Facebook Pixel

До кінця року відбудуться ще майже 100 аукціонів – голова ФДМ про малу приватизацію

Юридично мала приватизація в Україні відновилася з 1 вересня цього року. Перший аукціон відбувся 19 вересня. З того часу Фонд держмайна (ФДМ) провів їх майже 70 на загальну суму приблизно 1,5 млрд грн. Нові власники держмайна вже перерахували до держбюджету 580 млн грн. У ФДМ говорять, що попит і ціни на держмайно перевершили їхні очікування. Так, минулого тижня відбулися 12 аукціонів, середнє зростання ціни склало 182% від стартової (балансової вартості об'єкта).

Глава ФДМ Рустем Умєров розповів The Page, хто й для чого купує держмайно в умовах війни та що зараз продає держава.

На час війни спрощено процедури приватизації. А якщо говорити про логіку, якою керуються потенційні покупці об'єктів держвласності, як вона зараз змінилася?

– Логіка незмінна: бізнес приходить на аукціони з приватизації за активами, які необхідні йому для роботи та розвитку.

Зараз багато бізнесів переїхали із зони бойових дій у безпечні області й відновлюють роботу. Фонд держмайна пропонує їм варіанти приміщень, які можна придбати, відремонтувати та швидко запустити.

Бізнес, який працює зараз, наближає нашу перемогу та допомагає економіці. Кожен успішний аукціон залучає гроші до бюджету для армії та підтримки людей.

Нещодавно ухвалено закон, який дозволяє продаж об'єктів, що перебувають у податковій заставі. Потенційному покупцю доведеться оплатити не лише активи об'єкта, а й виплатити борги. Навіщо йому такі придбання?

– Закон розблокував можливість виставити на аукціон 41 актив, потенційно цікавий для бізнесу. Для держави це означає можливість отримати в бюджет щонайменше 1 млрд грн – це сукупна стартова ціна цих активів. Нові власники мають погасити податкові борги цих підприємств – це ще 300 млн грн.

Результати малої приватизації

Результати малої приватизації

З-поміж об'єктів під податковою заставою – кар'єри, інженерні центри, спиртові заводи, комбінати хлібопродуктів. Вони є привабливими для інвестицій навіть в умовах війни. Підприємці отримають можливість створити потенційно успішні нові компанії, а це робочі місця, податки до бюджету, економіка, що працює.

Як показує практика, придбати актив держави та модернізувати його буде дешевше, ніж будувати з нуля. Своєю чергою держава не утримуватиме збиткові активи власним коштом. Win-win усім.

Приватизація з фінансовими умовами – це нормальна практика. Наприклад, у разі купівлі майнових комплексів «Укрспирту» новий власник додатково зобов'язаний сплатити кошти в розмірі балансової вартості активу на рахунки ДП «Укрспирт» для погашення заборгованості підприємства, зокрема боргів із заробітної плати.

З вересня вже 10 таких підприємств знайшли нових власників. На аукціони приходили від 2 до 8 учасників, середнє зростання ціни під час торгів – більш ніж утричі.

Аукціони малої приватизації зараз відбуваються в досить високому темпі. З чим, як на вашу думку, це пов'язано?

– Перше – це українська незламність. Наші підприємці вірять в Україну, хочуть тут працювати й розвиватися. Бізнес не здається, він створює та інвестує. Це заслуговує на велику повагу.

Друге – релокація. Багато підприємців зараз перевозять бізнес у безпечні регіони. Тому в західних областях – підвищений запит на приміщення під офіси та виробництва. Фонд держмайна має чимало об'єктів різного призначення, і вони мають попит на аукціонах.

Зараз держава продає майно, яке було збитковим роками. Бізнес купує його, модернізує, використовує, наймає нових робітників. Як результат – сплачує податки та підтримує економіку.

Якщо цей темп сповільниться, то чому: ФДМ не встигатиме готувати нові об'єкти до продажу чи інтерес покупців знизиться?

– До кінця року відбудуться ще майже 100 аукціонів. Будуть різні об'єкти — від промислових майданчиків до гаражів. Кожен охочий зможе знайти те, що йому потрібно для роботи.

Ми нарешті маємо закінчити 30-річну історію з приватизацією та знайти нових ефективних власників для підприємств, що не працюють. Україна сьогодні не має можливості щорічно витрачати мільярди на їхнє утримання.

Інтерес покупців та інвесторів залежить від багатьох чинників. Але поки бізнес готовий працювати – попит на держмайно зберігатиметься.

У держбюджеті-2023 прибутки від приватизації заплановано в розмірі 6 млрд грн. Це досяжна сума, на вашу думку?

– З часу поновлення малої приватизації в нас у сумі понад 1,5 млрд грн переможних ставок, з них 579,3 млн уже перераховано до бюджету.

Водночас ми працюємо над запуском великої приватизації. Тоді можна буде говорити про залучення ще більших сум.

Карта об'єктів малої приватизації

Карта об'єктів малої приватизації

Карта об'єктів малої приватизації


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉