Facebook Pixel

(Не)перемога Ердогана на виборах: наслідки для України

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, який має величезну владу у себе в країні, балотується на новий термін на президентських виборах 14 травня. Цього ж дня відбудуться і вибори до парламенту. Результати виборів вплинуть і на Україну. Найпростіший і очевидніший доказ цього – зараз угода про «зерновий коридор» продовжена Росією фактично до дати виборів у Туреччині. Ця країна є разом з ООН гарантом угоди, яка була потрібна Ердогану для зміцнення своїх політичних позицій. Якщо він отримає мандат на новий термін, цілком може перестати демонструвати рішучість у захисті можливості морського експорту зерна з України. Якщо Ердоган програє, то новій владі Туреччини буде важко відразу демонструвати рішучість у відносинах із Путіним, який дуже хоче розірвати угоду.

Крім того, Ердоган, який претендує на роль регіонального лідера, часто приймав рішення, що заважають Путіну, який прагне тієї ж мети. Тим самим турецький лідер мимоволі допомагав Україні. Якщо він переможе, то продовжить рух у цьому напрямі. Якщо програє, то велика ймовірність, що новий президент Туреччини відмовиться від акцентів Ердогана у зовнішній політиці.

За виборами у Туреччині стежать не лише в Україні. Агентство Bloomberg роз'яснило, чому результати цих виборів є важливими для інших країн, і на якому тлі проходить підготовка до них.

Чому вибори в Туреччині важливі

Розташована між Європою та Азією та контролююча доступ до Чорного моря, Туреччина має стратегічне розташування. Має другу за чисельністю армію в НАТО після США. Але Туреччина провокує напруженість усередині НАТО, купуючи у РФ системи протиракетної оборони С-400 і заперечуючи ухвалення вступу до альянсу Швеції. Суперники Ердогана обіцяють покращити відносини з традиційними союзниками Туреччини на Заході та зруйнувати авторитаризм, характерний для його правління.

З якими проблемами стикається Ердоган

Ердоган залишається найпопулярнішим політиком Туреччини, але через стрімке падіння купівельної спроможності в країні його Партія справедливості та розвитку втратила підтримку. У минулому опозиційні партії Туреччини рідко координували стратегію, але цього разу Ердоган стикається із серйозним викликом із боку блоку із шести партій. Більше того, вибори відбуваються після руйнівних лютневих землетрусів, які забрали життя понад 50 тисяч людей.

Чому в Туреччині такі високі ціни

Криза вартості життя в країні стала гіршою за останні два десятиліття. Це особливо торкнулося бідняків, які були одними із найстійкіших прихильників Ердогана. Рівень інфляції у Туреччині сповільнився до 50,5% у березні, досягнувши піку за 24 роки у 85,5% у жовтні. Пандемічні потрясіння та війна в Україні викликали інфляцію у багатьох країнах, але нетрадиційні економічні погляди Ердогана погіршили проблему в Туреччині. У той час як багато центральних банків підвищили відсоткові ставки для боротьби з інфляцією, Ердоган займає протилежну позицію. Під його тиском центральний банк Туреччини зменшив ставки. Хронічна інфляція підриває купівельну спроможність громадян навіть після того, як уряд значно підвищив пенсії, зарплату держслужбовцям та мінімальну заробітну плату.

Динаміка інфляції у Туреччині

Динаміка інфляції у Туреччині

Хто змагається з Ердоганом за посаду президента

Опозиційний альянс висунув Кемаля Киличдароглу, лідера своєї найбільшої партії (Республіканської народної партії) на пост президента. Прокурдська Народно-демократична партія дала зрозуміти, що підтримає його і не висунула свого кандидата. Претенденту для перемоги у першому турі необхідно набрати понад 50% голосів; інакше через два тижні буде другий тур. Третім претендентом є правоцентристський кандидат Мухаррем Індже, колишній союзник Киличдароглу. Четвертим є Сінан Оган, якого підтримує група націоналістичних партій.

Які перспективи для парламенту Туреччини

Опитування показують, що Ердоган може боротися за збереження парламентської більшості, яку його партія та Партія націоналістичного руху отримали на останніх виборах у 2018 році. Це може призвести до підвішеного парламенту, що потенційно зробить прокурдську групу «Зелених лівих» так званим «творцем королів». Народно-демократична партія, яка є третьою за величиною в парламенті, зіткнулася з потенційним звинуваченням у зв'язках із сепаратистськими курдськими бойовиками і вирішила виставити своїх кандидатів за списком «Зелених лівих».

Ердоган відвідує зону землетрусу 8 лютого 2023 року

Ердоган відвідує зону землетрусу 8 лютого 2023 року

Як відбуваються вибори у Туреччині

Право голосу у Туреччині мають близько 64 млн осіб, близько 5 млн із них голосуватимуть вперше. До цієї групи входить багато розчарованої молоді, яка звинувачує Ердогана в економічних труднощах і поширеному кумівстві в уряді. Виборчі дільниці відкриються о 8:00 та закриються о 17:00 14 травня. Перші результати будуть оприлюднені за кілька годин після закриття виборчих дільниць. До другого туру президентських виборів (28 травня) список виборців зросте 47,5 тисяч осіб.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉