З роками кожен із нас починає гірше бачити – хтось раніше, хтось пізніше. Чому відбувається цей процес та чи можна на нього вплинути? Про це для читачів доступно розповідає лікарка-офтальмолог медцентру «Новий Зір» у Дніпрі Анастасія Прокопович.
Зниження зору з плином часу, на жаль, уникнути неможливо. Внаслідок природних трансформацій, що відбуваються через старіння організму (у нашому випадку ми кажемо про очі), в багатьох розвивається далекозорість чи пресбіопія, тобто порушення рефракції, або ж катаракта, глаукома, макулодистрофія.
Хвороби, пов'язані з віковим погіршенням зору
Далекозорість
Офтальмологи називають її гіперметропією. Це зміни в оптичній системі ока, які відбуваються в нас протягом життя. Ви ж знаєте, що всі немовлята народжуються із далекозорістю, а з ростом очного яблука зір дитини поступово приходить до норми? Проте з віком, після 40 років, згадані зміни прогресують і даються взнаки. Кришталик, який відповідає за фокусування зображення, втрачає еластичність, через що в нас знижується зір на близькі відстані. А згодом ми відчуваємо, що й у далечінь бачимо вже не так добре, як раніше. Так проявляється далекозорість.
Пресбіопія
У разі вікової далекозорості (пресбіопії), що виникає в людей за сорок, зір погіршується лише на близькі відстані. Це фізіологічний процес, уникнути якого неможливо, бо зумовлений він знову ж таки втратою кришталиком своїх властивостей. Тоді ми відчуваємо, що нам важко сфокусуватися, наприклад, переводячи погляд з далеких предметів на близькі, тобто коли міняється фокусування на різних відстанях. З'являється втома після зорової роботи, можливий головний біль, відчуття піску в очах або, навпаки, сльозотеча. Напруження виникає через те, що доводиться придивлятися, а це призводить до появи згаданих неприємних симптомів.
Макулодистрофія
Це захворювання, за якого страждає центральна частина сітківки. Саме від неї залежить, як ми бачитимемо форму, колір, об'єми предметів. Іншими словами, то є наш рецепторний центр.
Макулодистрофія потребує постійного спостереження в офтальмолога, приймання вітамінних препаратів, а іноді й інтравітреальних ін'єкцій. Тут важливий самоконтроль й огляди раз на пів року або рік залежно від наявності супутніх захворювань, самопочуття та прогресування погіршення.
Глаукома
Найагресивніша хвороба, яка, за даними ВООЗ, є основною причиною сліпоти у світі. Має спадковий характер і, на жаль, вилікувати її неможливо. Вона вимагає контролю:
- внутрішньоочного тиску;
- стану сітківки та нервового волокна;
- поля зору.
В офтальмолога слід з’являтися раз на три-шість місяців. Й обов'язково, якщо спостерігається підвищення внутрішньоочного тиску. Захворювання потребує закрапування антиглаукомних крапель, які й знижують цей тиск. Іноді, коли його не вдається компенсувати, вдаються до хірургії. Оперативний метод не усуває захворювання, проте знижує тиск і дає можливість людині тривалий час добре бачити.
Катаракта
Слід одразу зазначити, що в разі помутніння кришталика допоможе тільки операція. Ставиться штучна лінза, і людині повертається здатність знову бачити. Боятися хірургічного втручання не варто, адже зараз існує чимало прогресивних методик, зокрема фемтотехнологія, яка гарантує швидке відновлення зору й велику точність виконання маніпуляцій.
Профілактика погіршення зору
Зміни, що вже відбулися в оці, на жаль, невідворотні. Проте у молодому віці ми можемо робити профілактику. Власне є п'ять способів, як допомогти зберегти собі гарний зір якнайдовше:
1. Виконуйте вправи для очей, особливо під час тривалої роботи за комп'ютером. Отже, влаштуйте невеличку перерву завдяки спеціальній нескладній гімнастиці.
2. Дотримуйтеся зорового режиму під час взаємодії з гаджетами. Що півтори-дві години робіть перерву на п'ятнадцять хвилин.
3. Використовуйте зволожувальні краплі в обставинах, коли ви рідко кліпаєте. Адже слізна плівка, що захищає слизову ока, втрачає свою стабільність і їй важко швидко відновлюватися. Краплі треба закрапувати протягом робочого дня у таких випадках:
- за високого зорового навантаження;
- у приміщенні, де працює кондиціонер, тобто в разі сухого повітря;
- якщо весь день проводите за комп'ютером. Так ви попередите появу дискомфорту й вищезгаданих неприємних відчуттів наприкінці дня.
4. Пам’ятайте про користь прогулянок на свіжому повітрі.
5. Намагайтеся вести максимально здоровий, правильний спосіб життя, зокрема це стосується збалансованого харчування.
А якщо вам за сорок, ці профілактичні заходи дадуть змогу комфортніше й добре почуватися загалом.
Важливість чекапу очей
Вже зрозуміло, що профілактичні огляди в офтальмолога мають стати обов’язковими. А позапланово до лікаря слід звертатися, коли відчуваєте якісь негаразди із зором: він знижується, погіршується якість картинки. Тоді проводяться обстеження: пацієнту оглядають сітківку, вимірюють параметри очей – знаходять причину дискомфорту й шукають шляхи розв’язання проблеми. Так, хворий на катаракту може тривалий час страждати від того, що погано бачить. Проте операція повертає людину до повноцінного життя.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора