Дивні підсумки переговорів: Україна, США та рф по-різному трактують домовленості

Як Трамп, Зеленський і путін по-різному зрозуміли припинення вогню

Після триденних переговорів у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді США, Україна та росія 25 березня домовились про припинення вогню у Чорному морі та у сфері енергетичної інфраструктури.

Проте домовленості одразу викликали багато питань щодо їхнього виконання, на які поки що не дала відповідь жодна зі сторін. Ба більше, деякі заяви представників країн кардинально різняться. Складається враження, що насправді чітких домовленостей досягти не вдалося.

The Page порівняв, що зазначено в опублікованих заявах сторін та як переговори коментують президенти Трамп, Зеленський і путін.

Про що домовились Україна, США та росія в Саудівській Аравії

Переговори між росією та Україною були зосереджені на безпеці судноплавства у Чорному морі та енергоінфраструктурі.

Саме про це нібито і домовилися сторони. Першим підсумком переговорів стали дві офіційні заяви Білого дому, згідно з якими Україна та росія погодилися:

  • забезпечити безпеку судноплавства, виключити застосування сили та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі;
  • розробити заходи для імплементації домовленості про заборону ударів по енергетичних об'єктах росії та України;
  • країни «вітають» послуги третіх країн на підтримку угод;
  • три країни продовжуватимуть працювати над досягненням «міцного та довготривалого миру».

Проте в окремих заявах Білого дому на адресу України та росії є одна відмінність. Українцям США обіцяють допомогти з обміном військовополонених і поверненням викрадених українських дітей. Натомість росіянам Штати обіцяють допомогти відновити доступ до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, «знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій».

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії та науковий радник Фонду «Демократичні ініціативи», в коментарі для The Page підкреслює, що це прямий наголос на зняття частини санкцій з росії. Можливо, схема передбачатиме нещодавно скасований дозвіл на здійснення платежів за енергоносії для кількох російських банків, яким все ще дозволялося отримувати платежі в доларах США через так звану «Генеральну ліцензію №8». Цього разу цим каналом може йти оплата добрив і сільськогосподарської продукції.

25 березня журналісти спитали у Дональда Трампа, чи готовий він на зняття частини санкцій, як того хоче росія, для початку припинення вогню у Чорному морі. Президент США сказав: «Ми розглядаємо усі умови». Проте більш конкретної відповіді від Вашингтона поки немає.

Що кажуть в Україні про домовленості з росією

Міністр оборони Рустем Умєров, що очолював делегацію у Саудівській Аравії, назвав умову, за якої угода про припинення вогню в Чорному морі буде вважатись анульованою. «Переміщення росією своїх військових суден за межі Східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням духу цієї домовленості та буде розглядатись як порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загрозу національній безпеці України, — заявив Умєров. — В такому випадку Україна матиме повне право реалізовувати право на самозахист».

Інші сторони цю заяву ніяк не коментували.

Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 25 березня зазначив, що сьогодні можна «переходити до тиші щодо енергетики». Щодо початку припинення вогню в Чорному морі він точної дати не назвав. За його словами, команди лише «обговорили, як повернути більше безпеки Чорному морю».

Володимир Зеленський 25 березн під час привітання співробітників СБУ з їхнім професійним днем. Фото: ОП

Президент нагадав, що ще з 11 березня Україна погодилась на повне припинення вогню на 30 днів, але росія була проти. Зеленський також звинуватив росіян у перекручуванні сенсу заяв Білого дому.

Як росіяни намагаються інтерпретувати домовленості

На відміну від США та України, росія вже встигла висунути низку нових умов для припинення вогню у Чорному морі:

  • зняття санкцій з «Россельхозбанка» та інших фінустанов, що задіяні у міжнародній торгівлі продовольством і добривами, це означає їхнє підключення до системи міжнародних платежів SWIFT;
  • зняття санкцій із компаній-виробників та експортерів продовольства і добрив, зняття обмежень на страхування цих товарів;
  • зняття обмежень на судна під російським прапором, задіяних у торгівлі цими продуктами;
  • зняття обмежень на постачання сільськогосподарської техніки та інших товарів, задіяних у виробництві продовольства і добрив.
Інакше росіяни трактують і дату початку припинення ударів по енергетичній інфраструктурі. Якщо Володимир Зеленський підкреслив, що удари припиняються з 25 березня, після досягнення нової домовленості, росіяни наполягають на початку відліку 30-денної тиші з 18 березня, коли Дональд Трамп і володимир путін вперше домовились про це.

Проте, як підкреслює радник Зеленського Дмитро Литвин, рф після 18 березня завдала уже вісім ударів по енергетичних об’єктах України.

На додачу росіяни опублікували перелік об'єктів, які підпадають під мораторій:

  • нафтопереробні підприємства;
  • нафто-, газопроводи і сховища, включно з насосними станціями;
  • інфраструктура, що виробляє і передає електрику, включно з електростанціями, підстанціями, трансформаторами і розподільниками;
  • атомні електростанції;
  • дамби гідроелектростанцій.

Як розходяться позиції трьох сторін

Офіційна заява США є найбільш загальною і не передбачає ніякої конкретики щодо дат початку припинення вогню та його точних умов. Тому, якщо брати за основу заяву Америки, поки неможливо сказати, чи є вже дійсним якийсь із зазначених в ній пунктів. Ані Дональд Трамп, ані офіційні представники його адміністрації про це чітко не повідомляли.

Натомість Україна та росія по-різному інтерпретують припинення вогню у сфері енергетики, а чи почалося воно взагалі — покаже лише статистика обстрілів.

Із забезпеченням безпеки у Чорному морі взагалі поки що спостерігається повна плутанина: Україна лише «обговорила» таку можливість, росія висуває нові вимоги для досягнення перемир’я на морі, а США вважають, що воно вже діє, але публічно не кажуть, з якої дати.

Як зазначив Рустем Умєров: «важливо проведення якомога скоріше додаткових технічних консультацій для узгодження всіх деталей та технічних аспектів реалізації, моніторингу та контролю домовленостей». Схоже, це головний підсумок перемовин: без додаткових домовленостей реального припинення атак не відбудеться.

Читати на The Page