Джо Байден вважає визнання «ЛНР» та «ДНР» «початком вторгнення» Росії в Україну. Фото: Reuters
Президент США Джо Байден виступив зі зверненням щодо ситуації на сході України на тлі визнання Росією незалежності так званих «Л/ДНР» та рішення ввести на непідконтрольні Україні території російські війська.
У зверненні Байден заявив, що президент РФ Володимир Путін своїм вчорашнім виступом і наступними кроками намагався зробити все, щоб виправдати вторгнення Росії в Україну і захоплення нових територій.
Президент США також зазначив, що почув у виступі перекручену інтерпретацію історії з боку Путіна для виправдання своїх дій. І головне — «ніщо в його словах не свідчило про готовність до діалогу».
«У своїй промові він (В.Путін — The Page) поставив під сумнів саме право України на існування», — наголосив Байден. «Я знаю, що він готує підґрунтя для того, щоб просунутися значно далі. Тому він попросив дозволу від своєї Думи на вторгнення до України», — пояснив президент США.
Зважаючи на те, що «Росія зробила перші кроки проти України», Байден оголосив перший пакет санкцій, які будуть додаватися в міру збільшення ескалації з боку Росії.
Найважливіші тези зі звернення Байдена:
- США вводять санкції щодо фінансових операцій для двох банків, щодо суверенного боргу РФ та російських еліт. «Це значить, що Росія не зможе запозичувати на міжнародних ринках, не зможе торгувати держоблігацями на ринках», — прокоментував Байден. «Від завтрашнього дня накладаються санкції проти російських еліт та їхніх родин. Вони беруть участь у корупційній політиці і також мають постраждати».
- США координуватимуть дії з Німеччиною, щоб «Північний потік-2 не просувався далі».
- «США готують плани спільно з нафтовиробниками і споживачами щодо колективних інвестицій в забезпечення стабільності світових постачань енергоносіїв. «Відповідно ціни на нафту можуть коливатися».
- Оскільки Росія не відвела свої збройні сили і техніку з території Білорусі, Байден наказав збільшити ресурси для посилення балтійських союзників — «і це оборонні кроки з нашого боку». «Ми хочемо надіслати чітке послання, що США з союзниками захищатиме кожен дюйм території НАТО відповідно до наших зобов'язань».
- Ми все ще вважаємо, що «Росія готова йти далі і планує масштабну військову атаку на Україну». Понад 150 тисяч військових РФ зібрані навколо України. У тому числі Збройні сили РФ на території Білорусі, також російські військові кораблі маневрують в Чорному морі.
- «Путін звернувся до Думи, щоб отримати дозвіл на використання збройних сил за межами держави. Це робиться для того, щоб виправдати наступні військові дії. Ніхто не має обманюватись. Немає виправдань вторгненню.
- США діятиме в унісон з європейськими союзниками і партнерами: «Ми розуміємо загрозу Росії щодо світової безпеки».
- «Росія — це агресор. Тим не менш, все ще є час відвернути найгірший сценарій, який призведе до «страждань мільйонів людей». США і союзники відкриті до дипломатії, якщо вона є серйозною».
Контекст
21 лютого президент РФ Володимир Путін визнав суверенітет самопроголошених «ЛНР» і «ДНР» і підписав відповідний указ. Рішення було ухвалене після засідання Ради безпеки РФ.
22 лютого обидві палати парламенту Росії на засіданні визнали правосуб'єктність самопроголошених «ДНР» і «ЛНР». Путін заявив, що «Л/ДНР» визнають у межах Донецької та Луганської областей, і підтвердив, що це означає крах Мінських домовленостей.
Рада Федерації (верхня палата парламенту) Росії дала дозвіл на використання Збройних сил РФ країни за кордоном — а саме на території самопроголошених «Л/ДНР».