Стан енергосистеми України Фото: ДТЕК
Компанія «Укренерго» в понеділок, 16 січня, збільшила цілодобові ліміти енергоспоживання для обласних енергопостачальних компаній (обленерго) на 8,9% уночі та на 4,7% удень. Наприклад, для «Полтаваобленерго» нічний ліміт складає 390 МВт, а денний — 450 МВт. Напередодні останньої російської ракетної атаки «Укренерго» планувала скасувати нічний ліміт, а денний встановила на рівні 487 МВт.
Наприкінці минулого робочого тижня «Укренерго» повідомляла, що вихідні дні та потепління дають надію на послаблення обмежень.
Чому було зменшено ліміти споживання електроенергії
14 січня росіяни завдали 12-го масованого ракетного удару по енергетиці України.
Метою атаки були об'єкти генерації та високовольтна інфраструктура магістральних мереж по всій Україні. Влучання відзначено в п'яти областях: Київській, Івано-Франківській, Вінницькій, Львівській і Харківській. Унаслідок цього суттєво зріс дефіцит потужності в енергосистемі.
Компанія ДТЕК повідомила, що ударів було завдано по двох її ТЕС. Одна з них припинила виробництво електроенергії через серйозні руйнування. Друга станція працює далі. Обидві ТЕС обстрілювали й раніше.
«Через обстріл у більшості регіонів запроваджуються аварійні відключення. Наступні дні будуть важкими. Енергетики вже працюють над відновленням постачання електроенергії», — попередив міністр енергетики Герман Галущенко.
Якою була ситуація в енергосистемі України напередодні ракетного обстрілу 14 січня
Після покращення в новорічні дні на тижні з 9 до 13 січня ситуація в енергосистемі повернулася до напруженої. «Через зниження температури повітря та поновлення роботи бізнесу після свят збільшилося споживання електроенергії, а відповідно її дефіцит. До того ж ворог постійно обстрілював енергетичні об'єкти на сході та півдні країни», – зазначила колишня глава Міненерго Ольга Буславець.
Через дефіцит генерації електроенергії минулого тижня багато говорили про її імпорт із країн Європи. Однак ціни в сусідніх країнах ЄС значно вищі за українські. Порядок імпорту, затверджений постановою Кабміну, передбачає, що якщо споживач сплатив постачання імпорту, то його не обмежуватимуть у постачанні електроенергії в обсязі викупленої потужності. Водночас механізм реалізації цього рішення наразі не запропоновано.
Як працюють електростанції України в січні 2023 року
Минулого тижня в роботі перебували 29 блоків ТЕС і ТЕЦ – це максимально можливий склад обладнання. Ще приблизно стільки блоків не працюють через пошкодження та несправності, зазначає Буславець.
За тиждень запаси вугілля на складах генерувальних компаній зменшилися на 45 тис. тонн — до 920 тис. тонн. Вугілля спалюється швидше, ніж поповнюються його запаси від імпорту та власного видобутку.
В «Енергоатому» працювали вісім енергоблоків на АЕС. Один блок АЕС – у капітальному ремонті. Парогенератор одного енергоблоку Рівненської АЕС – в аварійному ремонті. Запорізька АЕС з її 6 ГВт потужності й далі перебуває в тимчасовій окупації та не виробляє електроенергію.
«Укргідроенерго» працювала всіма потужностями гідростанцій відповідно до водного режиму роботи.
Ситуація на ринку газу в січні 2023 року
Споживання газу в Україні в січні зменшилося на 20% у річному вираженні. Видобуток газу зменшився на 3%.
З січня в Україну збільшився нетто-імпорт газу з ЄС до 12 млн кубометрів на добу. Газ закуповує переважно «Нафтогаз» завдяки допомозі ЄБРР на $300 млн, Канади – $350 млн і Норвегії – $200 млн.
Запаси природного газу в українських сховищах становлять 11,2 млрд кубів, що менше на 2%, або на 0,3 млрд кубів середнього обсягу у 2015 – 2018 роках.
Енергетичні ціни в Україні в січні-2023
Ціни на оптовому ринку електричної енергії за останній тиждень майже не змінилися – у середньому 3 320 грн/МВт•год. За січень ціни ринку на добу наперед (РДН) становлять у середньому 3 275 грн/мВт•год. Такі дані також наводить Буславець.
18 січня НКРЕКП планує провести відкриті слухання щодо перегляду обмежень цін на електроенергію.
Слабкий попит на газ в Україні та новини з Європи про зниження котирувань хабів призвели до зменшення цін. За оцінкою на 13 січня, у лютому ціна газу становитиме 26,4 тис. грн за тис. кубометрів (ціна імпорту знизилася до 35 тис. грн).
Після переведення «Укрнафти» під повний державний контроль вона періодично продає газ власного видобутку на біржі. 12 січня продано 0,2 млн кубів за ціною 25,5 тис. грн із ПДВ за тис. кубометрів.
В окремі дні «Нафтогаз» викуповує газ у приватних видобувних компаній. Остання закупівельна ціна станом на 7 грудня — 29,1 тис. грн.
Енергетичні ціни у Європі в січні-2023
Ціни на вугілля на європейському ринку знижувалися й досягли позначки $170 за тонну (6 222 грн/т).
Запаси вугілля на складах терміналів Амстердам — Роттердам — Антверпен за тиждень майже не змінилися й становлять 7,4 млн тонн, залишаючись на високому рівні (+35% середньорічної норми).
Ціни на електроенергію на західному кордоні України (Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія) залишалися на порівняно низькому рівні через теплу погоду та низьке споживання в цей період. Ціна в середньому становить від 140 євро/МВт∙год (Польща) до 161 євро/МВт∙год (Румунія), що приблизно вдвічі вище за ціни в Україні.
Спотові ціни на природний газ у ЄС впали нижче за 70 євро/МВт∙год.