Facebook Pixel

Звільнення Залужного та інтерв'ю путіна Карлсону: головне у світових ЗМІ

Звільнення Залужного та інтерв'ю путіна: головне у світових ЗМІ

Звільнення Залужного та інтерв'ю путіна: головне у світових ЗМІ

Наприкінці цього тижня дві важливі події змусили світові ЗМІ знову згадувати російсько-українську війну на своїх перших шпальтах.

Перша з них — відставка головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного та призначення на цю посаду генерал-полковника Сирського. Чутки про це рішення президента Володимира Зеленського ходили вже понад тиждень, але офіційна заява пролунала лише в четвер 8 лютого.

Друга подія — інтерв'ю, яке американський блогер-пропагандист Такер Карлсон взяв у російського диктатора Володимира Путіна. Такер заявляв, що він перший у США прагне дізнатися точку зору лідера країни-агресора, проте не почув нічого, окрім давно знайомої пропаганди, конспірології та псевдоісторичних міфів.

The Page підготував дайджест коментарів західних ЗМІ до двох найгучніших подій цього тижня.

Звільнення Залужного: для чого це було?

Рішення президента Володимира Зеленського замінити головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного на командувача сухопутних військ ЗСУ Олександра Сирського, ймовірно, буде непопулярним у військових, виснажених двома роками повномасштабної війни, стверджує The Washington Post.

QuoteЗа словами видання, за 10 днів після того, як президент повідомив Залужному про відставку, він так і не надав пояснення, сказавши лише, що потрібні зміни. За словами двох людей, знайомих із думкою президента, Зеленський вважав плани Залужного на цей рік надто амбітними з огляду на обмежені ресурси України. Проте протягом останніх двох років Сирський фактично виконував обов’язки заступника головнокомандувача, тож незрозуміло, які зміни він може запровадити.
Генерал Олександр Сирський показує щось карті бойових дій президенту України Володимиру Зеленському. Командний пункт ЗСУ під Куп’янськом. Харківщина. 30 листопада 2023 року

Генерал Олександр Сирський показує щось карті бойових дій президенту України Володимиру Зеленському. Командний пункт ЗСУ під Куп’янськом. Харківщина. 30 листопада 2023 року

58-річний Сирський керував обороною Києва в перший місяць повномасштабного вторгнення, а потім організував успішний контрнаступ у Харківській області восени 2022 року. Однак серед рядових солдатів багато хто вважає його командиром радянського типу, який надто довго тримав війська під вогнем під час боїв за Бахмут, що призвело до загибелі тисяч українських військових.

Quote«Я знаю лише те, що почув від своїх підлеглих. Сто відсотків із них не поважають його, тому що вони не думають, що він зважає на життя солдатів. Порівняно із Залужним, він отримує значно меншу підтримку», — цитує видання військового високопосадовця.

Відносини між Зеленським і Залужним погіршувалися місяцями, частково через контрнаступ минулого року, який не зміг досягти значних територіальних здобутків. Восени Зеленський опонував заяві Залужного про те, що війна зайшла в «патову ситуацію», а нещодавно публічно та приватно ставив під сумнів необхідність мобілізувати 500 000 людей.

На думку видання, Зеленський також розглядав Залужного як можливого політичного конкурента через його високі рейтинги популярності, заявляють офіційні особи США та України.

Як ставиться до Залужного Пентагон

Західні посадовці утримались від публічних коментарів щодо звільнення Залужного.

Quote«Президент Зеленський є головнокомандувачем своїх збройних сил. Він вирішує, хто буде його лідером в армії. Це і є цивільний контроль. Ми це знаємо. І ми будемо працювати з тим, кого він призначить керувати армією», — заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі в четвер.

За твердженням Politico, Залужний мав розбіжності з Пентагоном щодо того, як вести контрнаступ.

Володимир Зеленський і Валерій Залужний на фото

Володимир Зеленський і Валерій Залужний на фото

Пентагон наполягав на тому, щоб українські військові здійснили один потужний удар і прорвали оборону окупантів, проте Київ вирішив вести наступ на кількох напрямках, щоб розпорошити сили росіян.

Quote«Під час наступу стало досить зрозуміло, що українці просто не зацікавлені в порадах США», — сказав один із консультантів Білого дому з військових питань. За його словами, українські військові вважали, що Сполучені Штати не мають досвіду ведення подібної війни, тому їхні поради можуть не відповідати її характеру. Втім, додає радник, стратегічні рішення остаточно ухвалював Зеленський як Верховний головнокомандувач, тому несправедливо покладати відповідальність лише на Залужного.

Що не вдалося Залужному і чого очікують від Сирського

BBC нагадує, що саме Зеленський вирішив призначити Залужного головнокомандувачем у 2021 році, хоча на цю посаду могли претендувати й старші за нього офіцери. Це прерогатива президента — призначати того, кого він хоче, лідером національної армії, додає видання.

Quote«Коли стає очевидним, що уряд втратив до вас довіру, ваш обов’язок — піти у відставку через принцип цивільного контролю над армією», прокоментував генерал Бен Ходжес, колишній командувач армії США в Європі.

За словами Ходжеса, Залужний намагався реформувати армію, позбавивши її радянського мислення і запровадивши сучасні принципи НАТО. Проте військовий експерт Джастін Крамп вважає, що це було майже нездійсненним завданням, не в останню чергу тому, що українським військовим часто давали лише кілька тижнів навчання на Заході.

The Guardian висловлює сумнів у тому, що Сирському вдасться покращити ситуацію на полі бою, хоча й визнає його військові здобутки. Союзники нового головнокомандувача підкреслюють його самовідданість, згадуючи, що «він не спав три дні» після російського вторгнення. Сирський також підкреслено дистанціюється від політики.

Інтерв'ю з терористом: реакція світу

На фото типовий погляд Такера Карлсона на путіна під час брехні останнього. Після інтерв'ю американець визнав, що «путін не вміє пояснювати... Він явно проводить багато часу у світі, де йому нічого і нікому не потрібно пояснювати».

На фото типовий погляд Такера Карлсона на путіна під час брехні останнього. Після інтерв'ю американець визнав, що «путін не вміє пояснювати... Він явно проводить багато часу у світі, де йому нічого і нікому не потрібно пояснювати».

У четвер 8 лютого колишній ведучий Fox News Такер Карлсон опублікував двогодинне інтерв’ю з російським диктатором Володимиром Путіним.

The Washington Post зазначає, що Путін, імовірно, погодився на інтерв’ю через те, що Карлсон неодноразово висловлював симпатії до нього, а також через популярність ексжурналіста серед прихильників Дональда Трампа, який використовує свій політичний вплив для блокування допомоги Україні в Конгресі США.

Раніше Карлсон був відомий своїм агресивним стилем ведення інтерв’ю, проте цього разу збентежено мовчав, поки путін виголошував 30-хвилинну псевдоісторичну тираду, роздратовано обриваючи спроби поставити йому запитання.

QuoteПід кінець розмови було зрозуміло, що путін не має наміру припиняти жорстоку війну проти України, резюмує видання. Карлсон так і не спитав його ані про атаки росії на цивільні об’єкти в Україні, в результаті яких загинули тисячі людей, ані про примусову депортацію українських дітей та інші воєнні злочини, ані про репресії проти учасників антивоєнних протестів у самій росії.

Замість цього Карлсон ставив езотеричні запитання — зокрема, чи може світовий лідер бути справжнім християнином — і часом підспівував ідеям Путіна про «таємний уряд» США та іншим теоріям змови.

Quote«Я не зовсім впевнений, що я думав про це інтерв’ю… Мені знадобиться рік, щоб вирішити, що це було», – сказав Карлсон у відео, опублікованому на його сайті. Пропагандист також зазначив, що путін не вміє пояснювати свою позицію і почувається «травмованим» неприйняттям з боку Заходу.

Медіаспільнота проти псевдожурналіста

Quote«Те, що ви бачите, дивлячись перші 45 хвилин цього, так це те, що це платформа президента путіна», — зауважила Кларисса Ворд, головна міжнародна кореспондентка CNN, додавши, що «з самого початку» інтерв’ю було зрозуміло, що Карлсон «не контролював ситуацію».

Це була величезна пропагандистська перемога путіна, продовжує CNN. Це можна зрозуміти з того, як детально висвітлили це інтерв’ю головні пропагандистські рупори держави-агресора, як-от ТАСС і RT.

Карлсон і путін перед початком інтерв'ю

Карлсон і путін перед початком інтерв'ю

Лише один раз Карлсон м’яко натиснув на путіна, нагадавши про репортера The Wall Street Journal Евана Гершковича, ув’язненого в росії за звинуваченням у шпигунстві.

Quote«Він дитина, і, можливо, він якось порушив ваш закон, але він не супершпигун, і всі це знають», — запопадливо зазначив Карлсон.

Медіаспільноту також обурили заяви Карлсона про те, що буцімто він перший висловив бажання проінтерв’ювати Путіна, пише Politico.

Российский редактор BBC News Стів Розенберг написав, що BBC «за останні 18 місяців направила кілька запитів до Кремля. Відповіддю нам завжди було «ні».

Quote«Бідний, бідний володимир путін. Досі ніхто на Заході не мав нагоди почути, як він пояснює всі чудові причини, чому він повинен був вторгнутися в Україну. Ані в промові, яка транслювалася в прямому ефірі кожної глобальної мережі у ранок вторгнення, ані в незліченних інших», — висміяв пропагандиста головний кореспондент Wall Street Journal із закордонних справ Ярослав Трофімов.

Коментарі політиків: брехня, що загрожує демократії

The Guardian наводить коментарі західних політиків до заяв диктатора. Так, Ріші Сунак, прем'єр-міністр Великої Британії, назвав «смішною» заяву Путіна про те, що війну в Україні спричинило розширення НАТО.

Quote«Росія здійснила незаконне, неспровоковане вторгнення в Україну. Я пишаюся тим, що Сполучене Королівство рішуче підтримувало Україну з самого початку», — сказав Сунак.

Речник Європейської комісії з закордонних справ Петер Стано заявив, що інтерв’ю було лише повторенням звичної путінської брехні та воєнної пропаганди, спрямованої на виправдання звірств і нормалізацію агресії. Міністр закордонних справ Польщі Радек Сікорський написав, що він шокований тим, як американський журналіст допомагає путіну поширювати «параноїдальні виправдання» вторгнення в Україну.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉