Facebook Pixel

Бізнес у Польщі та податок на прибуток підприємств

Катажина Козаковська
Старший менеджер, податковий радник, MDDP

Платники податків, які мають офіси чи правління в Польщі, підлягають оподаткуванню податку на прибуток у Польщі зі свого світового доходу. У компаній-нерезидентів підлягають сплаті податку на прибуток лише доходи з польських джерел (тобто отримані в Польщі), якщо інше не передбачено угодою про уникнення подвійного оподаткування (DTT).

Ставка податку в Польщі

Ставка податку Ставка податку на прибуток для малих платників податків і платників податків, які починають свою діяльність, не поширюється на приріст капіталу – у податковому році початку своєї діяльності
19% 9%
Ставка податку Ставка податку на перенесений дохід
19% 19%
Ставка податку Оподаткування за єдиною ставкою
19% 20%
Ставка податку Ставка податку на комерційну нерухомість
19% 0.035%
Ставка податку Утриманий податок:
19%
Ставка податку Дивіденди
19% 19%
Ставка податку Відсоток
19% 20%
Ставка податку ліцензійні збори
19% 20%
Ставка податку нематеріальні послуги
19% 20%

Малий платник податку — це платник податку, у якого вартість доходу від реалізації (включаючи суму вихідного ПДВ) не перевищувала в попередньому податковому році суму, еквівалентну 2 мільйонам євро.

База оподаткування CIT (Companies Income Tax – ред.) – це сума доходу від приросту капіталу та доходу з інших джерел (наприклад, операційного доходу). Оподатковуваний дохід розраховується як різниця між доходом і витратами, понесеними при його отриманні; якщо різниця від’ємна, платник податків декларує податковий збиток. У деяких випадках базою оподаткування може бути дохід.

Платники податку на прибуток повинні розраховувати дохід від приросту капіталу окремо від операційного доходу. Отже, якщо платник податку отримує дохід лише з одного з цих джерел, а в другому джерелі зазнає податкових збитків – дохід з одного джерела оподатковується без вирахування збитків, понесених за другим джерелом доходу.

Податкові збитки можуть бути вираховані з прибутку, отриманого з певного джерела доходу протягом п’яти наступних податкових років («система перенесення збитків»); відрахування за один рік не може перевищувати 50 відсотків вартості збитку; альтернативно податкові збитки в розмірі до 5 мільйонів злотих можна зарахувати до прибутку за один рік, однак невираховану суму можна перенести на решту п’яти років, але вона не може перевищувати 50% збитку за рік.

Розподіл прибутку в Польщі

Дивіденди, що виплачуються корпораціями з офісами в Польщі, підлягають утриманню податку за ставкою 19 відсотків (податок збирається компанією, яка здійснює виплату).

Податкові угоди передбачають нижчу ставку утримання дивідендів (5%, 10% і 15%), якщо виконуються певні умови.

Існує можливість звільнення дивідендів від податку, якщо особа, яка отримує дохід від дивідендів, а також інші доходи, кваліфіковані як дивіденди, є компанією, яка підлягає оподаткуванню на весь свій дохід у Республіці Польща або в країні-члені Європейського Союзу, окрім Республіки Польща, Швейцарської Конфедерації чи іншої держави Європейської економічної зони, незалежно від того, де вона зароблена, за умови виконання деяких умов.

Для платежів понад 2 мільйони злотих пов’язаним особам, як правило, слід застосовувати механізм «оплата та відшкодування».

У польському податковому законодавстві були запроваджені правила боротьби зі зловживаннями, які слід враховувати, коли застосовуються виключення або знижені ставки.

Неоподатковувані витрати та амортизація в Польщі

Витрати, що не підлягають оподаткуванню, — це витрати, понесені для отримання, підтримки або забезпечення джерела доходу, які не виключені законом з категорії витрат, що не підлягають оподаткуванню. Платники податків повинні документально підтвердити понесені витрати. Податкові витрати також включають витрати на припинені інвестиції. Законодавство містить перелік із понад 60 позицій, які не відносяться до витрат з метою оподаткування. До них належать, зокрема, нараховані, але несплачені відсотки, ділові розважальні витрати, адміністративні штрафи. Витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів також не є витратами, а списанням амортизації, що здійснюється відповідно до чинного законодавства.

Амортизація в Польщі

Як правило, амортизаційне списання базується на вартості придбання або виготовлення амортизованого активу. Амортизація не поширюється на землю та право постійного користування землею.

Норми та періоди амортизації для цілей оподаткування можуть відрізнятися від амортизації для цілей бухгалтерського обліку.

Приклади норм і методів амортизації для вибраних активів:

Норми і методи амортизації в Польщі

Вид основного засобу
Лінійний метод Строк амортизації
Річна норма амортизації (%)
Метод зменшення залишку Строк амортизації
Річна норма амортизації (%)
Вид основного засобу Автомобіль – 50 000 злотих
Лінійний метод 60 місяців
20% (10,000 злотих)
Метод зменшення залишку n/a
Вид основного засобу Вантажівка – 100 000 злотих
Лінійний метод 60 місяців
20% (20,000 злотих)
Метод зменшення залишку 30 місяців
40% (40 000 злотих у перший рік)
Вид основного засобу Комп’ютер – 5000 злотих
Лінійний метод 3 роки
30% (1,500 злотих)
Метод зменшення залишку 18 місяців
60% (3000 злотих у перший рік)
Вид основного засобу Будівельне обладнання – 1 000 000 злотих
Лінійний метод 60 місяців
20% (200,000 злотих)
Метод зменшення залишку 30 місяців
40% (400 000 злотих у перший рік)
Вид основного засобу Офісна будівля – 10 000 000 злотих
Лінійний метод 40 років
2.5% (250,000 злотих)
Метод зменшення залишку n/a

Податок на дохід від оренди в Польщі

Дохід від оренди підлягає оподаткуванню податку на прибуток відповідно до загальних принципів. Податкове законодавство детально визначає два види лізингу: оперативний лізинг і фінансовий лізинг. Розрахунки за оренду для цілей оподаткування можуть відрізнятися від цілей бухгалтерського обліку.

Основні відмінності між операційною та фінансовою орендою:

Основні відмінності між операційною та фінансовою орендою у Польщі

Орендні платежі
Оперативний лізинг Орендні платежі у своїй сукупності є витратами для бенефіціара та доходом для фінансуючої сторони.
Фінансовий лізинг Орендні платежі є витратами для бенефіціара та доходом для сторони, що фінансує, лише у частині відсотків.
Амортизація
Оперативний лізинг Фінансуюча сторона здійснює амортизацію.
Фінансовий лізинг Бенефіціар здійснює амортизацію.
Термін
Оперативний лізинг Принаймні 40 відсотків встановленого законодавством терміну амортизації (або принаймні 5 років для нерухомого майна).
Фінансовий лізинг Фіксований термін – без мінімального чи максимального.

Витрати на боргове фінансування в Польщі

Витрати на боргове фінансування (як в результаті внутрішнього фінансування групи, так і зовнішнього фінансування) виключаються з витрат, що не підлягають оподаткуванню, у частині, в якій перевищення витрат на боргове фінансування над процентними доходами перевищує 3 мільйони злотих або 30% податкової EBITDA у податковий рік.

Податкові пільги та кредити в Польщі

Законодавство передбачає низку звільнень від оподаткування прибутку громадян, як суб’єктивних, так і об’єктивних. Наприклад, інвестиційні фонди, пенсійні фонди, громадські організації, церковні організації та компанії спеціальних економічних зон звільняються від податку за умови відповідності відповідним вимогам. Крім того, податок на прибуток не поширюється на сільськогосподарський бізнес, за винятком доходів від спеціальних підрозділів сільськогосподарського виробництва.

Польська інвестиційна зона/Спеціальна економічна зона

Польська інвестиційна зона дозволяє звільнити від оподаткування доходи, отримані від нової інвестиції, тобто створення нового заводу або збільшення потужності наявного. Звільнення ґрунтується на Рішенні про підтримку, яке можна отримати, працюючи в будь-якій частині країни.

Сума звільнення від податку залежить від місцезнаходження інвестиції та розміру підприємства. Пільга може становити 10-50% для великих компаній, 20-60% для середніх компаній і 30-70% для мікро- та малих підприємств.

Рішення не буде надано підприємцю, який займається, в тому числі, оптовою та роздрібною торгівлею, об’єктами і роботами, а також гральними центрами.

Дослідження та розробки: податкова пільга в Польщі

Пільга з податку на НДДКР дає право вираховувати до 200% витрат, понесених на науково-дослідну діяльність, з бази оподаткування (не враховуючи їх попереднього вирахування як звичайних витрат за загальними правилами), якщо платник податку отримав дохід, відмінний від доходу, класифікованого до джерела приросту капіталу.

Положення містять закритий перелік таких витрат, які також мають кваліфікуватися як витрати, що не підлягають оподаткуванню згідно із загальними правилами оподаткування.

Так званий «естонський CIT» режим / одноразова сума податку

Одноразовий податок на прибуток підприємств, або так званий естонський режим CIT, є формою оподаткування, яка діє з 2021 року. Він дозволяє платникам податку на прибуток відкласти сплату податку на прибуток (CIT) на 4 або більше років до розподілу прибутку (дивідендів).

«Естонський» CIT доступний для товариств з обмеженою відповідальністю, акціонерних товариств, простих акціонерних товариств, лімітованих партнерств або товариств з обмеженою відповідальністю, в яких акціонерами або партнерами є виключно фізичні особи.

Компанії можуть отримати вигоду від одноразової виплати CIT, якщо виконуються певні умови (наприклад, акціонери компанії, акціонери або співпартнери компанії повинні бути лише фізичними особами, компанія не повинна володіти акціями інших організацій, пасивний дохід компанії не повинен перевищувати її операційний дохід) .

Спосіб оподаткування обирається на 4 роки (після закінчення цього періоду, за умови виконання умов, можна продовжити оподаткування одноразовим податком на прибуток).

ПДФО на перенесений дохід в Польщі

Цей податок у розмірі 19% було введено, щоб усунути можливість отримання податкових пільг через податкові схеми, спрямовані на переказ доходів до податкових юрисдикцій із ефективною низькою податковою ставкою.

Переміщений дохід визначається як витрати, понесені прямо чи опосередковано на користь суб’єкта, пов’язаного з польським платником податків, який підлягає оподаткуванню за ставкою нижчою за 14,25%, за умови, що такий іноземний платник податків отримує свої доходи переважно від пасивний дохід / нематеріальні послуги, сплачені пов'язаними сторонами.

Польська холдингова компанія (PHC)

Перевагою моделі PHC є звільнення від оподаткування дивідендів, отриманих від дочірніх компаній (100% звільнення), і звільнення від податку на продаж акцій дочірньої компанії непов’язаній стороні (100% звільнення).

Холдингова компанія та дочірня компанія повинні відповідати умовам, що випливають із Закону про CIT, сукупно протягом безперервного періоду в два роки.

Сімейний фонд у Польщі

Сімейний фонд є новим поняттям у польському законодавстві. Він запроваджений у Польщі, щоб мінімізувати ризик невдалого правонаступництва та забезпечити продовження господарської діяльності підприємства.

Сімейний фонд – це окрема юридична особа, створена з метою накопичення майна, управління ним в інтересах бенефіціарів та надання переваг бенефіціарам.

Сімейний фонд, як правило, звільняється від податку на прибуток. 15% CIT сплачується лише на суми, розподілені бенефіціарам. Фізичні податки для близьких членів сім'ї відсутні. Для інших пільговиків ПДФО становить 15%.

Щомісячний авансовий податок у Польщі

Щомісячні авансові внески з податку на доходи громадян необхідно сплачувати до 20 числа кожного місяця. Річна податкова декларація CIT-8 зазвичай подається до кінця третього місяця після закінчення кожного фінансового року. Податок, отриманий за цією декларацією, також має бути сплачено до зазначеного вище терміну.

Матеріал підготували податкові експерти польської податкової консалтингової компанії MDDP.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора