Голова фракції «Слуга народу» у ВР Давид Арахамія сьогодні, 5 вересня, написав у телеграмі: «Вчора КМУ встиг опрацювати всі необхідні документи, тому додаємо ще одне кадрове питання до порядку денного: 1. Надійшла заява про звільнення голови АМКУ, опрацьовуємо на комітеті і виносимо до зали. 2. Наступного дня опрацьовуємо та призначаємо Павла Кириленка на посаду голови АМКУ. Посада голови ФДМ поки що залишається без призначення».
Глава ВР Руслан Стефанчук опублікував фото заяви голови Антимонопольного комітету України Ольги Піщанської про звільнення з посади. «Заява буде розглянута на найближчому пленарному засіданні», – додав він.
Раніше нардеп із фракції «Голос» Ярослав Железняк писав, що після відходу Рустема Умєрова з посади голови Фонду держмайна (ФДМ) до Міністерства оборони на його посаду призначать Піщанську. Але вона відмовилася від такої ротації. «Що, чесно кажучи, характеризує її як мудру людину», – зазначив нардеп.
Однак незабаром Железняк опублікував нове повідомлення: «Ольгу Піщанську все ж таки звільняють з АМКУ. Заява вже є. Відмовляти не прийнято в команді». Але вона не погодилася очолити ФДМ.
В інтерв'ю у липні 2020 року Піщанська сказала: «Я не боюся залишитися без посади... Вчиняючи політичний тиск, мене не можна змусити виконувати дії, що не відповідають законодавству».
ДОПОВНЕННЯ. Сьогодні, 5 вересня, Рада проголосувала за відставку голови АМКУ Ольги Піщанської. Ярослав Железняк поставив їй кілька запитань перед звільненням:
Чому йдете?
– Я свою функцію виконала і вважаю, що настав час звільнити місце для інших.
Чи пропонували вам посаду голови ФДМ?
– У мене є правило – доки не завершила існуючий етап, я не обговорюю своїх планів.
Чи погодилися ви стати головою ФДМ?
Питання залишилося без відповіді.
Як Ольга Піщанська була призначена до АМКУ
Верховна Рада 16 липня 2020 року призначила Ольгу Піщанську головою Антимонопольного комітету України. Раніше указом президента України 2 вересня 2019 року її було призначено на посаду першого заступника голови АМКУ – державного уповноваженого.
У листопаді 2021 року видання Bihus.info повідомляло, що за 2,5 року президентства Володимира Зеленського близько 30 пов'язаних зі студією «Квартал 95» або сім'єю президента людей отримали посади у державному секторі. Зокрема, до АМКУ прийшла Ольга Піщанська, сестра якої Світлана керує компанією, на яку записано віллу родини Зеленських в Італії. Також Світлана перерахувала Зеленському під час передвиборчої кампанії 300 тисяч гривень.
Піщанську звинувачували й у тому, що вона будувала свій кар'єрний шлях на малій батьківщині президента у Кривому Розі. Але вона відкидала звинувачення у кумівстві: «У мене освіта. У мене, окрім сестри Світлани Піщанської, ще досвід співпраці з людьми, з фахівцями з різних сфер. Тому мене треба оцінювати з усіх боків, а не лише з боку родичів».
Як Ольга Піщанська керувала АМКУ
Свої пріоритети на посаді голови АМКУ Піщанська назвала у Верховній Раді під час призначення на посаду. Це:
- боротьба зі зловживаннями діючих монополій та картелів;
- зниження бар'єрів для входження на ринки;
- припинення антиконкурентних дій з боку влади;
- посилення інституційної спроможності АМКУ та реформи органу оскарження у сфері публічних закупівель.
За час її керівництва Комітетом з боку керівників держави до неї не було особливих претензій. Її роботою загалом були задоволені, інакше не розглядали б на посаду голови ФДМ.
Під керівництвом Піщанської АМКУ, зокрема:
- оштрафував на 6,5 млрд грн компанію «Тедіс» за зловживання на ринку тютюнових виробів;
- ухвалив рішення про поділ групи Ostchem, контрольованої Дмитром Фірташем;
- оштрафував компанії, що входять до сфери впливу групи «Приват» Ігоря Коломойського, за антиконкурентну змову на загальну суму 4,7 млрд грн;
- дозволив купівлю заводу «Більшовик» компанії, пов'язаній з Василем Хмельницьким.
Розглядалося багато інших справ, проводились розслідування. Але наголосимо, що виконання рішень АМКУ, особливо про штрафи, часто затягується на роки через судові оскарження. І не завжди суди підтримують позицію АМКУ.