Facebook Pixel

До 7,5 млн грн без застави — головне про кредитування бізнесу у Sense Bank

Після націоналізації у липні 2023 року Sense Bank продемонстрував стрімку позитивну динаміку, зокрема — у сегменті обслуговування бізнесу. За словами Андрія Соколова, члена правління Sense Bank, у порівнянні з першим кварталом 2023 року за підсумками першого кварталу 2024-го приріст нових клієнтів — представників малого та середнього бізнесу становить понад 178%, а кредитний портфель за останні 6 міс. збільшився на 56%. The Page з’ясовує, чим Sense Bank приваблює бізнес-клієнтів.

Як Велика війна вплинула на український бізнес за спостереженнями Sense Bank

Повномасштабна війна стала великим випробуванням для будь-якого бізнесу. Банки, через які проходять фінансові потоки клієнтів, добре відчувають, які компанії і галузі економіки виявились найстійкішими, а які зазнали найбільших уражень.

Quote«Дійсно, повномасштабне вторгнення рф в Україну стало не лише великим випробуванням, але й поворотним моментом в історії нашої держави, — коментує Андрій Соколов. — Весь бізнес був змушений у найкоротші терміни змінюватись та адаптуватися до нових реалій. Багато бізнесів переорієнтувались, багато — змінили місце своєї діяльності».
Андрій Соколов, член правління Sense Bank. Фото: Sense Bank

Андрій Соколов, член правління Sense Bank. Фото: Sense Bank

Серед клієнтів Sense Bank, за словами Соколова, найбільшу стійкість продемонстрували представники галузей виробництва та торгівлі продуктами харчування і товарами першої необхідності. Вочевидь, це обумовлене актуальністю цього напрямку для споживачів за будь-яких умов. З іншого боку, найуразливішими серед бізнес-клієнтів Sense Bank виявилися виробники і торговці товарами для будівництва.

За спостереженнями Андрія Соколова, наразі значна частина бізнесів відновила довоєнні показники, а ті компанії, які втратили дохід в об’ємному показнику, продовжують ефективно функціонувати на поточному рівні.

Структура кредитного портфелю бізнесу у Sense Bank

● оптова та роздрібна торгівля: 42% від загального кредитного портфеля;

● переробна промисловість: 32%;

● сільське господарство: 16%;

● решта галузей: 10%.

У чому полягає фішка Sense Bank у сфері кредитування бізнесу

Кредитують бізнес в Україні багато банків, а держбанки, до яких минулого літа приєднався Sense Bank, відіграють у цьому процесі провідну роль. У пільговій державній програмі «Доступні кредити 5-7-9%», на яку останнім часом припадає левова частка наданих бізнесу кредитів, задіяно 45 банків. За інформацією Міністерства фінансів станом на 27 травня 2024 року, від початку воєнного стану за цією програмою вони надали підприємцям 54 158 кредитів на 216,5 млрд грн.

Умови держпрограми «5-7-9%» є стандартними. Отже конкуренція між фінустановами за позичальника відбувається не у площині вартості кредитних коштів. В такий ситуації банк має відшукати свою особливу фішку, яка відрізнятиме його від інших в очах клієнтів.

Quote«Найважливіша відмінність Sense Bank — метод оцінювання бізнесу, — пояснює Андрій Соколов. — Ми оцінюємо реальні фінансові спроможності підприємства, а не обмежуємось шаблонним аналізом. Бо бізнес постійно та динамічно змінюється, реагуючи на виклики сучасності, і ми мусимо не відставати, а подекуди йти на кілька кроків попереду трендів».

Серед інших фішок Sense Bank Соколов називає кредитування бізнесу на суму до 7,5 млн грн без застави і без збільшення вартості ресурсів та надання позичальнику попереднього рішення протягом 24 годин після подачі заявки.

Відділення Sense Bank. Фото: Sense Bank

Відділення Sense Bank. Фото: Sense Bank

Які кредитні продукти Sense Bank користуються найбільшим попитом у підприємців

В умовах нестабільності під час повномасштабної війни в пріоритеті у бізнесу кредити на поповнення оборотного капіталу. У Sense Bank на цей сегмент припадає близько 70% заявок, а решту 30% складають кредити на інвестиційні цілі, розвиток та масштабування бізнесу.

Під час посівної 2024 року у фокусі фінансової підтримки банків опинилися аграрії. Проте і в сегменті агробізнесу на фінансування оборотного капіталу припадає 70% від усіх запитів.

Quote«Безперечним лідером серед запитів від аграріїв, поміж усіх програм кредитування, є державна програма кредитування малого та середнього бізнесу «Доступні кредити 5-7-9%», додатковим драйвером популярності якої є ліміт фінансування для цього сектору економіки, що лишився на попередньому рівні після внесення змін у цю програму», — коментує Андрій Соколов.

Уточнимо, урядова постанова від 30 квітня 2024 року №473 зокрема знижує ліміт кредитів на фінансування оборотного капіталу за програмою «5-7-9%» до 5 млн грн, що є доволі скромною сумою навіть для МСБ. Проте для деяких напрямків зробили виключення.

Максимальна сума кредитів за програмою 5-7-9% у 2024 році

● 5 млн грн для одного суб'єкта господарювання (до 60 млн грн на групу пов'язаних контрагентів);

● 90 млн грн для сільськогосподарських товаровиробників;

● 150 млн грн для підприємств переробної промисловості, бізнесів, що працюють в зоні високого воєнного ризику, на відбудову зруйнованих війною основних засобів.

Соколов додає, що на «Доступні кредити 5-7-9%» станом на сьогодні припадає 90% загального кредитного портфеля банку. Переважна більшість коштів за програмою виділяється на такі галузі, як сільське господарство, виробництво та переробна промисловість. Серед клієнтів Sense Bank не відповідають умовам програми «5-7-9%» лише 15% поданих заявок. Проте для таких клієнтів є альтернативні пропозиції кредитних продуктів, у тому числі і в іноземній валюті.

Sense Bank збільшує кількість нових клієнтів-підприємців. Фото: Sense Bank

Sense Bank збільшує кількість нових клієнтів-підприємців. Фото: Sense Bank

Нагадаємо, метою програми «5-7-9%» є здешевлення вартості кредитів за рахунок часткової компенсації процентних ставок коштом Фонду розвитку підприємництва, який виступає агентом держави у впровадженні пільгового кредитування. Проте Фонд розвитку підприємництва надає банкам компенсацію з певною затримкою.

«Варто розуміти умови сьогодення. Під час війни в принципі важко розраховувати на стабільність, адже є занадто багато перемінних які впливають на результат, — коментує ситуацію Андрій Соколов. — Станом на сьогодні у Фонду розвитку підприємництва є певна заборгованість, але ми впевнені, що держава виконає всі взяті на себе зобов’язання».

Як Sense Bank розвиватиме кредитування бізнесу у 2024-2025 роках

Quote«Sense Bank має дуже амбіційні плани на найближчий рік. Ми плануємо суттєво наростити кредитний портфель, плануємо розвивати партнерські програми кредитування на національному та міжнародному рівнях. Фокусом є автоматизація та диджиталізація банківських процесів задля полегшення життя бізнесу, а також запуск нових продуктів», — ділиться планами фінустанови Андрій Соколов.

В цілому на сферу кредитування бізнесу позитивно впливатиме курс Нацбанку на зниження облікової ставки. Якщо у січні 2023 року цей важливий орієнтир для фінансового ринку складав 25%, то з 26 квітня 2024 року — вже 13,5%. В планах у регулятора поступове зниження облікової ставки до 10% у 2026 році. Нагадаємо, історичний мінімум показника — 6% — припадає на 2020-2021 роки.

«На зниження облікової ставки впливають дуже багато факторів, головний з яких — війна та загальний стан економіки, тому робити прогнози досить важко, — коментує тенденцію Андрій Соколов. — Тим не менш, кредитування буде і надалі розвиватися, спонукаючи банки до ще більшої конкуренції за клієнтів. Це приведе до перегляду у кращу сторону умов кредитування, строків прийняття рішень та якості сервісу».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉