Facebook Pixel

Як українські партії витрачають гроші

Незважаючи на те, що парламентські партії поступилися деяким дрібним силам за обсягом зібраних внесків, вони значно перевершили їх за видатками. Так, за три місяці партія «Слуга народу» витратила більше за інших — 131 млн гривень, з яких 83 млн склали державні кошти. Про це пише рух «Чесно».


На другому місці опинилася партія «Європейська солідарність», чий центральний офіс витратив 16 млн гривень, що у вісім разів менше витрат партії «Слуга народу». Із цієї суми 11 млн гривень надійшли із державного фінансування. Центральні офіси партій «Голос» та «Батьківщина» витратили 24 та 22 млн гривень відповідно, більша частина з яких також була отримана з державного бюджету.

«Слуга народу» майже 36 млн гривень витратила на фінансування регіональних організацій. Найбільше отримали осередки у Києві та Кривому Розі. Більшість зарплат партійні працівники отримували вже від регіональних організацій, проте центральний офіс також витратив на це близько 5 млн. гривень. Традиційно частина держфінансування пішла на оренду офісу в Києві — щомісяця «слуги» віддавали майже мільйон гривень, а також кілька сотень тисяч на експлуатаційні витрати. Загалом ТОВ «Акамант» отримало за послуги оренди майже 5 млн. гривень.

Синдикат «Український газетний» отримав близько 10 мільйонів гривень від партійних коштів на друк газет для регіонального розповсюдження. Компанія «Діджил систем» отримала ще 5 мільйонів гривень, більша частина яких була з держфінансування, за надання піар-послуг. Загалом партія за три місяці витратила близько 26 мільйонів гривень на піар у ЗМІ та соціальних мережах, друк газет та інших матеріалів, а також організацію різноманітних заходів.

«Європейська солідарність» спрямовувала кошти переважно на підтримку регіональних структур та адміністративні витрати, пов'язані з діяльністю партії. Особливу увагу привертає найбільший платіж понад мільйон гривень. Важливо, що ці кошти надійшли на поточний рахунок партії, а не були частиною державного фінансування.

У травні цього року партія надала понад мільйон гривень як благодійну допомогу. Це не вперше, але цього разу кошти були безоплатними та спрямовані безпосередньо на рахунок військової частини, минаючи посередницькі організації.

Партія «Батьківщина» направила понад 5,5 млн гривень із державного фінансування на оплату юридичних послуг та правової допомоги. Понад 2,5 млн гривень з цієї суми отримала юридична фірма «Адвокатська контора «Фінкель та Гімпельсон». Власники компанії, Микола Титаренко та Олександр Ковальчук, мають зв'язок з партією, і в різні роки їх повні тезки значилися помічниками народного депутата від «Батьківщини» Сергія Власенка.

Окрім фінансування організацій та операційної діяльності, партія «Батьківщина» виділила значну частину коштів на рекламні кампанії та консультаційні послуги.

Незважаючи на те, що цього року державне фінансування партії «Голос» було припинено, вона все ж таки встигла отримати кошти за другий квартал. Значну частину цих коштів, 4 мільйони гривень, було витрачено на послуги компанії «Ренд Г консалтинг», про яку майже нічого не відомо. Аналогічна ситуація з її власницею Вітою Грищук — інформація про неї також вкрай обмежена.

Проте дивні витрати партії на цьому не закінчилися. Громадська організація «Асоціація захисту прав людей з інвалідністю в Україні» отримала 3 мільйони гривень, а «Східноукраїнська асоціація малого та середнього бізнесу» та «Кременчуцький антикорупційний центр» — по майже 1 мільйону гривень кожна. У всіх цих випадках призначення платежу зазначено як «послуги за договором», без конкретизації, про які саме послуги йдеться.

Подякувати 🎉