Які наслідки тижня дії тарифів Трампа
Найсильнішою перевагою Дональда Трампа під час президентської кампанії 2024 року, на думку виборців, були його підходи до міграції та економічної політики. Проте 2 квітня президент США ввів взаємні тарифи проти 184 країн світу. Американці швидко відчули їхній вплив, адже деякі з них за тиждень втратили десятки тисяч доларів пенсійних заощаджень через падіння ринків.
Вже 9 квітня Дональд Трамп підвищив тарифи для Китаю до 125% і ввів 90-денну паузу для решти країн, встановивши універсальну 10% ставку для всіх, бо, як пояснив президент репортерам, «люди почали трохи боятися».
The Page розповідає, скільки США і світу коштувала ця коротка тарифна війна.
Падіння ринків після взаємних тарифів Трампа
Один із найпопулярніших фондових індексів у світі S&P 500, у кошик якого входять 500 акціонерних компаній США з найбільшою капіталізацією, впав на більш ніж на 20% від свого останнього максимуму.
Згідно з даними LSEG, компанії S&P 500 втратили $5,8 трлн на фондовому ринку з моменту оприлюднення Трампом тарифів, що є найглибшим чотириденним падінням з моменту створення індексу в 1950-х роках.
Загалом ринки, за даними Bloomberg, втратили не менше $10 трлн – це приблизно 10% світового ВВП і більше, ніж сукупний ВВП 150 країн.
Проте варто зазначити, що істерія щодо рекордного падіння індексів була частково перебільшеною. Блискавичний вплив дій Трампа на ринки справді стався, але ті ж найбільші індекси S&P 500, Dow Jones, NASDAQ впали до своїх річних мінімумів. У квітні 2024-го вони були на цьому ж рівні, а деякі навіть нижче.
Індекс S&P 500 протягом останнього року
До прикладу, акції Tesla досі дорожчі на 48% за торішню ціну. Навіть Apple, який трубить про неймовірні ризики, адже майже 80% айфонів виготовляється у Китаї, на який наклали тарифи у розмірі 125%, досі тримається вище свого показника квітня 2024 року.
Що сталося з золотом, нафтою та біткоїном
За останній тиждень на тлі зростання невизначеності впали ціни на золото, сиру нафту та біткоїн.
Золото, яке зазвичай вважається безпечним активом у часи невизначеності, в останні місяці демонструє підвищений попит. Після оголошення тарифів його ціна спочатку різко зросла, досягнувши максимуму в $3167 за унцію. 7 квітня ціна знизилася на 2%, до $2977, проте вже 10 квітня знову піднялася до майже $3100 за унцію.
Ціни на нафту впали на 7% у відповідь на оголошення тарифів, після чого 5 квітня вони впали ще на 2%. Зазвичай високі мита уповільнюють міжнародну торгівлю, що може призвести до зменшення економічної активності та, відповідно, до зниження попиту на нафту. 10 квітня ціни стабілізувалися приблизно на позначці $60 за барель.
Біткоїн, від якого очікували процвітання при новому уряді, також знизився за останній тиждень. З моменту інавгурації Трампа 20 січня криптовалюта подешевшала на 30% – з $109 тис. до $75 тис. 9 квітня. Але вже 10 квітня він трохи відіграв – приблизно $82 тис.
Найбільші тарифи від США та зустрічні мита у відповідь
Дональд Трамп презентує тарифи 2 квітня. Джерело: скріншот
За словами представників адміністрації США, понад 70 держав, проти яких Штати ввели тарифи, звернулися до американців з різними пропозиціями щодо перегляду взаємних тарифів і торгівлі між країнами. Сам Дональд Трамп і його команда часто згадують про торговий дефіцит і віддадуть багато, щоб його зменшити.
До прикладу, США мають дефіцит $350 млрд у торгівлі з ЄС. Вони запровадили 20% тарифу на всі товари з Євросоюзу. Штати вимагають від європейських країн скоротити дефіцит за рахунок купівлі американських товарів, насамперед енергоносіїв, включно зі скрапленим газом. Також США хочуть зняття або пом’якшення мит на американські товари.
У відповідь ЄС обіцяв запровадить мита на американські товари на €21 млрд. Нові збори мають торкнуться сої, курятини, мотоциклів. Планувалося, що вони набудуть чинності поетапно з 15 квітня, але тепер невідомо, чи будуть їх впроваджувати через 90-денну паузу від США та можливість переговорів.
Варто зазначити справжню дурість підходу команди Трампа до торгового дефіциту, яку позначають економісти та журналісти. Якщо ЄС справді може скоротити свій профіцит торгівлі з США шляхом закупівлі енергоносіїв, авто, техніки та інших американських дорогих товарів, це не доступно для більшості країн, проти яких ввели мита.
До прикладу, Камбоджа, яку обклали одним із найбільших тарифів – 49%, експортувала до США у 2024 році товарів на суму понад $10 млрд. Окрім різного роду електроніки ($2 млрд), це текстиль, агропродукція, шкіра, одяг, каучук, деревина. Проте купівельна спроможність громадян Камбоджі просто не дозволить збільшити купівлю IPhone чи Ford. Так само, як Ботсвана, що експортує в США ледве не виключно алмази, або Бангладеш зі своїм трикотажем.
Китай і найбільша торговельна війна сучасності
Зовсім інша справа з КНР – тут адміністрація президента США каже, що не збирається давати задню, хоча і надсилає сигнали про те, що можна спробувати домовитись. Якщо всі країни отримали 90-денну відстрочку 9 квітня, то тарифи на всі китайські товари досягли 125%. До того ж США мають окремі 100% тарифи, наприклад, на китайські електрокари.
У відповідь Китай запровадив додаткові 50% мита на імпорт з США, що підняло загальний рівень тарифів на американські товари до 84% – це найбільші зустрічні тарифи. При цьому Трамп продовжує в найкращих своїх «бізнес-традиціях» говорити, що він поважає голову КНР Сі Цзіньпіна та знає, що він «хоче укласти угоду».
За словами The Economist, Пекін переконаний, що здатний перемогти у торговій війні. Китайці можуть почекати, коли США перестануть справлятися з інфляцією і американці стануть виявляти невдоволення зростанням цін і безробіттям через мита Трампа. Китайці вважають, що це найпростіший спосіб посадити президента США за стіл перемовин на своїх умовах.
Ілон Маск і тиск на адміністрацію Трампа за зняття тарифів
Приблизно так ШІ уявляє повернення виробництва кросівок Nike в США
Навіть після оголошення Трампа про паузу у війні аналітики Goldman Sachs заявили, що вони все ще прогнозують 45% ймовірність рецесії. За таким сценарієм економічне зростання у 2025 році сповільниться до 0,5%, а 12-місячна інфляція зросте до 3,5%. До оголошення масових тарифів 2 квітня прогноз інфляції складав 2,7%.
Головним противником тарифів, особливо проти ЄС, в адміністрації президента США став Ілон Маск. Він кілька разів підкреслив, що хотів би бачити зону вільної торгівлі між США та ЄС. Маск відкрито назвав торгового радника Трампа Пітера Наварро в X «дурнішим за мішок цегли». А потім навіть вибачався перед цеглою за таке порівняння, назвавши Наварро «придурком» і «ідіотом».
Популярні прихильники Трампа, що зробили внесок в його перемогу на виборах – подкастери, бізнесмени та інвестори, – публічно критикували його через тарифи:
- Дейв Портной (Barstool Sports) назвав ситуацію «Помаранчевим понеділком», заявивши, що втратив $20 млн, і поклав провину повністю на Трампа;
- Бен Шапіро, популярний консервативний блогер, назвав тарифну політику «хаосом без мети»;
- Джо Роган, найпопулярніший подкастер у світі, висміяв протистояння з Канадою як «дурість»;
- Білл Екман, американський мільярдер-інвестор, назвав ситуацію «економічною ядерною війною» та закликав зупинити тарифи;
- Джеймі Даймон (JPMorgan) попередив про рецесію та інфляцію;
- Кен Фішер, мільярдер-інвестор, заявив, що дії Трампа – це «тупість і неосвіченість».
До критики перейшли не тільки опозиційні Трампу ЗМІ, але й республіканські видання.
9 квітня спікер Палати представників Майк Джонсон та інші лідери Республіканської партії включили в роботу Конгресу положення, яке відкладає будь-які дії щодо оскарження президентських тарифів до кінця вересня 2025 року. Це сталося на фоні багатьох дебатів щодо надання президенту США одноосібної можливості вводити мита проти інших країн.
Напередодні група сенаторів представила двопартійний законопроєкт, що вимагає від президента повідомляти Конгрес про майбутні тарифи протягом 48 годин. Конгрес повинен буде схвалити ці дії протягом 60 днів після повідомлення або ж відхилити тарифи. За даними Axios, підтримка такої ініціативи є й серед республіканців Палати представників.
Тому, можливо, Конгрес перегляне закон 1962 року, який і надав президентам право самостійно вирішувати тарифну політику, і Трамп більше не зможе шокувати світ.