надавав консультаційні послуги в росії, Киргизстані та Камбоджі під час президентських, парламентських і місцевих виборів. У росії та Камбоджі він працював з опозицією.

Згодом був політичним радником у Молдові, де консультував чинну президентку Маю Санду, допомагав кандидату в президенти США від республіканців у 2016 році сенатору Теду Крузу.

В Україні Джейсон Смарт у 2015 році консультував голову СБУ Валентина Наливайченка, який створив власну партію «Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість», а в 2019-му балотувався в президенти. Сам він в інтерв'ю «Детектору Медіа» казав, що співпрацював із кількома українськими політиками, всі вони підтримували євроатлантичний напрямок України.

Тобто є підстави підозрювати, що опитування було проведено не заради розуміння бажань українців, а в інтересах якихось політичних сил всередині України. Відкритим залишається питання, навіщо публікувати результати на загал і чи є це черговим етапом вкиду потрібних наративів в суспільство. Хоча в тому ж інтерв'ю ДМ Смарт назвав це поганою стратегією.

Подякувати 🎉