Facebook Pixel

Чому санкції проти рф послаблюють та які з них можуть зняти

Частину санкцій з рф до кінця війни зняти не можуть

Частину санкцій з рф до кінця війни зняти не можуть

Санкції проти рф нині є не тільки інструментом стримування агресора, але і предметом шантажу та кулуарних домовленостей на політичній світовій арені. Які санкції вже зняли з росії та чому? Які послаблення для окупантів ще можуть бути, дослідив The Page.


Які санкції проти росії були введені

У відповідь на неспровоковану й невиправдану путінську воєнну агресію проти рф введено найбільшу кількість секторальних, персональних санкцій в історії.

За даними Castellum.AI, перевірочної компанії, яка веде підрахунок, станом на травень США ввели санкції проти понад 3600 осіб, організацій, суден і літаків. Об’єктами санкцій США були 10 найбільших російських банків, військові виробники та урядові лідери, писав Bloomberg.

Санкції проти рф спрямовані на:

  • обмеження здатності Кремля фінансувати війну;
  • накладення помітних економічних і політичних витрат на російську політичну еліту;
  • позбавлення росії економічної опори.

Станом на травень 2023 року кількість санкцій ЄС перевищила 1700.

Quote«Наші санкції сильно розмивають економічну базу росії, відбираючи в неї будь-яку перспективу модернізації. Ми продовжуватимемо тиск на росію і на тих, хто її підтримує на полі бою. Ми продовжуватимемо переслідувати поплічників Путіна. І ми переслідуватимемо тих, хто допомагає росії обійти санкції або поповнити її військовий арсенал», — заявляла Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

У Європі, США та інших країнах світу підкреслювали, що такі заходи правильні і скоординовані з усіма союзниками. Вони націлені на російську політичну еліту й завдають росії прямих втрат за її агресивну війну, а також шкодять її промисловій та економічній здатності вести війну, виробляти більше зброї і ремонтувати наявні системи озброєння. Санкції позбавляють російську армію та її постачальників товарів й обладнання, необхідних для ведення війни на суверенній українській території.

Дійсно початково було сподівання, що такий обсяг санкцій швидко зупинить російську економіку та унеможливить ведення війни. Але за перші місяці війни російська сторона створила умови для контрабанди та обходу санкцій.

Водночас російські олігархи (Фрідман, Абрамович та інші) використовують судову систему заходу з метою персонального скасування санкцій. За цих обставин головною вадою чинних механізмів санкцій є недосконала система контролю їхнього виконання.

Чому санкції проти росії можуть послабити

Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України у коментарі The Page висловив думку, що скасування санкцій проти рф залежить від стратегії війни:

  • а) максимальне збереження санкцій, доки не буде змінено путінський режим.
  • б) поетапне скасування санкцій в залежності від демократизації російського політичного режиму після його трансформації.

На думку експерта, можливі наступні варіанти:

  • 1. Зняття санкцій може бути сценарієм «замороження» активної фази воєнних дій. Серед країн ЄС першою санкції може зняти Угорщина, зважаючи на особливі відносини з рф.
  • 2. Найболючішими санкціями є фінансові. Замороження резервів центрального банку рф стимулює інфляцію та послаблює рубль. Але немає правових засад для передання цих резервів Україні.

Наприклад, Бельгія відсотки за цими коштами направила на допомогу Україні, що актуалізувало судові позови російської сторони, яка намагається нейтралізувати режим санкцій у правовому полі. Оскільки Захід участі у війні не бере, ця «гібридність» також послаблює санкції.

Послаблення тиску на росію: хто це робить

У мировій політиці санкції — предмет торгів. Тому послаблення для рф є і за чинних санкцій. Генсек ООН попросив Володимира Путіна пролонгувати зернову угоду в обмін на доступ рф до SWIFT.

11 липня Антоніу Гутерріш надіслав листа кривавому диктатору та терористу, в якому пообіцяв подальше сприяння російському експорту продовольства та добрив в обмін на продовження постачання українського зерна Чорним морем. Для «зернової угоди» виводять з-під режиму санкцій і російське зерно та добрива.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт розповів у коментарі The Page, що в липні 2022 року Мінфін США видав генеральну ліцензію американським банкам та компаніям на окремі операції з російськими банками та компаніями, які раніше були заборонені.

Quote«Також був дозволений імпорт ліків та медичного обладнання до росії. ЄС частково розморозив активи російських банків. Їм були дозволені операції пов'язані з експортом російського зерна та добрив», — каже експерт.

Він додав, що у липні 2022 р. ЄС розблокував експорт авіаційних запчастин до росії та дозволив європейським компаніям надавати послуги з технічного обслуговування російських літаків.

Зі свого боку, Канада дозволила здійснювати ремонт російських турбін. А у червні 2023 року європейський депозитарій Euroclear відновив розрахунки за акції низки російських компаній.

Чому світ йде на поступки рф

Нині спостерігається тенденція поступового зняття санкцій з росії. Це викликано тим, що санкції завдають шкоду не лише рф, а і європейським і американським компаніям та світовій економіці загалом.

Наприклад, оскільки значну частину авіапарку росії становлять літаки, які належать західним компаніям та передані російським компаніям в лізинг, тому західні компанії не хочуть допустити, щоб їх літаки розібрали на запчастини. Відтак був дозволений експорт запчастин для літаків в рф.

Також росія нині хоче цілу низку поступок:

  • відновити роботу аміакопроводу «Тольятті – Одеса»;
  • відновити постачання до росії сільгосптехніки та запчастин до неї;
  • зняття санкцій з російських компаній в галузі виробництва та перевезення сільгосппродукції та добрив;
  • зняття обмежень на страхування та доступ до європейських портів російського зерна та добрив.
Quote«Не виключено, що заради продовження Зернової угоди, Захід принаймні частково виконає вимоги росії. Є висока ймовірність того, що надалі можуть бути зняті санкції й в інших сферах. Все залежатиме від потреб американських та європейських компаній», — підкреслив Олександр Хмелевський.

Які санкції проти росії точно залишать

Найбільше росія потерпає від санкцій на експорт російських енергоносіїв в Європу, від блокування валютних резервів ЦБР та від заборони на постачання високотехнологічної продукції до росії.

Європа успішно пережила нинішню зиму. Тому навряд чи можна очікувати, що в цій галузі санкції будуть зняті. Лише, якщо ціни на нафту та газ будуть стрімко зростати, не виключено, що ЄС вдасться до часткового скасування обмежень на імпорт російської нафти, газу та нафтопродуктів.

Що стосується розблокування валютних резервів ЦБР та поставок високотехнологічної продукції, то навряд чи ці санкції будуть зняті до завершення війни та укладання мирної угоди.

Quote«Поки що передумов для зняття санкцій з рф немає. Вони можуть статися в двох випадках. Перший: коли рф поверне Україні всі окуповані території, підпише мирний договір та сплатить репарації. Другий: якщо наші західні союзники визнають, що надалі допомагати Україні у війні недоцільно», — зазначив у коментарі The Page Євген Савісько, експерт громадського руху «Всі разом!»

Опитані The Page експерти вважають, що у випадку, якщо росія погодиться на мирні переговори з Україною, то з неї можуть бути зняті й інші санкції. А поки США та їхні союзники хочуть боротися з обходом та ухиленням від санкцій та торгових обмежень, особливо через треті країни.

Водночас наша влада має конфіскувати російські активи, які знаходяться на нашій території, а також контролювати дотримання санкцій, які вже були запроваджені. Адже в Україну продовжують надходити нафтопродукти та інші товари з росії.

Деякі українські підприємства продовжують постачати свою продукцію до рф. Для цього використовуються фірми, зареєстровані в третіх країнах. Тому такі операції важко відстежити. Правоохоронні органи повинні зосередити уваги на таких операціях та перекрити канали обходу українських та міжнародних санкцій.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉