Виснаження ринку. Попит на нове житло в Україні впаде на 30%

Кількість угод на первинному ринку вже суттєво скоротилася. Фото: pixabay

До кінця 2021 року попит на квартири в нових житлових комплексах у найбільших українських містах скоротиться на понад 30%.

За даними фахівців із нерухомості (рієлторів) України, кількість угод на первинному ринку по країні вже суттєво зменшилася (за підсумками листопада проти серпня):

  • у Києві — на 35%;
  • у Дніпрі — на 30%;
  • в Одесі, Харкові та Львові — на 25 — 27%.

На переконання фахівців, до зменшення активності покупців на первинному ринку житла призвели передусім надто швидкі темпи зростання вартості квадратного метра, що стала непорівнянною з платоспроможним попитом.

«З 2020-го й упродовж 2021-го років вартість житла в новобудовах у найбільших містах України зросла в середньому на 35 — 40%. Водночас кількість угод за два роки також збільшилася в середньому на 25 — 30%. Проте надто швидкі процеси на ринку призвели до фактичного «виснаження» платоспроможного попиту», — зазначив президент Асоціації фахівців із нерухомості (АФНУ) Юрій Піта.

З-поміж причин стрімкого зростання вартості житла у 2021 році експерт назвав скорочення обсягів будівництва, безальтернативність первинного ринку для збереження статків громадян, зниження пандемічних обмежень, що позитивно позначилося на економіці країни загалом.

«З 2020 року й упродовж трьох кварталів 2021 року попит на 10 — 15% переважав пропозицію, що дало змогу забудовникам збільшувати ціни. Проте з вересня 2021 року почалося поступове зниження активності покупців. Наразі пропозиція вже на 20% перевищує попит, що стало головним чинником стабілізації цін», — наголосив Юрій Піта.

Експерт прогнозує, що до кінця 2021 року ситуація на первинному ринку Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова докорінно не зміниться, відповідно вартість «квадрата» буде стабільною.

«До кінця року середня вартість квадратного метра на первинному ринку житла в найбільших містах залишатиметься сталою. Проте така цінова стабільність буде номінальною. Реальні покупці матимуть змогу придбати квартири, скориставшись акційними пропозиціями та знижками від девелоперів. Водночас такі заохочувальні акції навряд чи будуть надто ефективними й не призведуть до різкого збільшення кількості покупців», — повідомив очільник АФНУ.

За даними АФНУ, до кінця року в найбільших обласних центрах України у 80% ЖК, що зводяться, діятимуть системи знижок у розмірі від 5% до 15%.

Читати на The Page