Facebook Pixel

Резніков, Умєров, Лісовий, нардепи — якими відставками та призначеннями запам’ятався 2023 рік

Головні відставки та призначення України в 2023 році

Головні відставки та призначення України в 2023 році

У 2023 році найбільше відставок було серед депутатів Верховної Ради. Більшість з них ішла за власним бажанням, і тільки деяких позбавили громадянства, а отже й депутатського статусу через зраду України.

Найгучнішою ж епопеєю року стало звільнення міністра оборони Олексія Резнікова, якому кілька місяців пророчили втрату посади через скандали з яйцями та зимовими куртками.

The Page розповідає про головні звільнення та призначення 2023 року.

Чому Олексій Резніков звільнився з Міноборони

У жодному із зазначених вище скандалів провина Олексія Резнікова доведена не була. Більше того, докази, які б стверджували, що він безпосередньо отримав вигоду з цих справ, опубліковані не були. Але капітан поніс відповідальність за весь корабель, як і заступники Резнікова, адже майже всіх їх звільнили після призначення нового міністра — Рустема Умєрова.

Резніков подав у відставку, за його словами, на прохання Зеленського 4 вересня.

Експерти, депутати та близькі до Міноборони люди в унісон казали, що, безперечно, Олексій Резніков був успішним дипломатом, його роботу в Рамштайні неможливо переоцінити. Але деякі сумнівались в організаторських здібностях Резнікова саме в міністерстві.

Як Умєрову шукали заміну на посту голови Фонду держмайна

У 2019 році Рустем Умєров вперше засвітився у великій політиці, пройшовши до Верховної Ради як нардеп від «Голосу».

7 вересня 2022 року Умєров очолив Фонд державного майна. Перед ним стояли завдання відновити малу приватизацію, налагодити ефективність оренди нерухомості, що належить державі, забезпечити відповідальність за неефективне використання держмайна тощо.

Рустем Умєров вже під час роботи у Міноборони. Поки жодних претензій до нього у ЗМІ немає, він прагматично слідує бажанням президента та Генштабу. Фото: Фейсбук

Рустем Умєров вже під час роботи у Міноборони. Поки жодних претензій до нього у ЗМІ немає, він прагматично слідує бажанням президента та Генштабу. Фото: Фейсбук

Умєров хотів розвивати ФДМУ і запланував такі дії:

  • створити Український Суверенний Фонд, який би займався розвитком стратегічних підприємств, що залишаться в державній власності;
  • запустити аукціони з оренди державних сільгоспземель;
  • розробити Інвестиційний Фонд нерухомості;
  • повернути велику приватизацію;
  • консолідувати держактиви.

Новим головою ФДМУ став Віталій Коваль

Після переходу Рустема Умєрова до Міноборони Фонду держмайна майже два місяці шукали нового керівника. 21 листопада ним став Віталій Коваль, голова Рівненської обласної державної адміністрації з 9 вересня 2019 року, з 24 лютого 2022 року – голова Рівненської обласної військової адміністрації.

Як пошук голови ФДМУ вплинув на Антимонопольний комітет

Ще у вересні на посаду керівника Фонду планували призначити Ольгу Піщанську, яка на той час керувала Антимонопольним комітетом. Вона відмовилася від нової посади, написавши заяву про відставку з АМКУ 5 вересня.

За час роботи в Комітеті до Піщанської не було особливих претензій з боку керівників держави. Про це свідчить і розгляд її кандидатури на посаду голови Фонду держмайна.

Новим головою Антимонопольного комітету став Павло Кириленко. До цього з липня 2019 року він керував Донецькою облдержадміністрацією.

Чим запам’ятався міністр освіти Шкарлет і як МОН очолив Лісовий

Сергій Шкарлет обіймав посаду міністра освіти і науки два роки і два місяці. Він встиг запам’ятатися тим, що:

  • 87,4% докторської роботи Шкарлета – плагіат;
  • міністр допоміг прийти до влади в НАУ ексрегіоналу Максиму Луцькому;
  • не визнав вибори в Києво-Могилянській академії, хоча не мав права це робити;
  • МОН підписав меморандум про співпрацю з Parimatch Foundation.

21 березня ветерана Оксена Лісового призначили новим міністром. З початку повномасштабної війни він був добровольцем 95 бригади Десантно-штурмових військ. З травня 2022 року до призначення воював снайпером на нулі.

До цього 13 років очолював Малу академію наук і завоював славу реформатора установи: наприклад, започаткував академічну доброчесність і відкривав нові проєкти для молодих науковців.

Оксен Лісовий на фото. За його роботи МОН зосередився на побудові укриттів на налаштуванні навчального процесу для школярів, попри війну. Фото: Фейсбук

Оксен Лісовий на фото. За його роботи МОН зосередився на побудові укриттів на налаштуванні навчального процесу для школярів, попри війну. Фото: Фейсбук

Скандал із міністром Лісовим

Багато депутатів ВРУ виказували свою повагу та серйозні очікування від Лісового. Проте і він потрапив у скандал. Нового міністра звинуватили у плагіаті.

Quote19 березня звинувачення опублікували на фейсбук-сторінці «Українського руху пацифістів»: «Мілітарист і плагіатор Лісовий не має бути міністром освіти». Тому історія виглядала вкрай сумнівно.

Але міністр освіти та науки Оксен Лісовий в інтерв'ю Суспільному розповів, що захищав кандидатську роботу формально, а не через бажання займатися наукою. Тому він вирішив відмовитися від наукового ступеня, коли в мережі з'явилися звинувачення у плагіаті після його призначення.

Як Верховна Рада втрачала депутатів

Кількість депутатів у Раді б’є рекорди: в парламенті залишився 401 із 450 обранців.

2023 року 15 депутатів залишили Верховну Раду, чотири з них — Козак, Кузьмін, Медведчук і Деркач — через позбавлення громадянства України за підозрою у держзраді. Інші 11 депутатів склали мандат за власним бажанням. Більшість з них — представники ОПЗЖ, які втекли за кордон, проте від роботи у парламенті відмовлялись і представники інших партій.

Навряд чи скорочення складу парламенту загрожує його діяльності, адже є декілька порогів кількості голосів, яких Рада повинна досягнути для повноцінного виконання своєї роботи. Це – 226 для прийняття законів (більшість), 300 – для змін в Конституцію (конституційна більшість) та 338 – для імпічменту президента.

Подякувати 🎉