Facebook Pixel

Чим майбутній міністр оборони запам'ятався, очолюючи Фонд держмайна

Глава ФДМ Рустем Умєров. Фото: ФДМ

Глава ФДМ Рустем Умєров. Фото: ФДМ

Президент Володимир Зеленський 3 вересня оголосив, що новим головою Міноборони він запропонує призначити Рустема Умєрова, який на той момент керував Фондом держмайна (ФДМ). У понеділок, 4 вересня, Умєров написав заяву про звільнення з посади голови ФДМ. Верховна Рада має розглянути його призначення на нову посаду найближчими днями.

За оцінкою The Page як стороннього спостерігача, Умєрова у ФДМ на тлі його попередніх керівників відрізняла надзвичайно висока активність у соцмережах та ЗМІ, широке коло суспільно-політичних інтересів, не пов'язаних безпосередньо з держмайном, а також прагнення наділити ФДМ повноваженнями, які поки не закріплені за ним законодавчо. Фонд разом із креативним агентством-підрядником розробив нову комунікаційну стратегію та іміджеву кампанію. Зокрема, створили відео, яке роз'яснює, чим займається ФДМ.

Чим займається Фонд держмайна (відео)

Водночас за Умєрова у ФДМ відбулися реальні зміни, а держава отримала великі доходи від приватизації та оренди.

Як Рустем Умєров оцінює свою роботу у ФДМ

Рустема Умєрова призначили головою Фонду держмайна 7 вересня 2022 року. Напередодні перших роковин перебування на посаді він сам назвав у колонці для ЗМІ «ТОП-8 досягнень року роботи нової команди ФДМ». Серед перерахованих ним досягнень такі:

1. Системна робота з держвласністю – 65% усіх державних активів, або 2,3 тис. держпідприємств, перебувають у розпорядженні ФДМ. Це найбільший показник за всю історію України.

2. Завдяки приватизації за рік Україна отримала 5,2 млрд грн. З них, власне, продаж об'єктів приніс 3,8 млрд грн – рекорд останніх 10 років.

Надходження від приватизації за 8 місяців 2023 року

Надходження від приватизації за 8 місяців 2023 року

3. За рік держбюджет отримав 670 млн грн від оренди держвласності. За рік держава уклала 1700 нових договорів оренди.

Доходи від оренди держмайна в 2022-2023 роках

Доходи від оренди держмайна в 2022-2023 роках

4. З 1000 об'єктів різних підсанкційних активів ФДМ прийняв 107. Їх готують до продажу.

5. Заявлене бажання створити Український суверенний фонд, до якого увійдуть близько 1% стратегічних підприємств України.

6. Створення «Земельного банку» для систематизації державних земельних активів (це не фінансова установа, а щось подібне до сервісу для здачі в оренду держземель. – The Page).

7. Фонд створив Методику оцінки збитків, за допомогою якої можна зрозуміти, скільки втратив український бізнес через повномасштабне вторгнення. Також ФДМ разом із Міненерго створив Методику оцінки збитків від агресії Росії енергетичних підприємств.

8. Провели організаційну реформу ФДМ. Стверджується, що «завдяки змінам законодавства Фонд вперше в історії України працює незалежно». ФДМУ став єдиною юрособою, без 12 самостійних осередків у регіонах. Також Фонд створив Офіс цифрової трансформації, який, серед іншого, працює над розробкою Єдиного реєстру державної власності.

***

Багато організаційних реформ ФДМ та роботи зі створення «Земельного банку», Єдиного реєстру держвласності, Суверенного фонду при Рустемі Умєрові, який був натхненником і головним двигуном процесів, було тільки розпочато. Практика показує, що коли такий лідер перестає займатися проєктами, вони або загасають, або трансформуються на щось відмінне від задуманого.

Подякувати 🎉