Facebook Pixel

П’ять способів відтермінувати вікові погіршення зору

Анастасія Прокопович
лікарка-офтальмолог медцентру «Новий Зір» у Дніпрі

З роками кожен із нас починає гірше бачити – хтось раніше, хтось пізніше. Чому відбувається цей процес та чи можна на нього вплинути? Про це для читачів The Page доступно розповідає лікарка-офтальмолог медцентру «Новий Зір» у Дніпрі Анастасія Прокопович.

Зниження зору з плином часу, на жаль, уникнути неможливо. Внаслідок природних трансформацій, що відбуваються через старіння організму (у нашому випадку ми кажемо про очі), в багатьох розвивається далекозорість чи пресбіопія, тобто порушення рефракції, або ж катаракта, глаукома, макулодистрофія.

Хвороби, пов'язані з віковим погіршенням зору

Далекозорість

Офтальмологи називають її гіперметропією. Це зміни в оптичній системі ока, які відбуваються в нас протягом життя. Ви ж знаєте, що всі немовлята народжуються із далекозорістю, а з ростом очного яблука зір дитини поступово приходить до норми? Проте з віком, після 40 років, згадані зміни прогресують і даються взнаки. Кришталик, який відповідає за фокусування зображення, втрачає еластичність, через що в нас знижується зір на близькі відстані. А згодом ми відчуваємо, що й у далечінь бачимо вже не так добре, як раніше. Так проявляється далекозорість.

Пресбіопія

У разі вікової далекозорості (пресбіопії), що виникає в людей за сорок, зір погіршується лише на близькі відстані. Це фізіологічний процес, уникнути якого неможливо, бо зумовлений він знову ж таки втратою кришталиком своїх властивостей. Тоді ми відчуваємо, що нам важко сфокусуватися, наприклад, переводячи погляд з далеких предметів на близькі, тобто коли міняється фокусування на різних відстанях. З'являється втома після зорової роботи, можливий головний біль, відчуття піску в очах або, навпаки, сльозотеча. Напруження виникає через те, що доводиться придивлятися, а це призводить до появи згаданих неприємних симптомів.

Макулодистрофія

Це захворювання, за якого страждає центральна частина сітківки. Саме від неї залежить, як ми бачитимемо форму, колір, об'єми предметів. Іншими словами, то є наш рецепторний центр.

Макулодистрофія потребує постійного спостереження в офтальмолога, приймання вітамінних препаратів, а іноді й інтравітреальних ін'єкцій. Тут важливий самоконтроль й огляди раз на пів року або рік залежно від наявності супутніх захворювань, самопочуття та прогресування погіршення.

Глаукома

Найагресивніша хвороба, яка, за даними ВООЗ, є основною причиною сліпоти у світі. Має спадковий характер і, на жаль, вилікувати її неможливо. Вона вимагає контролю:

  • внутрішньоочного тиску;
  • стану сітківки та нервового волокна;
  • поля зору.

В офтальмолога слід з’являтися раз на три-шість місяців. Й обов'язково, якщо спостерігається підвищення внутрішньоочного тиску. Захворювання потребує закрапування антиглаукомних крапель, які й знижують цей тиск. Іноді, коли його не вдається компенсувати, вдаються до хірургії. Оперативний метод не усуває захворювання, проте знижує тиск і дає можливість людині тривалий час добре бачити.

Катаракта

Слід одразу зазначити, що в разі помутніння кришталика допоможе тільки операція. Ставиться штучна лінза, і людині повертається здатність знову бачити. Боятися хірургічного втручання не варто, адже зараз існує чимало прогресивних методик, зокрема фемтотехнологія, яка гарантує швидке відновлення зору й велику точність виконання маніпуляцій.

Профілактика погіршення зору

Зміни, що вже відбулися в оці, на жаль, невідворотні. Проте у молодому віці ми можемо робити профілактику. Власне є п'ять способів, як допомогти зберегти собі гарний зір якнайдовше:

1. Виконуйте вправи для очей, особливо під час тривалої роботи за комп'ютером. Отже, влаштуйте невеличку перерву завдяки спеціальній нескладній гімнастиці.

2. Дотримуйтеся зорового режиму під час взаємодії з гаджетами. Що півтори-дві години робіть перерву на п'ятнадцять хвилин.

3. Використовуйте зволожувальні краплі в обставинах, коли ви рідко кліпаєте. Адже слізна плівка, що захищає слизову ока, втрачає свою стабільність і їй важко швидко відновлюватися. Краплі треба закрапувати протягом робочого дня у таких випадках:

  • за високого зорового навантаження;
  • у приміщенні, де працює кондиціонер, тобто в разі сухого повітря;
  • якщо весь день проводите за комп'ютером. Так ви попередите появу дискомфорту й вищезгаданих неприємних відчуттів наприкінці дня.

4. Пам’ятайте про користь прогулянок на свіжому повітрі.

5. Намагайтеся вести максимально здоровий, правильний спосіб життя, зокрема це стосується збалансованого харчування.

А якщо вам за сорок, ці профілактичні заходи дадуть змогу комфортніше й добре почуватися загалом.

Важливість чекапу очей

Вже зрозуміло, що профілактичні огляди в офтальмолога мають стати обов’язковими. А позапланово до лікаря слід звертатися, коли відчуваєте якісь негаразди із зором: він знижується, погіршується якість картинки. Тоді проводяться обстеження: пацієнту оглядають сітківку, вимірюють параметри очей – знаходять причину дискомфорту й шукають шляхи розв’язання проблеми. Так, хворий на катаракту може тривалий час страждати від того, що погано бачить. Проте операція повертає людину до повноцінного життя.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора