Зараз інфляція оновлює рекорди в багатьох країнах світу. Але навіть на цьому тлі Туреччина стоїть окремо, поступаючись лише жменьці країн, як-от Зімбабве, Венесуела та Ліван, де темпи зростання цін уже стали тризначними. Нагадаємо: таку саму «відмінність» Туреччина демонструє й у політиці.
У липні інфляція в Туреччині в річному вимірі прискорилася до 79,6% із 78,6% у червні, повідомив Національний інститут статистики. Споживчі ціни за липень зросли на 2,37%, у червні вони додали 4,95%.
Приріст стався на тлі зростання цін на транспорт (119,1%), харчові продукти та безалкогольні напої (94,7%), меблі та побутову техніку, алкогольні напої та тютюнові вироби.

Динаміка інфляції в Туреччині

Вищою інфляція була лише у вересні 1998 року – 80,4%. На хвилі тієї кризи до влади у 2003 році прийшов Реджеп Таїп Ердоган, який нині обіймає посаду президента Туреччини.
Деякі аналітики та опозиція в Туреччині вважають, що справжній рівень інфляції вищий за офіційні цифри. Торгова палата Стамбула повідомила, що річна інфляція в найбільшому місті Туреччини в липні досягла 99%. Звіт турецької групи незалежних економістів ENAG показав, що споживчі ціни в червні зросли на 175% проти минулого року.
Чому в Туреччині висока інфляція
Інфляція в Туреччині почала зростати восени 2021 року, коли курс ліри різко впав після зниження ставки центральним банком країни до 14%, зазначає Reuters. Нинішнього року зростання цін підштовхнули економічні наслідки російського вторгнення в Україну та падіння ліри, що триває. Національна валюта ослабла на 44% щодо долара у 2021 році й упала ще на 27% у нинішньому.
@матеріал: https://thepage.ua/economy/kak-inflyaciya-menyaet-potrebітельскіе-predpochteniya
Однією з причин зростання цін аналітики називають політику Ердогана, що почалася у 2018 році, який вважає, що зниження відсоткових ставок призведе до прискорення економічного зростання. Це було зроблено всупереч думці голови центрального банку. Така політика призвела до падіння курсу ліри до рекордно низького рівня та зростання витрат у країні, яка залежить від імпорту матеріалів і енергії. У відповідь на це Ердоган із того часу звільнив уже трьох керівників центробанку.
Прогноз інфляції для Туреччини
Зростання споживчих цін змусило чиновників і економістів кілька разів переписувати прогнози цього року, оскільки зусилля зі стабілізації ліри зазнають невдачі.
Центральний банк під тиском Ердогана утримався від підвищення ключової ставки. Усупереч панівній економічній теорії турецький лідер вважає, що вищі ставки викликають швидшу інфляцію.
«Ми не бачимо ознак стабілізації макроекономічного середовища для Туреччини у зв'язку з поточними неоортодоксальними налаштуваннями грошово-кредитної політики й рекомендуємо утримуватися від інвестицій у турецькі активи», – сказав Ненад Дініч, стратег з акцій ринків, що розвиваються, у Bank Julius Baer.
Ердоган має намір підтримувати швидке зростання економіки напередодні виборів, запланованих на червень наступного року, навіть попри те, що зростання споживчих цін з'їдає наявні доходи населення й загрожує його популярності.
Довідка. ВВП Туреччини за 2021 рік зріс на 11,2% у річному вимірі, а в 1-му кварталі 2022 року – на 7,3%. Зростання за квартал склало 1,2%. Такі дані наводить турецьке державне інформагентство Anadolu. МВФ послідовно знижує оцінку річного зростання ВВП Туреччини. У квітні зростання ВВП у 2022 році очікувалося на рівні 2,7%.
Виступаючи минулого тижня, керуючий центральним банком висловив упевненість у тому, що так звана модель нової економіки, у якій пріоритет надається виробництву, експорту та зайнятості, допоможе стабілізувати ціни та ліру.
Турецька влада розраховує на макропруденційні заходи, як-от стримування зростання комерційного кредиту, а також на розширення використання місцевої валюти та спрямування капіталу на довгострокові інвестиції.
На цьому тлі пік зростання цін, за прогнозом центробанку, очікується у вересні — жовтні на рівні приблизно 85%. Очікування на кінець року – 60,4%.
Цей прогноз оптимістичний, як порівняти з думкою на ринку. Bloomberg Economics прогнозує, що інфляція досягне максимуму — 91% — у третьому кварталі та сповільниться до 69% наприкінці 2022 року.
«Якщо нинішня грошово-кредитна політика продовжуватиметься, неможливо буде випередити інфляцію, – сказав Огедай Топчулар, фінансовий менеджер RAM Capital. – Грошова політика Туреччини є нестійкою».
Коли голову турецького центробанку запитали, чому їхня політика кардинально відрізняється від інших розвинених країн, він відповів, що лише «час покаже, хто мав рацію».