Facebook Pixel

Які нові напрямки бізнесу стали найпопулярнішими за рік війни

Український бізнес після 24 лютого зазнав великих втрат. Але загалом він не лише вистояв, а й поповнився новими гравцями. YouControl Market проаналізував, які напрями діяльності та регіони обирали нові бізнеси в Україні у воєнному році.

Реєстрація нових бізнесів в Україні після 24 лютого 2022 року

Загалом у період з 24 лютого 2022-го до 12 лютого 2023 року в Україні було зареєстровано 17,1 тис. нових компаній і 178,5 тис. ФОП.

Очікувано найменше реєстрацій було в березні: 14 нових компаній і 2050 ФОП. Однак потім почалося швидке відновлення темпів відкриття нових бізнесів або переоформлення старих на нові юридичні особи. Піка було досягнуто у вересні: 2082 компанії та 20 298 ФОП.

За словами фінансового аналітика YouControl Романа Корнілюка, фундаментальними передумовами для старту економічного відновлення стали звільнення від окупації північних регіонів і адаптація бізнесу до нових умов, насамперед налагодження нових логістичних маршрутів і перезапуск експорту «зерновим коридором». Оптимізму бізнесу надавали й значні успіхи ЗСУ у звільненні Харківщини.

Динаміка реєстрації нового бізнесу

Динаміка реєстрації нового бізнесу

Хвиля масштабних ракетних ударів по об'єктах критичної інфраструктури, атаки міст дронами-камікадзе та, як наслідок, регулярні відключення електроенергії знизили бізнес-активність у 4-му кварталі. У грудні відкрилися 1869 компаній і 12 056 ФОП. І хоча січень нового 2023 року додав ще менше компаній — 1505, кількість нових ФОП різко зросла — 17 061.

Топсфери для нових бізнесів у 2022 році

Найпоширенішими секторами для новостворених ФОП за воєнний час стали:

  • комп'ютерне програмування – 20,9 тис. або 12% загальної кількості;
  • роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах (6,2%);
  • вантажний автомобільний транспорт (5%).

Види діяльності ФОП, що посіли четверту та п'яту сходинки, пов'язані з наданням населенню послуг у сфері роздрібної торговлі. Підприємці обирали для себе КВЕД «роздрібна торгівля через мережу інтернет» (e-commerce) і «діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування».

Топ-сфери для нових бізнесів у 2022 році

Топ-сфери для нових бізнесів у 2022 році

Нові компанії найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої оптової торгівлі – 7,7%. Також популярними були вирощування зернових, бобових і олійних культур (5,4%) і надання в оренду нерухомого майна (4,1%).

На популярність галузей для відкриття нових бізнесів насамперед впливали два чинники:

  • розрахунок на отримання валютної виручки (IT, агро, експорт деревини);
  • споживчий попит на базові продукти першої необхідності, який на макрорівні підтримано стабільністю бюджетних виплат.
Подякувати 🎉