Падіння ракети у Польщі. Що про це думають польські експерти та суспільство. Фото: Getty Images
Під час масштабних ракетних атак росії на Україну 15 листопада в Польщі від падіння ракети в прикордонному селі Пшеводув загинули дві людини. Розслідування того, чи була це російська ракета, чи це був результат роботи української системи ППО, досі триває.
Президент США Джо Байден вже заявляв, що, ймовірніше за все, то була система ППО, тоді як президент Польщі Анджей Дуда запевнив, що поки що це невідомо. Президент України Володимир Зеленський, зі свого боку, підкреслював, що це не могла бути українська система ППО, адже такі дані йому надали військові, і вимагав допустити українських спеціалістів на місце падіння.
Падіння ракети у Польщі: поляки вважають, що на відносини з Україною це не вплине. Фото: Getty Images
Як показали результати опитування United Surveys у Польщі, більшість поляків (70,3%) вважають, що українсько-польські відносини не зміняться після інциденту, тоді як 19,4% респондентів думають, що вони скоріше погіршаться.
The Page взяв бліц-інтервʼю у викладача Східноєвропейських студій Варшавського університету та керівника програми «Закордонна політика» центру WiseEuropa Адама Бальцера щодо ставлення Польщі до ситуації.
Адам Бальцер: як польське суспільство реагує на падіння ракети. Фото: zbruc.eu
Як польське суспільство та лідери думок реагують на падіння ракети у Пшеводуві в результаті обстрілу України росіянами 15 листопада?
Польська влада, опозиція та суспільство вважають, що українська ракета ППО влучила в Польщу, але загалом відповідальність за трагедію несе росія як терористична держава-агресор, яка напала на Україну.
Як польські політичні та вйськові експерти оцінюють можливі наслідки такої трагедії?
Розслідування розпочато, ми повинні почекати його результатів, але я думаю, що росія може нести конкретну відповідальність за цю трагедію, тому що російська ракета могла на деякий час увійти в повітряний простір Польщі, а потім вразити ціль в Україні.
Чи може бути таке, що після інциденту у Пшеводуві польські ППО частково закриватимуть небо і над Україною біля україно-польського кордону?
Я не думаю, що польська ППО захищатиме український повітряний простір, тому що Україна не є членом НАТО. Але я вважаю, що Україна повинна отримати значно більше систем ППО від НАТО для свого захисту.
Адам Бальцер: що було не так з реакціями влади Польщі та України на падіння ракети. Фото: Getty Images
Як ви особисто оцінюєте реакцію влади Польщі та України на ситуацію?
Я вважаю, що польський уряд надто довго не представляв своєї офіційної позиції щодо того, що сталося.
Але президент Володимир Зеленський не повинен був так швидко давати заяву про те, що російська ракета влучила в Польщу. Oднак oбидві сторони вирішили це питання.
Найголовніше зараз те саме: більше зброї Україні та до перемоги! Слава Україні!
Контекст. Під час масштабної ракетної атаки росіян по Україні 15 листопада (було випущено близько 100 ракет) на території Польщі впала ракета, загинули двоє людей. США зреагували раніше за Польщу, припустивши, що це могла бути робота української системи ППО. Щодо Польщі, то вона не виключає будь-якого сценарію, але запевняє, що вся провина лежить на росії. Київ стверджує, що це могла бути тільки російська ракета.
Ми також писали про чотири версії того, звідки росія бере ракети для атак на Україну, враховуючи, що її запаси виснажуються.