Facebook Pixel

Ціна чистого прибутку: як оподатковуються дивіденди для власника бізнесу в Україні

Інвестуючи в бізнес, власники і засновники проєктів мають одну мету: примножити свій капітал. Вкладені у бізнес кошти повинні не просто повернутися, а й принести дохід. І якщо винести за дужки розподіл прибутку «готівкою», єдиним цивілізованим шляхом виплатити дохід засновнику компанії є виплата дивідендів. Які також оподатковуються.

Від чого залежить ставка податку на дивіденди

Оподаткування дивідендів в Україні відрізняється в залежності від двох факторів: хто є власником компанії і на якій системі оподаткування ця компанія знаходиться. Власником компанії може бути громадянин або інша компанія, у якої, відповідно, є свої засновники, але навіть якщо є цілий ланцюжок компаній, врешті-решт якоюсь із них володіють громадяни.

Скільки втратить на податках при отриманні дивідендів фізична особа-засновник підприємства

Підприємство на загальній системі оподаткування, що сплачує податок на прибуток, при виплаті дивідендів засновнику утримає 5% податку з доходів громадян і 1,5% військового збору. Отже, з умовного прибутку у розмірі 1 000 000 грн 65 000 грн складуть податки, і на рахунок отримувача дивідендів буде зараховано 935 000 грн.

Нерідко можна почути аргумент, що компанія ще сплатила податок на прибуток за ставкою 18%, тому в цілому для виплати засновнику чистого прибутку компанія сплатить у бюджет близько 24% заробленого гіркою працею. Але річ у тім, що податок на прибуток компанія сплатить у будь-якому випадку, адже цей податок не залежить від факту виплати дивідендів і варіантів не платити його немає. Тому ми б не радили обʼєднувати ці податки для розрахунку «ціни прибутку», тим більше, що у них різна база оподаткування.

Якщо ж ви – власник компанії, що є платником єдиного податку, ставки податків при виплаті дивідендів вищі: 9% – податок з доходів громадян і 1,5% – військовий збір. Розподіляючи 1 000 000 грн прибутку компанії на спрощеній системі, ми вирахуємо 105 000 грн для сплати у бюджет, і на рахунок засновника поступить 895 000 грн.

Дивіденди, що виплачуються на користь компаній

Аналізуючи втрати на податках при виплаті дивідендів підприємству, у тому числі нерезиденту, ви, ймовірно, пошкодуєте, що не оформили власність корпоративних прав компанії на себе особисто.

Компанія-платник податку на прибуток при виплаті частини чистого прибутку материнській компанії-резиденту України спочатку сплачує авансовий внесок з податку на прибуток за загальною ставкою 18%. Звісно, цей податковий внесок зменшить наступні податкові платежі з цього податку, але без цього етапу не обійтися. Внесок не зменшує суму дивідендів, що виплачуються, отже, з нашого прибутку у розмірі 1 000 000 грн ми виплатимо материнській компанії увесь мільйон грн, але 180 000 грн перерахуємо авансом як податок на прибуток при виплаті дивідендів.

Система виплати дивідендів на користь іноземної материнської компанії ще складніша: після сплати авансового внеску з податку на прибуток закон зобов’язує утримати податок на доходи нерезидентів з джерелом походження в Україні, тобто податок на репатріацію дивідендів. Базова ставка цього податку – 15%, але в кожному окремому випадку слід аналізувати норми міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, оскільки умови міжнародного договору мають пріоритет над нормами локального податкового законодавства. Звісно, не слід підходити до цього формально, адже якщо ви претендуєте на застосування норм міжнародних конвенцій, слід отримати підтвердження, що іноземна компанія є саме податковим резидентом цієї країни, і не є посередником щодо отриманого доходу. За відсутності цього підтвердження посилатися на норми міжнародних договорів не можна.

Розглядаючи негативний сценарій, тобто повне оподаткування усіма податками, то при сумі дивідендів у сумі 1 000 000 грн компанія сплатить 180 000 грн авансового внеску з податку на прибуток і утримає з нерезидента 150 000 грн податку на репатріацію дивідендів. Сума надходження на рахунок інвестора складе 850 000 грн чи еквівалент у іноземній валюті на дату виплати.

Щоправда, на час воєнного стану в Україні фізично провести виплату дивідендів за кордон не вдасться через наявні обмеження НБУ. Але іноземний інвестор може отримати дивіденди на рахунок, що відкритий в Україні.

Аналізуючи ціну чистого прибутку від інвестицій в бізнеси в Україні, ми не згадали надзвичайно привабливі для інвесторів умови статусу компанії як резидента «Дія.Сіті», але це вже буде інша історія.

Читайте інші поради від Олександри Томашевської – податкової консультантки Київського центру підтримки і розвитку бізнесу:

Подякувати 🎉