Facebook Pixel

Колишній заступник міністра оборони жорстко розкритикував модель управління Рустема Умєрова

Віталій Дейнега, заступник з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації минулого міністра оборони Олексія Резнікова, в ефірі Радіо НВ розкритикував чинне керівництво Міноборони та Рустема Умєрова особисто.

Основні претензії Дейнеги стосуються нестабільності керівництва, провалу в мобілізації, слабкості міністерства як інституції та проблем із закупівлями і міжнародною співпрацею.

The Page переповідає головне.

Міністерство оборони та його проблеми

Віталій Дейнега критикує стан Міністерства оборони, називаючи його місцем, куди ніхто не хоче повертатися, де влада слабка, а різні групи мають свої інтереси: «Всі хочуть там здобути якесь досягнення, почепити собі медаль, сказати «ми молодці», але ніхто не зацікавлений у сильному Міноборони».

Він наголошує, що ключова проблема – відсутність сильного керівника, який би об'єднав сектор безпеки та оборони і забезпечив реальний контроль. Міністерство залишається слабким, тому що навколо нього є багато інтересантів – Генштаб, СБУ, Держспецзв’язку, які мають власні інтереси.

Quote«Проблема в тому, що коли влада слабка, коли міністерство недостатньо суб’єктне, починається «перетягування ковдри» всіма навколо… Ніхто не хоче сильного міністра оборони. Всі хочуть, щоб був міністр, який в кінці буде цапом-відбувайлом, якого всі проклянуть і викинуть», – каже Дейнега.

Постійна зміна команд в Міноборони

Міністр оборони Рустем Умєров. Його призначили на посаду 6 вересня 2023-го. Фото: Рустем Умєров

Міністр оборони Рустем Умєров. Його призначили на посаду 6 вересня 2023-го. Фото: Рустем Умєров

Колишній заступник міністра Резнікова наголошує, що ключовою проблемою МОУ під керівництвом Умєрова є його нездатність сформувати стабільну команду. Постійні зміни у складі заступників і керівників різних департаментів призводять до того, що міністерство не встигає напрацювати ефективні механізми роботи, оскільки нові люди постійно перебувають у стані навчання.

Quote«В Умєрова вже деякі зами помінялися по другому, по третьому колу, і я можу сказати, як людина, яка була заступником міністра: перші місяці ти просто реально вчишся розуміти правила гри. І тільки людина починає щось розуміти – її змінюють на нову, яка знову вчиться. Це було б смішно, якби не було так трагічно у фазі повномасштабної війни», – каже Віталій Дейнега.

Корупція та боротьба за технології в Міноборони

Традиційно головні скандали в МОУ пов’язані з закупівлями, через це пішов з посади і минулий міністр оборони. Проте Дейнега натякає, що в поточному складі МОУ ці проблеми не зникли, що система закупівель залишається непрозорою та прямо говорить про це в контексті закупівель для Держспецзв’язку.

Quote«Я прийшов тоді, подивився на деякі речі, про які я знав там задовго до цього, про те, що правила, вимоги до мереж, в яких може оброблятися інформація з обмеженим доступом, які виставляються Держспецзв’язку, по суті намальовані так, щоби певний сектор економіки, створений Держспецзв’язком, просто крав на цьому бабки», – сказав ексчиновник.

Провал мобілізації та залучення добровольців

Дейнега наголошує, що міністерство пішло найпростішим шляхом, замість того, щоб підготувати грамотну інформаційну кампанію та довгострокову стратегію.

Quote«Хлопці, які були мотивовані, морально готові – отримали повістку, оновили дані, пішли в армію. А залишився той, хто не хоче воювати, і той, хто вагається. І ось цей, хто вагається, тепер пристав до тих, хто не хоче», – сказав він.

Дейнега зазначає, що МОУ мало ще півтора року тому почати працювати над міжнародною коаліцією добровольців, а також над тим, щоб довести до суспільства важливість мобілізації.

Він наводить приклад росії, яка залучає північнокорейських військових та найманців з інших країн, і запитує, чому Україна не намагається робити те ж саме.

Через це колишній заступник міністра оборони вважає, що чинний міністр Рустем Умєров «до кінця цього року не досидить», але підкреслює при цьому, що знайти йому заміну дуже складно.

Подякувати 🎉