Валютний ринок вже реагує на ризик 10% спецмита. Фото: Pixabay
Яка реакція валютного ринку на ризик введення 10% спецмита на купівлю валюти спостерігається заразі, адже спецмито вже закладено в очікування, і бізнес розвернувся до «вичікування» у валюті, як це було в травні — червні? (фрагмент Weekly Economic Monitor — Ukraine Economic Outlook).
Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 грн/долар. Курс на готівковому ринку показав незначне зростання — до 40,3 — 40,5 грн/долар (+1%). Євро подорожчав до 40,70/41,0 грн/євро (+1,6% за минулий тиждень).
Курс за операціями з картками (продаж за умови безготівкової конвертації) залишився на рівні 37,0 — 37,5 грн/долар.
Отже, валютний ринок (як безготівковий, так і готівковий сегменти) залишаються під тиском потенційного введення 10% спецмита на купівлю валюти. Нагадаємо: ініціативу підтримали Національний банк і уряд. Однак у Міністерстві фінансів зауважили, що законопроєкт потребує додаткового прорахунку економічного ефекту.
Тож період підготовки ринку до введення спецмита може затягнутися на декілька тижнів. Негативний ефект/викривлення поведінки імпортерів, експортерів і банків зберігається з початку серпня. Нагадаємо: після підвищення офіційного курсу з 29,25 до 36,57 грн/долар усього за шість торгових днів НБУ викупив із ринку $0,9 млрд.
Високий ризик введення спецмита змінив курсові очікування основних операторів ринку. Так, клієнти банків (переважно експортери) знизили медіанний продаж валюти минулого тижня до $151 млн проти $350 млн у липні.
Фактично експортери (фізичні особи – власники валютних вкладів) знизили обсяги продажу валюти до мінімуму (рівень червня $147 млн – медіана
Як наслідок, Національний банк в останні два тижні був вимушений повернутися до підтримки ринку інтервенціями. Чисті валютні інтервенції НБУ склали $911 млн (у середньому $91 млн/день, або більш як 40% середньоденної купівлі валюти).
З огляду на те, що наразі основний пріоритет у зовнішніх залученнях – це програма з МВФ, перший транш за якою очікується лише в листопаді — грудні, Національний банк буде вимушений реагувати та вирівнювати дисбаланс торгів. Зокрема, підтримуючи введення спецмита на купівлю валюти.
На наш погляд, вирівнювання дисбалансу торгів і збереження резервів є необхідними. Однак ініційовані заходи не мають знову повертати ринок до множини курсів: окремого для експорту та імпорту, що стимулюватиме торгівлю валютою в обхід банків.
Зокрема, доцільним є повернення акцизів на паливо, підвищення курсу безготівкової конвертації (операції з картками за кордоном) та як крайній захід перегляд офіційного обмінного курсу на ті самі 10%.
Готівковий ринок залишається в стадії активного конфлікту з НБУ (легальні мережі обміну валюти). Так, Національний банк продовжує «вирівнювання» курсу на готівковому ринку (легальні фінансові компанії та сірий сегмент) із банківськими відділеннями.
Нагадаємо: наприкінці липня Національний банк розширив ліміти реалізації готівкової валюти банками (раніше передбачалося лише нульове сальдо по касі).
Однак де-факто в касах банків вільного продажу валюти за встановленими курсами немає. Обмінні пункти (з ліцензіями) під адміністративним тиском намагаються утримувати курс на позначці до 40,0 грн/долар із ситуативними виходами до 40,5 — 41,0 грн/долар.
За оцінками операторів ринку, дефіцит готівкової валюти зберігатиметься до моменту введення Національним банком готівкових валютних інтервенцій (за поточним рівнем готівкового ринку) або налагодження логістики доставлення валюти іншими гравцями.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора