Facebook Pixel

Україна повністю перейшла на електронні лікарняні

Е-лікарняні: кому і як видаватимуть та скільки на них заощадить держава. Фото: Мінцифри

Е-лікарняні: кому і як видаватимуть та скільки на них заощадить держава. Фото: Мінцифри

Українські лікарні відсьогодні повністю перейшли на видачу винятково електронних лікарняних незалежно від того, чи має заклад договір із Національною службою здоров’я (НСЗУ). До цього в країні діяла так звана перехідна модель. З червня до єдиної інформаційної медичної системи приєдналися майже 3 тис. лікарень. Про це під час спільного брифінгу повідомили представники МОЗ, Мінцифри, Мінсоцполітики та Пенсійного фонду.

«Отримання електронних лікарняних — це не просто переведення поточної системи в електронну форму, а побудова більш ефективних процесів, які мінімізують корупційні ризики видачі необґрунтованих лікарняних, зменшують навантаження на лікарів і спрощують процес отримання страхових виплат», — заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

За підрахунками, які озвучив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, загалом в Україні щороку видають приблизно 5,5 млн лікарняних на суму 18 млрд грн, що виплачуються з бюджетних коштів. Впровадження е-лікарняних, за його словами, дасть змогу країні заощадити 4 млрд грн.

Telegram Logo

Як це працює

Щоб отримати електронний листок непрацездатності, людині необхідно звернутися до лікаря. Медпрацівник за результатами огляду формує медичний висновок, вносить його до відповідного реєстру та завіряє своїм е-підписом. Після цих дій на телефон пацієнта надходить смс-повідомлення від E-health.

За лічені секунди документ потрапляє до Реєстру Пенсійного фонду Україну, де генерується листок тимчасової непрацездатності (згідно з ним нараховується виплата). Людина має отримати ще одно смс — цього разу від ПФУ. Діагноз у лікарняному зазначатися не буде.

Щоб закрити лікарняний, повторно звертатися до лікарні не потрібно, адже медвисновок видається під час першого огляду лікаря одразу на весь період (із закритою датою).

«Електронні лікарняні листи формуються автоматично. Більше немає потреби збирати довідки й стояти в чергах. Це прискорить процес отримання виплат. До того ж кожен зможе перевірити інформацію про себе в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду. Завдяки цьому процес стане відкритішим, а корупційні ризики зменшаться», — сказав під час брифінгу глава правління ПФУ Євген Капінус.

Роздруковувати е-лікарняний не потрібно, як і надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження.

Кому видаватимуть електронні, а кому – паперові

Відсьогодні змогу отримати електронний лікарняний має кожен українець. Утім, наразі діє низка винятків, за яких видаватиметься паперовий листок непрацездатності, а саме:

  • у разі коли треба продовжити або закрити листок непрацездатності, який було видано в паперовій формі до 1 жовтня 2021 року;
  • у разі коли сплив строк, упродовж якого лікар може внести зміни до медичного висновку про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я. У такому випадку рішення про видачу листка непрацездатності ухвалює лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) або головний лікар медзакладу;
  • у зв'язку з усиновленням дитини протягом двох місяців від дати народження, яку вказано у свідоцтві про її народження. Листок непрацездатності видається на підставі рішення суду про усиновлення та свідоцтва про народження;
  • у разі якщо виникають технічні збої під час передачі даних між Електронним реєстром листів непрацездатності (ЕРЛН) та Електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ), що призводять до неможливості формування електронного листка непрацездатності.

Також відсьогодні більше не треба буде видавати довідку за формою № 147/о — «Довідку для призначення та виплати державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування». Замість неї особі достатньо буде надати номер запису про сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медвисновків.

Що буде за підроблення електронного листка непрацездатності

Якщо лікар спробує підробити дані, він ризикує втрати свою медичну ліцензію. Ба більше, її можуть забрати навіть у медзакладу, у якому він працює.

Контекст. Про запуск електронних лікарняних в Україні говорять ще з 2020 року. Тоді систему е-лікарняних обіцяли реалізувати в серпні 2020 року, але не встигли.

Коментарі

Всі новини