Facebook Pixel

Заводи, порти та готелі: Олексій Соболев розповів, що продаватимуть на «Прозорро.Продажі»

Напередодні призначення на посаду заступника міністра економіки Олексій Соболев, на той час СЕО «Прозорро.Продажі», дав інтерв’ю The Page. Він розповів, що продаватимуть на аукціонах у 2023 році, що охоче купують підприємці та скільки вони готові витрачати, а також дав пораду, як не проґавити цікавий об’єкт.

Що планують виставити на аукціонах «Прозорро.Продажі»

Які об’єкти найчастіше виставляє на продаж держава?

Це, звісно, нерухомість у різних виглядах. Це можуть бути цілі підприємства, хоча здебільшого там просто нерухомість, недобудова чи просто щось, що називається нерухомістю, а насправді – якась розвалюха.

Чи збираються продати у 2023 році відомі підприємства?

Точно будуть хлібозаводи, здається, ще лишилося два спиртових заводи.

QuoteФонд гарантування вкладів планує виставляти готельні комплекси, які були у заставі або на балансі у банків-банкрутів.

Об’єкт такого масштабу, як Усть-Дунайський порт, вперше проходить через вашу систему?

Це дійсно перший порт, і ми дуже цьому раді. У держави є ще два, вони трохи гірші, але ж це порти, це для бізнесу корисно. Їх продадуть цього або наступного року.

Найбільший об’єкт, який ми продавали у 2021 році за процедурою банкрутства, — Дніпровський меткомбінат. За нього уторгували 9 млрд грн. Ще один з найбільших наших аукціонів — готель «Дніпро» — продали за 1,1 млрд грн.

Війна вивела західні області у лідери продажів на аукціонах

У яких регіонах зараз найчастіше купують об’єкти? Що цікавить покупців?

Що далі від фронту, то вище активність бізнесу.

QuoteЗахідні регіони, Львівська, Івано-Франківська області, — лідери. Нерухомість та земля там дуже конкурентні.

Дані про це можна подивитися у нашій бізнес-аналітиці.

Які об’єкти не хочуть купувати і чому?

Насправді продати можна все, головне — ціна. Якщо об’єкт мало коштує, потрібно просто виставити адекватну ціну, або його заберуть на «голландці» (аукціон із пониженням ціни. — The Page). Але іноді власники не готові приймати цю ціну, кажуть: «Та ні, нам краще притримати, і тоді ціна зросте до тієї, яку ми хочемо». Нам здається, якщо віддати такий об’єкт у приватні руки, держава більше заробить на податках, ніж на управлінні цією нерухомістю.

QuoteБувають складні об’єкти нерухомості, коли невідомо, якою є реальна ціна. Спочатку ставлять стартову на аукціон, потім виставляють нижчу.

Або був, наприклад, специфічний об’єкт в Одесі: після чотирнадцятої спроби продали брухт. Ціна на нього і світова ціна нарешті зійшлися, і з’явився покупець, який сказав: «О, нарешті, мені цей брухт потрібен».

Олексій Соболев: «Продати можна все, головне — ціна»

Олексій Соболев: «Продати можна все, головне — ціна»

Бувають дуже складні об’єкти. В нерухомості це арешти. Там багато юридичних проблем, покупців мало. З іншого боку, держава не готова надто знижувати вартість і каже: «Ми краще через суди знімемо арешти і продамо дорожче».

Але, прям такого, щоб ніколи не продалося, я не можу пригадати. Це, може, відсоток від того, що потрапляє в систему.

Розкажіть про найцікавіші кейси малої приватизації.

Наприклад, той же готель «Дніпро», де ціна з 80,9 млн грн зросла до 1,1 млрд грн. Там було майже 30 учасників.

Багато продали спиртзаводів. У 2023 році завершиться реформа спиртової галузі, і за ринкові ціни приватизують чимало підприємств. В Україні дуже багато різних спиртовиробників, тому згодом зникне ця природа корупції і держава не буде наліво продавати спирт.

Також у 2022 році продали Львівський ювелірний завод за майже 200 млн грн.

Як вигравати аукціони на «Прозорро.Продажі»

Чи можете скласти середньостатистичний портрет покупця?

Це український бізнес, середній український підприємець.

QuoteСередній чек наших аукціонів — 1-2 млн грн. Зазвичай більшість бізнесів із регіонів.

Ми робимо інтерв’ю з покупцями, стежимо, що відбувається далі. Бачимо, як занедбане державне або комунальне майно перетворюється у бізнес — в автомийку, офісний простір, коворкінг, ресторан, комерційну нерухомість, склади, забудови.

Чи купують щось іноземці?

Є кілька аукціонів, які виграли іноземці, їх не дуже багато. Був період, здається, у 2017-2019 роках, коли до нас приходило багато іноземців. Але вони дуже рідко виграють аукціони.

Річ у тім, що аукціон — це змагання ставок, а іноземці значно консервативніше оцінюють нашу країну, ніж українці. У них є додаткова премія за ризик. Якщо українець може поставити умовно 100 млн грн за об’єкт, то іноземець подивиться динаміку бізнесу і скаже, що він може запропонувати лише 85, тому що закладає 15 за ризик роботи в Україні. Українець такий ризик не враховує, тому інооземці зазвичай не виграють аукціони.

Чи очікуєте ви, що після того, як перспектива членства України в ЄС стане реальною, іноземців буде дедалі більше?

Можливо. Є іноземці, які регулярно беруть участь в наших аукціонах через українські компанії. Є компанії, в яких частина грошей українська, частина іноземна — іноземці вони чи ні? Я знаю фонди, які купують майно банків-банкрутів, власне, кілька з них — великі покупці на цьому ринку. У них західні гроші, хоча ці компанії українські.

QuoteІноді іноземні компанії дають гроші українському бізнесу, щоб він купив українську публічну нерухомість, юридично її очистив, щоб вона стала красивенька – а потім її продають під офіс.

Згодом буде потік інвестицій, але в якому вигляді, ми побачимо у статистиці Нацбанку чи Мінекономіки. Вона покаже, що інвестицій в Україну прийшло на стільки-то мільярдів доларів. Звісно, певна частина цих грошей пройде через наші аукціони.

Як не проґавити цікавий об'єкт?

Вибрати класний майданчик — це найголовніше. Подумайте, який тип об’єкта вас цікавить, в якій області. Можете зайти на bi.prozorro.sale, обрати, наприклад, нерухомість, область, а потім подивитися рейтинг майданчика. Там буде написано, який з них найбільше продав нерухомості у цій області.

Потім телефонуєте до майданчика і й кажете: «Я шукаю ось це, от такі параметри об’єкта». Вони надсилатимуть вам пропозиції, тому що моніторять систему і отримують гроші, коли ви виграєте.

QuoteМайданчики зацікавлені, щоб більше людей прийшло на аукціон, і показують вам саме ті об’єкти, які ви шукаєте.

На одних майданчиках це можна з’ясувати у телефонному режимі, на інших є фільтри на сайті, щоб програма могла сама знайти об'єкт, а вони надсилатимуть нагадування. Вибір майданчика — це важливо, це ваш партнер, який допоможе вам виграти аукціон.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉