Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Як зберегти зір в умовах постійних вимкнень світла

Олексій Чуйко
офтальмохірург, к.м.н., лікар вищої категорії всеукраїнської мережі медцентрів «Новий Зір»
Не забувайте кліпати очима для збереження зору.

Не забувайте кліпати очима для збереження зору.

Коли ми робимо щось за недостатнього освітлення – читаємо, дивимося фільми, працюємо – зоровий апарат перенапружується. В результаті картинка стає розмитою, концентрація уваги знижується, а якість самої роботи погіршується. Чимало людей починають скаржитися на дискомфорт, різі або сльозотечу в очах. Щоб знизити ці неприємні наслідки, дам кілька рекомендацій і поясню основні вимоги стосовно гігієни зору в разі відсутності електрики.

Запасайтеся лед-лампами, щоб запобігти навантаженню на очі

Для забезпечення якісного зору на сітківку ока має потрапляти якомога більше світла. Аби компенсувати його брак, наші зіниці розширюються. Це нормальне явище для здорової людини. Однак в тих, хто страждає, наприклад, на глаукому, ситуація з вимкненнями світла може спричиняти підвищення внутрішньоочного тиску, що дуже небезпечно.

QuoteЗвідси випливає перша порада: щоб не провокувати розширення зіниць й не давати додаткового навантаження на м’язи ока й сітківку, дивіться телевізор, читайте, працюйте тільки за умови гарного освітлення. Тобто, крім світла, що випромінює безпосередньо гаджет, має бути додаткове джерело освітлення, наприклад лед-лампа, що живиться від акумулятора.

Погіршення зору не пов’язане з поганим освітленням

Теза, що короткозорість є наслідком нічного читання в дитинстві, лише міф. Недостатнє світло від ліхтарика, гірлянди чи свічки просто створює дискомфортні умови для праці, особливо якщо діяльність вимагає бачення деталей. Наприклад, написання учнями домашньої роботи, друкування тексту в разі, коли клавіатура не підсвічується, шиття, скролінг соцмереж тощо.

Щоб роздивитися докладно, людина нахиляється до предмета чи гаджета або підносить його ближче до обличчя. Ось тоді виникає чинник, що дійсно провокує зниження зору, – зменшується безпечна дистанція. Таким чином розвивається або прогресує короткозорість. Чому? Бо при зменшенні допустимої відстані м’яз усередині ока, що регулює ширину зіниці, перенапружується.

QuoteОтже, другий висновок: слідкуйте, щоб погане освітлення не впливало на дистанцію між очима й предметом. За правилами гігієни зору безпечна відстань до книги має становити 30-40 см, а до монітора комп'ютера – 60-80 см.

Тривале сидіння в телефоні шкодить очам

Аби уникнути перенапруження й утоми очей, не фокусуйтесь довго на одній точці. В декого це призводить навіть до головного болю. До того ж, зосереджуючись на чомусь і намагаючись розгледіти деталі, ми менше моргаємо, що спричиняє пересихання слізної плівки, а за деякий час свербіж і почервоніння очей.

QuoteТож коли через відсутність світла вимушено сидите в телефоні чи ноутбуці, обов’язково робіть перерви й не забувайте кліпати. Дотримуйтеся правила «20 на 20»: кожні 20 хвилин відводьте погляд від екрана на 20 секунд, щоб розслабити м'язи. Можна заплющити очі, зробити масаж.

Раптове увімкнення – вимкнення світла: вплив на очі

Через різкий перехід від темряви до світла фоторецептори в сітківці так сильно подразнюються, що головний мозок не встигає обробляти сигнал, і ми отримуємо ефект плям перед очима. У протилежній ситуації людина на деякий час перестає бачити й відповідно орієнтуватися у просторі.

QuoteОтже, якщо відбулося екстрене вимкнення електрики, нарощуйте освітлення поступово, щоб очі встигли адаптуватися. У разі спалаху світла, заплющіть повіки на декілька секунд. Іншими словами, створіть умови, щоб поступово вийти з різкого подразника.

Підсумовуючи, зазначу, що для людей із захворюваннями очей, короткозорістю й тих, хто дбає про своє здоров’я, варто дотримуватися правил елементарної гігієни зору: читати за правильної відстані, гарного освітлення, дозовано користуватися гаджетами, не забувати кліпати очима й уникати різких переходів світла-темряви.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі
Всі новини