Facebook Pixel

80 років депортації кримських татар: у Києві Кримська платформа відкрила виставку «Заради Криму»

До дня депортації кримських татар Радянським Союзом Кримська платформа презентувала мистецьку виставку «Заради Криму». На ній представлено свідчення та предмети свідків та жертв тих подій.

Про це передає The Page з місця подій.

Quote«Це тривога, розпач, нерозуміння. Це емоції, які спіткали тисячі кримських татар під час депортації у травні 1944 року. Це біль – покидати рідну землю», – розповіла на відкритті представниця президента України у АРК Таміла Ташева.

80 років депортації кримських татар: експонати виставки «Заради Криму»

Глядачів очікують два поверхи залів, які наповнені предметами мистецтва та інсталяціями. Серед них картини кримськотатарських митців; старовинні кольорові фотографії кримських татар початку XIX століття; інсталяція Doquz, яка складається з різних предметів побуту кримських татар, автор – кримськотатарський кераміст Рустем Скибін; щоденник депортації «Райські метелики», в основу яких закладені реальні історії осіб, що пережили депортацію, авторкою яких є Мавілє Халіл.

photo-2024-05-17-15-58-46.jpg

Також на виставці представлені картини Садиха Аджи-Селіма – єдині документальні візуальні твори, які були створені під час депортації.

kartiny.jpg

Окрім цього, важливим елементом виставки стала інсталяція, присвячена сучасній російсько-українській війні, а також портрети військовослужбовців кримськотатарського походження, які розповідають про їхній зв’язок з рідною землею, їхніх пращурів, які пережили депортацію.

Родзинкою виставки є інсталяція «Депортація», автором якої є художник, автор картин, об'єктів та інсталяцій Антон Логов. За словами митця, він її створював 1,5 місяця:

Quote«Але це пам’ятник, монумент, створений з віконних рам і вмурований в підвал, нагадує тюрму», – розповів про роботу пан Логов.

80 років депортації кримських татар: інсталяція «Депортація»

Your browser doesn't support HTML5 video.

Сама назва виставки символічна

Quote«Чому така назва. Тому що все, що ми робимо, ми робимо заради Криму, заради повернення додому. Але в назві цієї виставки назва вірша кримськотатарського поета Шибхті Біхторє, який дуже багато років провів в імміграції. … Це шлях, це подорож історією корінного народу, який пройшов крізь втрати, крізь біль, боротьбу, колонізацію і окупацію. Ми не лише зазирнемо в історію, а й побачимо сьогодення. Виставка побудована таким чином, щоб кожен зміг зануритись у ці процеси і вийти з відповіддю, а хто ж такі кримські татари», – зазначила кураторка виставки Мавілє Халіл.

80 років депортації кримських татар: Як потрапити на виставку «Заради Криму»

Виставка проходитиме до 26 червня 2024 року. Записатись на виставку можна за посиланням.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉