Чим завершилась Кримська платформа 2024
У Києві 11-12 вересня відбувся четвертий саміт Кримської платформи, яка покликана збільшити міжнародну реакцію, а як наслідок і тиск на росію через незаконну окупацію нею Кримського півострова.
The Page розповідає про головні події цього з’їзду та навіщо його проводять.
Головні події Кримської платформи 2024 року
Президент України Володимир Зеленський із прем'єркою Латвії Евікою Сіліня, президентом Литви Гітанасом Науседою, прем'єром Хорватії Андреєм Пленковичем
Цьогоріч на одному майданчику саміт зібрав понад 60 представників різних країн та міжнародних організацій.
З головних осіб участь у саміті очно взяли президент Литви, прем’єр-міністри Латвії та Хорватії, голови парламентів Молдови та Чехії, державний секретар у закордонних справах Великої Британії, державний секретар США.
За підсумками саміту учасники ухвалили спільну заяву. В ній, серед іншого, наголосили на непохитній відданості справі відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, включно з деокупацією Криму, шляхом подальшого надання всебічної політичної, фінансової та військової допомоги у протистоянні російській агресії.
Після заяви Ердогана про Крим у росіян підгоріло
Проте найбільше обговорювали онлайн-виступ перед платформою президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який заявив: «Наша підтримка територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України залишається непохитною. Повернення Криму до складу України є вимогою міжнародного права».
Він підкреслив, що забезпечення безпеки та добробуту кримських татар є одним із пріоритетів зовнішньої політики Туреччини. Проте добре відомо, що той же Ердоган став головним торговельним партнером росії, після початку повномасштабного вторгнення та допоміг рф переорієнтувати свій експорт і імпорт. Але Ердоган також не пустив російський флот у Чорне море через Босфор і допомагає робити кораблі для України.
У росіян від його заяви серйозно підгоріло. На сцену одразу випустили головний рупор МЗС рф марію захарову разом із різного сорту депутатами та блогерами. Ну а Ердоган продовжує грати за двома столами і збирається вступати в БРІКС, попри те, що це не подобається ані США та росії, ані ЄС та Китаю.
Що говорили лідери країн на Кримській платформі 2024
Володимир Зеленський підкреслював важливість світової солідарності щодо російсько-української війни та тимчасово окупованих територій України. Також президент просував наратив: напад на Україну – напад на Європу.
Прем’єр Латвії Евіка Сіліня оголосила про новий пакет допомоги на €40 млн, до якого увійдуть бронетранспортери для ЗСУ.
Президент Литви Гітанас Науседа зазначив, що цьогорічний саміт має особливе значення, оскільки він проходить після десяти років окупації Криму. Він підкреслив, що, визнаючи страждання українського народу та геополітичну важливість ситуації, Литва підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно.
Також Литва інвестує €10 млн у виробництво української далекобійної зброї «Паляниця». За його словами, напередодні в Києві відбувся литовсько-український оборонний форум. Його мета – посилення співпраці та зміцнення української оборонної промисловості.
Схожі заяви лунали й від інших високопоставлених осіб.
Президент України оцінив мирний план Китаю для закінчення війни в Україні
На полях саміту Володимир Зеленський дав інтерв’ю бразильському виданню Metrópoles, в якому жорстко розкритикував мирний план, який пропонує Китай і активно підтримує Бразилія, назвавши його деструктивним. За його словами, ця пропозиція не враховує позицію України і більше схожа на політичну заяву.
«Це точно не про справедливість, не про цінності і не з поваги до територіальної цілісності, про яку так багато говорять і Китай, і Бразилія», – сказав президент.
Що передбачає мирний план Китаю
Китай дипломатично просуває замороження війни на чинних позиціях – найвигідніший для рф сценарій. Фіналізував він це своїми 12 пунктами «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи» та підривом нашої Формули миру.
Також КНР своєю мирною пропозицією закріплює дві тези:
- переговори можливі тільки за участі росії;
- Заходу досить «роздмухувати війну», поставляючи Україні зброю.
Чому Кримська платформа важлива
Президенти України Володимир Зеленській і Литви Гітанас Науседа. Фото: ОП
«Ми зібралися, щоб підтримати Україну. Ми зібралися, щоб запевнити, що Крим – це Україна», – сказав президент Фінляндії Александр Стубб онлайн.
Такі заяви лунали ледве не від кожного представника закордонних делегацій, які відвідали саміт Кримської платформи у 2024 році, а було їх немало.
Звісно, можна сприймати все це лише як слова, дипломатичний етикет, який передбачає вірність міжнародному праву і навіть пусті заяви, бо, наприклад, після гучної заяви Ердогана він не перестане бути одним із головних партнерів росії.
Проте варто пам’ятати, що такий консенсус – це немало. Партнери України в Європі, хоча й не можуть надати стільки зброї, аби до кінця року Крим знову став українським, але чітко демонструють кілька меседжів:
- «ми за вас і будемо допомагати тим чи іншим чином, щоб Крим став знову українським», навіть якщо не так потужно, як ми б того бажали;
- є можливість домовитись, ще раз запропонувати власну позицію, узгодити компроміси – тобто вибудувати діалог, без якого неможлива співпраця;
- привернути увагу до проблеми Криму країн Глобального Півдня та товаришів росії, які готові переглянути свої позиції, піти на поступки, або хоча б почати грати одразу за двома столами, як це робить Туреччина.
До того ж варто пам’ятати, що окупація Криму у 2014 році не стала шоком для світу. Навіть наші найближчі партнери в Європі та США відреагували на це слабкими санкціями.
Тому Кримська платформа 2024 року точно не була проривним заходом, але важлива, щоб нагадувати про злочини росії, її незаконну окупацію України ще з 2014 року та зміцнення дипломатичних відносин України з різними країнами світу.