Е-комерс торгівля на міжнародних маркетплейсах – швидкий спосіб розширити бізнес, продавати свої товари дорожче і у більшій кількості. У той же час в Україні регулювання зовнішньоекономічної діяльності все ще досить складне, як у частині митного законодавства, так і у сфері розрахунків. Чи складно підприємцю організувати бізнес таким чином, щоб торгувати за кордоном і не порушувати українські закони?
Як запустити бізнес на міжнародних маркетплейсах
Крок 1: Реєстрація у якості ФОП
Підприємці-платники єдиного податку, як на другій, так і на третій групі, можуть безперешкодно здійснювати торгівлю, у тому числі продавати товари за кордон. Якщо ми говоримо про продаж цифрових товарів, які можна скачати на веб-сторінці після оплати, у цьому випадку можна обрати лише третю групу єдиного податку. Якщо ж товари є фізичними і їхнє відправлення здійснюється поштою чи сервісами міжнародної доставки, підприємець має право перебувати на другій групі єдиного податку.
Крок 2. Обрати види економічної діяльності
Для спрощеної системи оподаткування одним із ключових є момент обрання видів економічної діяльності (КВЕД), оскільки виручка, що надійшла від іншого виду діяльності, оподатковуватиметься за ставками інших податків і зборів. Отже, для того, щоб мати можливість працювати на міжнародних маркетплейсах, рекомендуємо обрати основний вид діяльності 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет». Цей вид діяльності підходить для будь-яких продажів товарів через веб-сайти чи платформи, у тому числі якщо товар можна завантажити з Інтернет-сайту чи його доставка здійснюється через поштові відправлення. Інші види діяльності, які ви додаєте, можуть деталізувати вашу специфіку, наприклад, торгівля сувенірами, виробами з дерева чи шкіри, продаж декору.
Крок 3. Відкрити валютний рахунок
Звісно, міжнародні маркетплейси пропонують різні сервіси для отримання коштів за продані товари, багато з яких не є інтегрованими в Україні. Проте однією з умов ведення такої діяльності у якості підприємця є отримання виручки на рахунок підприємця в українському банку. Кошти можуть надходити як на валютний рахунок, так і за допомогою інтернет-еквайрингу зараховуватися з конвертацією на рахунок у гривнях. Хочемо застерегти підприємців, що виручка, отримана ними на інші рахунки, ніж рахунок ФОП в українському банку, не може бути зарахована на інші рахунки, як в Україні, так і за кордоном.
Без сумніву, зарахування виручки на валютний рахунок ФОП в Україні – це також втрата на курсових різницях, оскільки підприємець не може зняти іноземну валюту готівкою чи використати її для розрахунків з українськими постачальниками. Рекомендуємо врахувати це при формуванні ціни на товари, які ви продаватимете за кордоном.
Щодо валютного нагляду, чинне законодавство передбачає, що операція, ціна якої не перевищує 400 000 грн в еквіваленті іноземної валюти, знімається банком з валютного нагляду автоматично, але ваш обслуговуючий банк може попросити у вас інвойси на вартість реалізованих товарів.
Крок 4. Організувати міжнародну доставку
Якщо питання з отриманням грошових коштів у валюті вирішено, залишається розібратися із порядком оформлення міжнародних відправлень. Як правило, після отримання оплати за товар, власник магазину здійснює відправлення на користь отримувача товару за кордоном. Найпоширеніший спосіб відправити товари – міжнародні поштові відправлення. Якщо вартість такого відправлення не перевищує 150 євро, митне оформлення товару в режимі «експорт» не здійснюється. Лише відправлення вартістю понад 150 євро (чи еквіваленту цієї вартості в іншій валюті за курсом НБУ) підлягає замитненню, для чого рекомендуємо скористатися послугами митного брокера. При відправленні товару поштою ви можете сміливо зазначати, що це продаж товарів. Іноді до поштового відправлення додається інвойс, який підтверджує номенклатуру і вартість товарів.
Ми коротко описали кроки, які потрібні для початку діяльності з е-комерс. Якщо бізнес зросте, варто розглянути схему «для дорослих»: відкриття американської чи європейської компанії, яка буде адмініструвати грошові й товарні потоки у різні країни світу.
Читайте інші поради від Олександри Томашевської – податкової консультантки Київського центру підтримки і розвитку бізнесу: