Хоча нинішній режим санкцій проти рф через агресію в Україні є безпрецедентним, він не бездоганний і не виконує свою основну функцію – змусити росію припинити війну. Крім того, російський ВПК успішно обходить частину санкцій, хоча й має серйозні проблеми через запроваджені обмеження.
Про те, як режим санкцій можна зробити ефективнішим, йдеться в серії звітів Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру східноєвропейських досліджень (EESC).
пропонує ключові тези української оцінки ефективності санкцій ЄС проти росії.
Ключові проблеми із санкціями рф
Експерти визначили кілька проблем із санкціями Євросоюзу проти росії:
- не екстериторіальність режиму санкцій і продовження діяльності західних компаній у росії через їхні місцеві дочірні компанії;
- лазівки для обходу санкцій, спричинені розбіжностями між різними режимами санкцій (тобто ЄС, США, а також Японією, Великою Британією та Канадою);
- нерівномірний режим експортного контролю товарів подвійного призначення та комерційної продукції військового призначення;
- відсутність обмежень щодо багатьох російських структур, що належать до військових підприємств і оборонно-промислового комплексу.
Як можна посилити санкції проти росії
Експерти пропонують такі дії щодо ключових секторів російської економіки, які покликані розв'язати проблеми із чинним режимом санкцій:
Нафтова, газова та нафтопереробна промисловість:
- переглянути стелю ціни на російську сиру нафту та запропонувати модель ескроу-рахунку;
- змінити правовий підхід до іноземних компаній, які працюють в росії через свої дочірні компанії;
- заборонити компаніям з ЄС мати комерційні операції з російськими нафтовими підприємствами;
- посилити відповідальність за ухилення від санкцій третіми особами та запровадити вторинні санкції проти посередників у схемах ухилення.
Переробна промисловість:
- посилити відповідальність за порушення санкцій і запровадити вторинні санкції щодо посередників, які беруть участь у схемах ухилення від сплати податків;
- запровадити санкції проти найбільших російських підприємств, які становлять важливе джерело доходів державного бюджету;
- координувати запровадження та реалізацію санкцій за змістом, процедурою та очікуваними наслідками між ЄС, США, Великою Британією, Канадою, Японією, Австралією та іншими країнами щодо російських виробничих компаній;
- заборонити європейським компаніям будь-яку співпрацю з російськими структурами, якщо вони пов’язані або належать до оборонної промисловості та/або перебувають під санкціями України чи однієї з країн-партнерів.
Імпорт технологій і військової продукції:
- посилити експортний контроль аж до презумпції відмови;
- розширити перелік товарів подвійного призначення в співпраці з партнерами;
- запровадити перевірку потенційних посередників і підставних компаній, які претендують на експорт продукції подвійного призначення до росії;
- накласти санкції на військові або військово-цивільні підприємства, що входять до складу «Ростеху», «Роскосмосу», «Росатому», «Алмаз Антей»;
- накласти санкції на «Росатом», як це запропоновано резолюцією Європарламенту від 2 лютого 2023 року.
Банківський сектор:
- відключити від системи SWIFT та інших міжнародних транзакційних систем усі російські банки, які надають послуги державним компаніям, державним і напівдержавним організаціям, вищим російським цивільним і військовим посадовцям, включно із членами російського парламенту;
- заборонити будь-яку співпрацю між європейськими компаніями банківського обслуговування та російськими банками;
- утримувати експортний обіг російських компаній у критичних галузях (тобто нафти і газу) на ескроу-рахунках.
У якому стані перебуває російська економіка під санкціями
Щодо росії натепер застосовано приблизно 11 тис. обмежень у різних сферах (щодо 8 984 фізичних і 1 811 юридичних осіб). За обсягами санкцій держава-терорист уже обігнала Іран. Значну частину санкцій проти рф запровадив ЄС.
Ефект від цих санкцій можуть продемонструвати такі чинники:
- за оцінками МВФ, Світового банку та Організації економічного співробітництва та розвитку, скорочення російської економіки складе 3,4 — 5,5% за 2022 рік і 2,3 — 4,5% у 2023 році;
- кумулятивний ефект санкцій призведе до падіння ВВП на 7 — 8%, що можна порівняти з дефолтом 1998 року та кризою 2008 року;
- 45% підприємств малого та середнього бізнесу визнали падіння платоспроможного попиту населення критичним чинником падіння доходів у 2022 році;
- 38% респондентів відзначили труднощі із зовнішньоекономічною діяльністю через західні санкції;
- падіння російського імпорту через війну та санкції (точні показники відсутні, адже росія припинила публікувати статистику зовнішньої торгівлі);
- масовий вихід іноземних компаній із російського ринку;
- зниження валютної ліквідності та підвищення волатильності валютного курсу.
Які лазівки залишилися в росії під санкціями
Згубні наслідки санкцій ЄС безперечні. Однак, за словами авторів дослідження, є лазівки, які пояснюються:
- особливостями механізмів застосування санкцій ЄС;
- гнучкістю та стійкістю російського режиму й російської економіки.
У перші місяці повномасштабного вторгнення російська економіка мала «мішок безпеки» завдяки:
- національним запасам, зокрема резервам Фонду національного добробуту;
- різкому зростанню доходів від експорту енергоресурсів.
Ці гроші були використані для пом’якшення інфляції та падіння імпорту, а також для обмеження збитків.
Але пізніше росія скористалася сліпими плямами санкційного режиму, особливо враховуючи досвід обходу санкцій із 2014 року.
Як росія обходить санкції в різних секторах
Нафта та газ, нафтопереробна промисловість

Санкції не забороняють дочірнім компаніям працювати в рф. Фото: depositphotos.com
У 2021 році на нафту та газ припадало 49% усіх експортних надходжень росії, або 36% доходів у федеральному бюджеті ($243,8 млрд). На європейський ринок у 2021 році припадало 50% загального експорту країни (111,2 млн тонн).
У рамках шостого пакета санкцій ЄС Брюссель нарешті запровадив ембарго проти російської нафти з кількома застереженнями та процедурою поступового впровадження.
Для росії європейський ринок, який поглинав:
- 2,5 млн барелів нафти на добу;
- 1 млн барелів нафтопродуктів;
- 155 млрд кубометрів природного газу практично зник.
Попри це доходи росії від нафтогазової галузі залишаються високими: у 2022 році вони склали 11,856 трлн рублів (приблизно $148 млрд).
З-поміж способів ухилення від санкцій називають такі:
- змішування нафти, щоб приховати країну походження;
- відключення трекера та перенесення із судна на судно, щоб приховати країну походження;
- нафтосервісні компанії, на які не поширюється режим санкцій, продовжили свою діяльність у росії, включно з тими, що належать до так званої Великої четвірки.
Річ у тім, що режим санкцій поширюються лише на іноземні юридичні особи, тоді як російські дочірні компанії іноземних компаній можуть працювати вільно й уникати відповідальності.
Ще частину доходів рф отримує від нафтопереробної промисловості. Одна зі схем ухилення від санкцій — експорт продукції російськими компаніями до дочірніх компаній у ЄС через підставні компанії.
Обробна промисловість

Чому російська обробна промисловість ще не впала. Фото: depositphotos.com
Основними галузями, які постраждали від санкцій, є:
- металообробка (санкції не дали змогу рф продати товар на $3,7 млрд);
- деревообробна промисловість (росія не знайшла альтернативні ринки збуту);
- машинобудування (за перше півріччя 2022 року продажі автомобілів впали на 58%).
Проблема полягає в тому, що гіганти кольорової металургії — «Норільський нікель» і «Русал» — і далі продають свою продукцію по всьому світу.
Крім того, російська економіка зіткнулася з першими реальними наслідками санкцій лише в липні 2022 року. Це явище частково пояснюється запасами запчастин і верстатів, але також і тим, що «цивільний» характер підприємств захищає їх від санкцій.
Так само від повного падіння обробну промисловість рф врятувала тривала присутність західних компаній, які постачають верстати та послуги, укладені або придбані до повномасштабного вторгнення.
Списки санкційних підприємств суттєво відрізняються між ЄС, США та іншими країнами, що захищає європейські компанії від будь-якої відповідальності.
Імпорт технологій і військової продукції

Як Росатом допомагає російському ОПК. Фото: depositphotos.com
Росія ефективно використовує лазівки в експортному контролі товарів подвійного призначення, запроваджені різними країнами ЄС.
Причина полягає в тому, що визначення предметів як товарів подвійного використання є складним питанням у всіх юрисдикціях. Крім того, російські підприємства адаптувалися до використання цивільної продукції у військових цілях.
З'являється все більше доказів того, як російські виробники використовують комерційну мікроелектронну продукцію в оборонній техніці. Постачання комерційних напівпровідників для використання в оборонній промисловості відбувається через посередників у:
- Гонконзі;
- Туреччині;
- деяких країнах ЄС і НАТО, наприклад, Естонії, Нідерландах, Франції та Швейцарії.
Крім того, є докази, що «Росатом» напряму причетний до постачань товарів російському ОПК, що включає такі продукти:
- оксид алюмінію для ракетного палива;
- літій-іонні батареї для блоків живлення, систем протиракетної оборони та іншого озброєння;
- технологія 3D-друку;
- хімічні сполуки, що використовуються в авіа- та ракетобудуванні.
Ще одним виміром хибного режиму санкцій є складна й переплетена структура російської оборонної промисловості (парасолькові державні компанії вже потрапили під санкції, а їхні численні дочірні компанії – ні).
Нарешті є критично важливі імпортні матеріали, які мають бути заборонені через їхнє подвійне використання (наприклад, фермій, залучений у ракетній галузі).
Банківський сектор

Як російські банки виживають під санкціями. Фото: depositphotos.com
Майже чверть банківської системи рф (82 банки) у 2022 році зазнала збитків. Але відключення російських банків від SWIFT не обмежує їхні можливості здійснювати платежі в іноземній валюті, а лише уповільнює процес і робить його дорожчим.
Відключення від системи SWIFT лише деяких російських банків також послаблює дію санкцій, оскільки ці банки можуть відкривати рахунки в інших російських банках, які не перебувають під санкціями.
Є помітні ознаки адаптації та розвитку альтернативних систем:
- російська SPFP;
- китайська CIPS.
Ще однією проблемою є продовження діяльності європейських банківських сервісних компаній, які забезпечують технічне обслуговування та безпеку операцій російської банківської системи.
Усі ці дії можливі через не екстериторіальність санкцій і нечіткість формулювань.