Новим міністром оборони буде призначено голову Фонду держмайна Рустема Умєрова. Про відставку Олексія Резнікова 3 вересня оголосив Президент Володимир Зеленський. Зранку 4 вересня Олексій Резніков написав заяву на звільнення.
Ми також коротко писали про те, що відомо про Рустема Умєрова, але в цьому матеріалі пропонує розглянути його біографію детальніше.
Рустем Умєров: кримське походження та освіта
Рустему Умєрову – 41 рік, він народився 19 квітня 1982 року в Самарканді (Узбекистан) у сім'ї вихідців з Криму. Етнічно є кримським татарином і сповідує іслам.
Історія його сімʼї напряму відсилає до злочинів СРСР проти кримськотатарського народу – сімʼю Умєрових у 1944 році, як і багато інших, примусово депортували до Центральної Азії. Родина змогла повернутися додому тільки ближче до оголошення Незалежності України.
Умєров навчався в Кримській школі-інтернаті для обдарованих дітей при Міносвіти АРК, а також отримав стипендію за Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX) від США. Вищу освіту за спеціальностями бакалавра економіки та магістра фінансів отримав у Національній академії управління.
Роки навчання Умєрова в академії відзначилися активною участю у студентських спільнотах та проєктах, таких як Канадсько-українська парламентська програма, Європейська асоціація студентів-юристів, Американо-українська програма лідерства, Європейський молодіжний парламент тощо.
Рустем Умєров: робота в Lifecell, iCapital і благодійність
З 2004 по 2010 рік Умєров працював в компанії Lifecell, керуючи напрямами юридичної підтримки та логістики.
Протягом 2010-2011 років обіймав посаду керуючого директора в компанії ICG Investments, а протягом 2011-2013 років – ту ж посаду у компанії iCapital.
У 2013 році Умєров разом з братом Асланом Омєр Киримли заснував інвестиційну компанію ASTEM і благодійний фонд ASTEM Foundation.
Фонд займається інвестиціями у сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури, а також є одним із донорів програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету (остання готує як лідерів українських політиків, юристів, соціальних підприємців, бізнесменів і лідерів ГО).
У травні 2022 року ASTEM Foundation допоміг відремонтувати рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України після захоплення рф у листопаді 2018 року.
У 2016 році Умєров також допомагав у створенні «Фонду Культурної Спадщини». Як мету фонд позиціонує збереження та пропаганду української культурно-історичної спадщини, а також розвиток культури, мистецтва, освіти та громадянської толерантності.
Зокрема, мова йде про надання допомоги молодим артистам, охорону, збереження та відновлення культурних памʼяток тощо, а також заходи енергоефективності заради збереження довкілля.
Рустем Умєров: сприяння деокупації Криму та захисту кримських татар
Рустем Умєров є співзасновником цілої низки фондів і міжнародних організацій, повʼязаних із захистом кримських татар, зокрема:
- міжнародної організації Bizin Qirim (2007);
- ГО «Земляцтво кримських татар» (2007);
- Кримської Міжнародної Бізнес Асоціації (2012);
- Фонду розвитку Криму (2011-2013).
Паралельно з роботою на телеком та інвесткомпанії Умєров брав участь у Меджлісі кримськотатарського народу, працюючи асистентом Мустафи Джемілєва з питань правозахисту та міжнародної діяльності.
Також він ще до приходу у активну політичну карʼєру став довіреною особою кандидата у народні депутати по 10 округу від АР Крим Ахтема Чийгоза. Чийгоз тоді не пройшов до Верховної Ради.
На державному рівні Умєров підтримує та просуває відновлення історичних та політичних прав кримських татар, зокрема просував законопроєкти про корінні народи України та статус кримськотатарського народу.
Разом з Джемілєвим були ініціаторами будівництва 1000 квартир для внутрішньо переміщених кримських татар та інших пільгових категорій громадян. У липні 2021 року Верховна Рада ратифікувала угоду між Україною та Туреччиною щодо будівництва житла для кримських татар і пільговиків.
У 2021 році на зимовій сесії ПАРЄ Умєров як делегат від України підняв тему порушення прав українців та кримських татар у Криму з боку росіян, зокрема репресій щодо них, і питання примусової вакцинації жителів Криму російськими вакцинами, які не пройшли клінічних випробувань.
Рустем Умєров: політична карʼєра
У 2019 році Рустем Умєров вперше засвітився у політиці, пройшовши до Верховної Ради як нардеп від «Голосу». Там він розвинув дуже активну діяльність, зокрема встигнувши попрацювати:
- головою Тимчасової спеціальної комісії з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги;
- співголовою «Кримської платформи»;
- секретарем комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій;
- заступником Керівника Постійної делегації ПАРЄ;
- співголовою групи з міжпарламентських зв'язків з Королівством Саудівська Аравія;
- співголовою груп з міжпарламентських зв'язків з Туреччиною, Ізраїлем, Китаєм, Великою Британією, США, Японією та Канадою.
За час роботи депутатом у співавторстві з колегами зареєстрував понад 100 законопроєктів. Серед них — законопроєкти, що стосуються оплати лікарняних медикам від час пандемії Covid-19, забезпечення якісної освіти в умовах карантину, а також проєкту про процедуру визнання людини особою без громадянства та звільнення тимчасових переселенців від туристичного збору.
Був також ініціатором законопроєкту щодо скасування вільної економічної зони «Крим» щодо відмови України від постачання води на півострів до його деокупації.
Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Умєров увійшов до української делегації на переговорах з росією. Також Умєров займався обміном полоненими, зокрема літав до Саудівської Аравії восени 2022 року.
У серпні 2021 року Володимир Зеленський нагородив Умєрова орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
Рустем Умєров: робота у Фонді держмайна
7 вересня 2022 року Рустем Умєров очолив Фонд державного майна. Перед ним стояли завдання відновити малу приватизацію, підтримати ефективність оренди держприміщень, забезпечити відповідальність за неефективне використання держмайна тощо.
За даними ФДМУ, за останній рік близько 400 підприємців купили у держави обʼєкти для подальшого відновлення та використання. За 7 місяців 2023 року Держбюджет отримав 2,1 млрд грн.
Крім того, Фонд підписав 147 договорів оренди з підприємцями під релокацію.
Щодо відповідальності за неефективне використання держмайна Фонд звітує, що зупинив сумнівні операції на державних підприємствах на 500 млн, а також активно взявся за управління конфіскованими російськими активами в Україні.
Команда ФДМУ також працює над новими інвестиційними проєктами. За словами Умєрова, на післявоєнне відновлення України знадобиться 600 млрд євро (24 трлн грн), і на це вже зараз потрібно шукати гроші.