Facebook Pixel

Що таке офтальмологічний чекап і як вберегти зір

Наталія Вишпінська
лікар-офтальмолог всеукраїнської мережі медичних центрів «Новий Зір»

Профілактичний огляд очей важливий не лише для пацієнтів з очними проблемами, а й для здорових людей, причому в будь-якому віці. Про те, як проходить перевірка, як часто слід відвідувати доктора, і як піклуватися про свій зір, The Page розповіла лікар-офтальмолог всеукраїнської мережі медичних центрів «Новий Зір» Наталія Вишпінська.

З чого складається чекап у офтальмолога

Якщо на прийом приходить людина – незалежно, є в неї скарги чи ні, – окуліст робить низку обов’язкових обстежень. А в разі необхідності – додаткові.

До основних належать:

 • візометрія (перевірка гостроти зору, зокрема, й з корекцією);
 • тонометрія (вимірювання внутрішньоочного тиску);
 • авторефрактометрія, кератометрія (визначення заломлювальної сили ока);
 • біометрія (встановлення анатомічних параметрів ока);
 • мідріаз (розширення зіниці) з подальшою біомікроскопією та офтальмоскопією для вивчення очного дна, сітківки й зорового нерва.

Також під час огляду лікар визначає домінантне око й характер зору (наявність бінокулярного зору).

Усі ці маніпуляції називаються одним словом – комп’ютерна діагностика.

Детальніше про комп’ютерну діагностику зору

Більшість характеристик ока визначають за допомогою спеціальних апаратів:

 • авторефрактометр встановлює заломлювальну здатність ока й можливі порушення рефракції: міопію, гіперметропію, астигматизм. Це робиться завдяки дослідженню сили заломлення в оці;
 • фороптер дає змогу якісно й точно відкоригувати гостроту зору;
 • пневмотонометр, використовуючи легкий потік повітря, вимірює внутрішньоочний тиск;
 • біометр, кератотопограф допомагають ретельно оцінити анатомічні параметри ока, товщину рогівки, рівномірність її поверхні, передньо-задню вісь ока, товщину кришталика тощо.

Отримані дані потрібні для встановлення максимально точного діагнозу.

Як часто проходити огляди в офтальмолога?

До чекапу має серйозно поставитися молодь до 25 років, бо її організм активно росте, а структури ока ще усталюються. Та особи після 40, й особливо після 60 років, коли розвиваються небезпечні хвороби.

Якщо людина цілком здорова та в неї немає історії спадкових очних хвороб або чинників, професійних чи шкідливих, які впливають на зір, офтальмолога рекомендується відвідувати раз на два роки.

Коли ж пацієнт скаржиться на погіршення зору, поступове чи раптове, або блискавки в очах, потрібно звернутися до окуліста якомога швидше, щоб виключити небезпечні захворювання.

В разі діагностованих хвороб, схильності до офтальмологічних захворювань через родинну спадковість чи професійні ризики людині рекомендовано проходити чекап раз або двічі на рік. Все залежить від захворювання.

Чому офтальмологічний чекап слід проходити і в молодому, і в старшому віці?

Профогляди проводяться для того, щоб виявити захворювання, які на ранніх стадіях можуть проходити безсимптомно. Адже на наступних стадіях вони можуть значно впливати на якість життя, гостроту зору і призводити до ускладнень.

У молодому віці завдяки чекапу часто виявляють:

 • недіагностовану короткозорість або далекозорість. Діти чи підлітки в принципі можуть не розуміти, що таке гарний зір. Їм здається, що вони бачать добре, тому не скаржаться. Але при діагностиці може виявитись, що показники зору досить низькі;
 • амбліопію. Захворювання ще називають «лінивим оком». В цьому разі лінзи чи окуляри не допоможуть відкоректувати гостроту зору до високих показників.

У середньому й старшому віці нерідко розвиваються досить серйозні захворювання. Наприклад, коли пацієнт скаржиться на мушки або блискавки перед очима, які періодично з’являються. Ніби на гостроту зору це суттєво не впливає, але такий стан може свідчити про серйозну патологію – відшарування сітківки чи крововилив. Тож чим швидше й раніше людина звернеться до офтальмолога, тим якісніше й оптимальніше буде призначено лікування.

Які хвороби очей виявляють лише на огляді у лікаря

Їх насправді багато. Одне з найпоширеніших і найнебезпечніших – глаукома. Вона дається взнаки на пізніх стадіях захворювання, бо в більшості випадків внутрішньоочний тиск не відчувається. Поступово глаукома звужує поле зору: якийсь час пацієнт цього зовсім не помічає. А потім починає натикатися на предмети, може потрапляти в ДТП, і лише тоді звертається до офтальмолога.

На обстеженні виявляється, що в пацієнта значне звуження поля зору та підвищений внутрішньоочний тиск, який він не лікував. А втрачені поля зору відновити, на жаль, неможливо. Якби людина звернулася раніше, то отримала б дієве лікування, наприклад гіпотензивні очні краплі, це допомогло б ефективно знизити внутрішньоочний тиск. І далі пацієнт періодично б спостерігався в офтальмолога для контролю захворювання.

Поради щодо збереження зору

Дотримуйтесь зорового режиму. Зараз ми занадто часто й довго користуємося комп’ютерами та смартфонами. Читаємо й працюємо при не дуже якісному освітленні.

Найкраще, що ми можемо зробити для своїх очей, – збалансувати співвідношення роботи на близькій і далекій відстані. Якщо праця пов’язана з комп’ютером, з навантаженням зблизька, обов'язково робіть перерви кожні 20 хвилин і протягом 20 секунд дивіться на відстань у 20 метрів, наприклад у вікно. Гадаю, 20 секунд можна виділити, щоб дати очам трохи відпочити. Так м’язи, які відповідають за акомодацію, працюватимуть адекватно, не перевантажуючись.

Ще кілька корисних правил:

 1. Регулюйте відстань, на якій працюєте зблизька. Вона не повинно бути меншою ніж 35–40 см. Це робоча відстань для середньостатистичної людини.
 2. Працюйте за гарного освітлення. Налаштуйте яскравість монітора гаджета: вона не повинна перевищувати яскравість освітлення в кімнаті. Чим яскравіше світло монітора, тим швидше очі втомлюються.
 3. Для людей, які користуються контактними лінзами, бажано застосовувати зволожувальні краплі в разі інтенсивної роботи за ПК. Пацієнти, які проходять чекап офтальмолога, знають про це.
 4. Раціональний режим харчування, збалансований раціон. Вітамінні препарати, біологічно активні добавки, якщо їх призначає лікар.
 5. Прогулянки на свіжому повітрі, якомога більше. Так ви зможете дивитися на далеку відстань – у цей час очі максимально відпочивають.

Своєчасно проходьте профогляд в офтальмолога й насолоджуйтесь якісним зором багато років!

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора